Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Piekarnik idealny.

Przede wszystkim, piekarnik idealny nie istnieje.  Można natomiast znaleźć piekarnik idealny dla nas, to znaczy: w pełni odpowiadający naszym potrzebom, sprawny, ładny i… jeszcze dobrze by było, żeby nas przy okazji nie zrujnował. Prościzna, prawda? Tak naprawdę, aby dopasować urządzenie do siebie, a nie odwrotnie, wystarczy szczerze odpowiedzieć sobie na trzy proste pytania:

 

Po pierwsze, czy lubimy gotować?

Wybierając piekarnik, po pierwsze musimy się zastanowić, do czego tak naprawdę będziemy go używać. Jeśli jedynym naszym osiągnięciem kulinarnym jest odgrzanie pizzy, możemy darować sobie dodatkowe funkcje. Tym bardziej, że pewnie nawet nie przyjdzie nam do głowy, po co ktoś je wymyślił i umieścił w naszym ustrojstwie. Jeśli natomiast mamy zwyczaj, nawet okazyjnie, coś upiec, warto zakupić urządzenie, które nam to skutecznie ułatwi.

Sprawdźmy jakie funkcje może mieć piekarnik na przykładzie znanej firmy TEKA. Producent proponuje nam możliwość włączenia takich opcji jak:

• ogrzewanie górne i dolne,
• grill elektryczny (do upieczenia kury na przykład),
• maxi grill (do upieczenia wieeelkiej kury),
• termoobieg (do równiutkiego upieczenia małych elementów, np. muffinek).

Do tego możemy włączyć wentylator (wbrew pozorom to co innego, niż termoobieg), a także mamy możliwość włączenia kilku kombinacji, np. grill plus wentylator plus grzejnik górny. Fajnie, co?

Po drugie, z kim mieszkamy?

Chodzi tu szczególnie o małych mieszkańców, których zachowanie bywa nieprzewidywalne i może generować duże kłopoty w najmniej odpowiednim momencie. Ok, nie istnieje odpowiedni moment dla kłopotów, ale dzieci jakoś tak już mają, że jeśli trzeba się czymś groźnym oblać, albo coś podpalić, zrobią to tuż przed wyjazdem na wymarzone wakacje, albo w środku długiego weekendu, kiedy wszystkie przychodnie są zamknięte i trzeba spędzić miłych kilka godzin w poczekalni SOR-u. Oczywiście  można wytłumaczyć małemu człowiekowi, że nie wolno ruszać pieca, ale skuteczność takich tłumaczeń, postawiona w opozycji do fajnych migających guziczków i wrodzonej ciekawości dzieci, raczej pozostanie bez szans. Dlatego kluczową sprawą jest zakup takiego urządzenia, które ma blokadę „dziecioodporną”, nie pozwalającą zrobić sobie i innym krzywdy. Podobnie rzecz wygląda, jeśli mieszka z nami starsza, na przykład niedowidząca lub mająca kłopoty z koncentracją osoba.

I po trzecie, czy lubimy płacić i sprzątać?

Odpowiedź na to pytanie jest akurat najłatwiejsza: nie i nie. Nikt nie lubi, kiedy pieniążki cichaczem uciekają mu z kieszeni, zwłaszcza, jeśli ma to miejsce regularnie. A tak niestety się dzieje jeżeli kupimy jakiekolwiek urządzenie elektryczne słabej klasy energetycznej. Jeśli jeszcze jest to, powiedzmy, fontanna czekoladowa  używana kilka razy w roku – pal to licho. Ale akurat piekarnika używamy dosyć często, więc urządzenie, generujące duże straty energii, będzie też generować duże straty w portfelu, i to regularnie. Dlatego należy koniecznie kupić piekarnik przynajmniej klasy energetycznej A.

A co ze sprzątaniem? Tak się  składa, że w czasie użytkowania piekarnika coś nam skwierczy, coś innego pryska w efekcie co jakiś czas należałoby go porządnie umyć. Hugh Laurie – serialowy „Doktor House” na swoim Twitterze poleca użycie do tego celu „ruskiej wódki”. Na szczęście można  obyć się bez tak drastycznych środków. Wystarczy w sklepie zadbać aby urządzenie wyłożone było łatwo czyszczącą się emalią i … wyczyści się samo?  Niestety, aż tak dobrze to nie będzie, ale z pewnością zajmie nam to mniej czasu i wysiłku.

A jak już odpowiemy sobie na te pytania i będziemy wiedzieć, czego mamy szukać, warto jeszcze przed wyjściem z domu zastanowić się, jaki styl piekarnika będzie najbardziej pasował do naszej kuchni: industrialny? Rustykalny?  O gustach się ponoć nie dyskutuje, więc akurat tą kwestię musicie rozważyć już sami…

 

Artykuł został przygotowany przez AGDhome – autoryzowany sklep firmy TEKA.

Przeczytaj też