Czy warto kłaść w mieszkaniu panele laminowane?

źródło: profi-parkiet.com.pl

Panele laminowane są odporne na zaplamienia, zarysowania, uderzenia i działanie środków chemicznych. Podłoga z paneli to doskonała alternatywa dla drewnianej posadzki. Jest jednocześnie znacznie tańsza oraz łatwiejsza w montażu.


 

Panele laminowane wykonuje się w dużej mierze z materiałów drewnopochodnych, w których naturalny materiał, czyli drewno, uległ przemysłowemu przetworzeniu i wzbogaceniu licznymi dodatkami, m.in. podkładami z tworzyw sztucznych, powłokami z laminatu itd. Warstwa wierzchnia to papier z nadrukiem nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu i zabezpieczony przezroczystą, mocną powłoką ochronną z melaminy. Wszystkie te warstwy przykrywają rdzeń z drewnopochodnej płyty. Spodnia warstwa, która niweluje naprężenia, wykonana jest z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego. Wzór części wierzchniej może być dowolny: od motywu imitującego drewno po wzory abstrakcyjne czy naśladujące płytki ceramiczne. Ich wykończenie może być matowe, satynowe lub błyszczące. Płyty mają długość od 40 do 250 cm i szerokość od 9 do 33 cm. Grubość paneli laminowanych to od 7 do 12 mm. Przykładowe wzory i wymiary można obejrzeć np. na stronie profi-parkiet.com.pl.

Pielęgnacja paneli laminowanych

Podłogi laminowane nie wymagają zabiegów impregnujących, dlatego ich wygląd zależy w dużej mierze od częstotliwości i sposobu czyszczenia. Systematycznie należy myć podłogę oraz zamiatać ją z piasku. Jednocześnie trzeba chronić panele przed nadmiarem wody, która może spowodować powstawanie odkształceń na łączeniach. Posadzkę myje się za pomocą wilgotnej ścierki lub lekko zwilżonego mopa oraz łagodnego detergentu. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich preparatów czyszczących. Zły środek może zostawiać smugi i zmatowić podłogę laminowaną. Warto używać środków czyszczących o działaniu antystatycznym, co zapobiegnie elektryzowaniu się paneli. Bardzo ładny wygląd posadzki osiągnie się, przemywając ją raz na jakiś czas środkiem nabłyszczającym. W przypadku pojawienia się niewielkich wyszczerbień lub ubytków w panelach można je wypełnić specjalnym akrylowym kitem uszczelniającym w kolorze dobranym do barwy posadzki.

panele_laminowane_2
źródło: profi-parkiet.com.pl

Klasa ścieralności

Panele laminowane można zastosować w każdym wnętrzu, jednak ich dobór w dużej mierze zależy od ich klasy ścieralności. Oznaczana jest ona symbolami od AC 1 do AC 4, a im wyższa liczba, tym lepsza odporność na ścieranie. Do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, jak np. hol, kuchnia czy łazienka, należy wybierać panele klasy AC 3 i AC 4. W salonie czy sypialni można bez obaw zastosować niższą klasę ścieralności.

panele_laminowane_3
źródło: profi-parkiet.com.pl