Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Marzysz o stylowym wyposażeniu wnętrz, które przeniesie cię do lat 50. i 60. ubiegłego wieku? Kuchnia vintage to coś więcej niż tylko kilka sprzętów utrzymanych w dawnym stylu, dlatego jej wygląd musi być przemyślany. Warto już na etapie wykańczania pomieszczenia zadbać o odpowiednie materiały takie jak płytki czy glazura na ścianach. Jeżeli zastanawiasz się od czego zacząć, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Wnętrze w stylu retro

Wykańczanie pomieszczenia wiąże się z wyborem odpowiedniej glazury oraz materiału, którym pokryte zostaną podłogi. Aby kuchnia utrzymana była w stylu retro najlepiej postawić na prostokątne, niewielkich rozmiarów kafelki, które powinny zostać umieszczone na ścianie nad zlewem oraz przy kuchence gazowej. Charakteru wnętrzu dodadzą estetyczne podłogi, które można pokryć zwykłymi płytkami albo zainwestować w panele, najlepiej o jasnej barwie. Nie tylko wykończenie jest istotne. Bez mebli w stylu vintage ani rusz, dlatego ich kupno to kolejny krok do wymarzonego lokum. Kuchnia w stylu retro charakteryzuje się kredensami i szafkami w stonowanych, pastelowych kolorach. Tego typu barwy sprawiają, że nabiera wyjątkowego charakteru. Staromodne kredensy z przeszklonymi witrynami, stolik na metalowych nóżkach czy dużych rozmiarów biały okap to znak rozpoznawczy pomieszczeń z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. W przypadku retro mebli ważny jest też materiał. Jaki wybrać? Na pewno sprawdzą się meble z naturalnych materiałów takich jak drewno pokryte np. woskiem pszczelim, a nie sztucznym lakierem, przez co można cieszyć się trwałym wyposażeniem i jednocześnie przyczyniać do ochrony środowiska.

Sprzęt AGD rodem z lat 50. i 60.

Najbardziej charakterystycznym elementem kuchni w stylu retro będzie oczywiście lodówka z metalowymi uchwytami o zaokrąglonym kształcie. Co więcej, nie ma ograniczeń w kwestiach kolorystycznych, choć wiadomo, że styl vintage to głównie pastelowe odcienie: turkus, róż oraz błękit. Ciekawym rozwiązaniem będzie sprzęt w kolorze czerwonym, który nada wnętrzu wyrazistość i podkreśli jego klasyczny charakter. W sprzedaży dostępne są również kuchenki i mikrofalówki utrzymane w podobnej stylistyce, dlatego nie powinno być problemu z dopasowaniem do siebie sprzętu.

Kuchenne dodatki

Niemniej ważne są kuchenne dodatki, wśród których prym wiodą garnki, kubki oraz patelnie. Trudno bowiem wyobrazić sobie kuchnię bez tych elementów. Staromodnego charakteru pomieszczeniom w stylu retro nadadzą naczynia emaliowane, które dostępne są w ofercie m.in. sklepów takich jak https://zasmakujradosci.pl/emalia-kasi-bujakiewicz. Ciekawym urozmaiceniem będą także sprzęty odnalezione na targu staroci – radio, waga kuchenna, dzbanki, wazony i wiele innych, które pomogą stworzyć w pomieszczeniu klimat rodem ze starych filmów. Ściany z kolei można ozdobić plakatami z lat 50. i 60. oraz tematycznymi grafikami z reklamami.