Posiadanie domu jednorodzinnego jest marzeniem dużej grupy ludzi. Wiele osób jednak rezygnuje z marzeń zanim zastanowi się w ogóle nad rzeczywistymi kosztami, jakie pochłonęłaby taka inwestycja oraz własnymi możliwościami finansowymi. Dlatego też podpowiemy wam, w jaki sposób obliczyć koszty budowy domu jednorodzinnego, by racjonalnie rozważyć decyzję o budowie domu.
Spis treści
Udział robocizny
Istotnym elementem jaki należy wziąć pod uwagę są koszty robocizny. W zależności od rodzaju realizowanych zadań, jak i powierzchni jaka miałaby powstać, koszty te mogą znacznie różnić się od siebie. Co równie istotne, koszty robocizny mogą różnić się wynajmując różne ekipy jednocześnie. Paradoksalnie, zatrudnienie kilku z nich może okazać się mniej kosztowne, niż najęcie jednego wykonawcy, który zajmie się całością prac.
Materiały budowlane
Możliwe jest duże zaoszczędzenie na materiałach wykorzystywanych do budowy, zwłaszcza wybierając różnych producentów, czy trafiając na odpowiedni moment na rynku. Zdarza się bowiem, iż ceny na dane materiały budowlane mocno spadają w różnych sezonach, radykalnie obniżając koszty budowy. Oczywistym jest również, iż może okazać się, że nasza sytuacja odwróciła się w drugą stronę a my sporo przepłaciliśmy…
Jak przekonują eksperci z Oferteo
Ceny materiałów budowlanych mogą się zmienić, a po drodze zdarzają się również różne niespodziewane sytuacje, które mogą spowodować opóźnienia w realizacji inwestycji, co z definicji sprawia, że wydatki rosną.
Składowe kosztów
Uznać można zasadniczo, że na koszt budowy domu jednorodzinnego składają się przede wszystkim koszty takich elementów jak:
[alert type=white ]- fundamenty
– ściany wewnętrzne
– stropy oraz elementy żelbetowe
– pokrycia dachowe i orynnowanie
– okna[/alert]
Wykonanie fundamentów ogranicza się do wyboru materiału, jakim może być beton wylewany w deskowaniu lub też wymurowanie fundamentów ze specjalnych bloczków betonowych. Koszty zależne są ponadto od odpowiedniego pogrubienia pod rodzaj ścian, czy konieczności posadowienia ich na gruncie, który ma niską nośność.
Mniejsze koszty zapłacimy za materiały do wylewania ścian w deskowaniu, jednak w tym przypadku wzrastają koszty szalunku i robocizny, co w końcowym efekcie daje podobne kwoty przy wykonaniu obu rodzajów fundamentów.
Rodzaj materiału z jakiego powstaną nasze ściany to klucz do wyceny kosztów budowy. Istotna jest zarówno warstwa nośna, jak i elewacja, a także ilość i rodzaj ścian wewnętrznych. Znaczne różnice mogą ponadto wystąpić w związku z zatrudnieniem ekipy budowlanej. Co ważne, koszty te zależne są w dużym stopniu od regionu w jakim powstaje inwestycja i mogą one różnić się między sobą niezwykle wysoko, aż do 50 procent!
Ostateczny koszt budowy to również efekt użycia odpowiedniej zaprawy. Zaprawy budowlane mogą znacznie różnić się między sobą i generować znaczne różnice cenowe. Aby wybrać dobrze i rozsądnie, warto zaznajomić się z jej rodzajami. Na ten temat szerzej przeczytać można tutaj: http://cemexbeton.pl/produkty-specjalistyczne/xtramur-zaprawy-budowlane.
Zróżnicowanie cen w przypadku materiałów niezbędnych do budowy stropu zależne są od ich rodzaju oraz producentów. Jeśli zdecydujemy się na tych lokalnych, możemy liczyć na znaczne różnice lokalne.