Ogrody wertykalne w biurach – dlaczego warto je mieć?

źródło: pixers.biz

Ściany pokryte mchem, ogrody wertykalne, czy roślinne obrazy to coraz częstszy kierunek w aranżacjach przestrzeni komercyjnych. Jest to rozwiązanie ekologiczne i niezwykle spektakularne. Zielony design przynosi firmom korzyści wizerunkowe, ale nie tylko. Jakie rolę mogą spełniać wertykalne ogrody w przestrzeniach komercyjnych? Dlaczego warto w nie zainwestować? O tym przeczytasz poniżej.

Cisza w biurze

Wertykalne ogrody to znakomity pomysł na stworzenie odpowiedniej akustyki. „Szumy” panujące w biurze są szczególnie uciążliwe w przestrzeniach typu open space. Powodują obniżenie koncentracji i zdecydowanie mniejszy komfort pracy. Roślinność umieszczona na ścianie z całą pewnością poradzi sobie z tłumieniem hałasów dobiegających z zewnątrz oraz znacznie poprawi akustykę całego biura. Wertykalny ogród jest znakomitym izolatorem. Warto tutaj podkreślić, że jest  to  rozwiązanie w pełni ekologiczne.

Czyste powietrze

Zielone ściany zatroszczą się również o jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych. Wytwarzają one właściwy mikroklimat, który ma zbawienny wpływ na komfort pracy. Rośliny wyłapują kurz, pozwalają utrzymać odpowiednią wilgotność (nawilżają suche powietrze), a w lecie potrafią nawet obniżyć temperaturę o kilka stopni celsjusza. Jednak to nie wszystko. Rośliny potrafią także oczyścić powietrze z naprawdę niebezpiecznych związków dla człowieka: formaldehydów, trójchloroetylenów, benzenów, dymu papierosowego, tlenku czy dwutlenku węgla.

źródło: pixers.biz

Oszczędność miejsca

Im więcej roślin tym lepiej, jednak w jaki sposób znaleźć dla nich miejsce w przestrzeni komercyjnej? Odpowiedź jest prosta. Rozwiązaniem są oczywiście ogrody wertykalne. Instalacje roślinne umieszczone pionowo pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli mielibyśmy tą samą ilość roślin rozlokować w doniczkach, zajęłyby one naprawdę spory obszar w biurze. Oszczędzając miejsce oszczędzamy również pieniądze.

Wizytówka firmowa

Dodatkowym i chyba najważniejszym plusem jest to, że takie instalacje prezentują się po prostu świetnie. Efektowne dekoracje dodadzą uroku każdemu wnętrzu i trzeba przyznać, że wyglądają dużo lepiej od roślin umieszczonych w zwykłych doniczkach. Z ich pomocą można stworzyć naprawdę niesamowite kompozycje. Specjaliści, na przykład tacy jak Pixers mogą z powodzeniem wykonać ogrody wertykalne, które układają się w logotyp firmowy lub napisy. Będzie to z pewnością niezwykle oryginalna wizytówka Twojej firmy.

źródło: pixers.biz

Właściwości terapeutyczne

Zielone ściany charakteryzują się także właściwościami terapeutycznymi. Nie jest żadną tajemnicą, że najlepszy wypoczynek to wypoczynek z przyrodą. Niestety w dzisiejszych czasach mamy coraz mniej czasu aby spędzać go na łonie natury. Rozwiązaniem są wertykalne ogrody. Przebywanie z zielenią redukuje poziom stresu, pomaga się zrelaksować i zwiększa produktywność pracowników.

Samowystarczalny design

Ogrody wertykalne to samowystarczalne rozwiązania. Nie musisz martwić się o nawadnianie i przycinanie roślin. Zielone ściany nie potrzebują  również dostępu do światła dziennego. Dzięki automatycznemu nawadnianiu,  jedyne co nam pozostaje, to cieszyć się z kontaktu z naturą i to niezależnie od pory dnia i roku.