Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Montaż listew przypodłogowych jest już praktycznie standardem w nowoczesnym budownictwie. Dzięki nim można dyskretnie zakryć dylatacje i ewentualne nierówności podłogi. Listwy przypodłogowe są także doskonałym sposobem do zamaskowania przewodów. Poza tym mogą stanowić również ważny element dekoracyjny. Jak dobrać listwy przypodłogowe, aby spełniły wszystkie te funkcje? Już podpowiadamy!

Listwa przypodłogowa a rodzaj podłogi

Podłogi mogą być zrobione z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane są do tego płytki ceramiczne (na przykład gresowe), panele czy deski drewniane. Popularne w ostatnich latach są również nowoczesne podłogi laminowane i winylowe. Czasami decydujemy się także na różnego rodzaju wykładziny. W każdym z tych przypadków zastosowanie znajdują listwy przypodłogowe. One jednak również mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, MDF, metal czy drewno.

Dlatego też wybór listwy przypodłogowej może być trudny, chyba że zdecydujemy się na rozwiązanie uniwersalne, jakim bez wątpienia są listwy przypodłogowe Krome. Ich uniwersalność wynika z materiału, z jakiego są wyprodukowane. Jest nim tworzywo sztuczne – polistyren.

Dzięki temu są to produkty, które doskonale pasują pod względem designu zarówno do podłóg ceramicznych, jak i paneli czy wykładzin. Ponadto są niezwykle trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia i wodoodporne – można je używać także w łazience, są przy tym odporne na grzyby i pleśnie. Co ważne, listwy przypodłogowe Krome montuje się na klej, co pozwala na ich szybką i łatwą instalację.

Konstrukcja i design listwy podłogowej

Kolejną ważną kwestią przy wyborze listwy przypodłogowej, jest jej konstrukcja oraz rozmiar. Tutaj pod uwagę trzeba wziąć szerokość i grubość oraz kształt profilu. Jeśli planujemy zamaskować za jego pomocą przewody, to należy wybrać taką listwę, która bez problemu je przykryje. Wysokość i kształt profilu mają również znaczenie dekoracyjne.

We wnętrzach nowoczesnych idealnie sprawdzają się listwy przypodłogowe Krome odznaczające się minimalistycznym designem – bez ornamentyki, chociaż można pokusić się o jakiś dyskretny frez. Do wnętrz urządzonych z przepychem można użyć listew przypodłogowych o bogatym zdobieniu, szerszych czy nawet z konstrukcją schodkową.

Na rynku dostępne są również listwy przypodłogowe elastyczne, świetnie sprawdzają się one przy dekoracji wykuszu czy okrągłych kolumn. Ciekawą opcją są również listwy przypodłogowe w postaci tradycyjnych cokołów z podświetleniem LED. Warto zaznaczyć, że listwy przypodłogowe Krome można malować farbami akrylowymi, co pozwala na pełne dopasowanie ich koloru do podłogi.

Przeczytaj też