Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak efektownie odmienić wizerunek swojej kuchni?

Kuchnia w Twoim mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia i marzysz o jej metamorfozie? Nie musisz wydawać dużych kwot i przeprowadzać rewolucji – wystarczą pewne zabiegi wpływające na wygląd całego pomieszczenia. Jest to z pewnością odnowienie ścian oraz mebli. Spójrz jak się do tego zabrać i odnów swoją kuchnię.

Szafki kuchenne w nowej aranżacji

Meble kuchenne są jednymi z najbardziej intensywnie użytkowanymi w mieszkaniu. Nic dziwnego, że dość szybko ulegają zniszczeniu i tracą swój pierwotny blask. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na wymianę, zastanów się nad ich odnowieniem. Może się okazać, że wystarczy je pomalować, by kuchnia nabrała blasku na nowo. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/malowanie-mebli-kuchennych-z-plyty-mdf.

Pracę rozpocznij od oceny stanu mebli wykonanych z płyt MDF – czy nie ma rys oraz pęknięć, czy okleina się nie odkleja, czy płyta jest gładka? Szafki w dobrym stanie technicznym mogą być z powodzeniem przemalować na inny, ładniejszy kolor.

Zastanawiasz się jaką farbę wybrać, by meble kuchenne wyglądały nie tylko pięknie, ale i cechowały się wyjątkową trwałością? Skuteczna w działaniu będzie emulsja, która zabezpieczy materiał przed promieniowaniem UV, ścieraniem i szorowaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrej jakości farba będzie także charakteryzowała się dobrym kryciem, krótkim czasem schnięcia oraz łatwą aplikacją. Te cechy posiadają farby akrylowe, które dzięki rozpuszczaniu w wodzie, są oprócz tego także bezpieczne dla zdrowia oraz mają łagodny zapach. Innym rodzajem farby, który możesz zastosować do malowania mebli kuchennych z płyty MDF jest emalia olejno-ftalowa. Dzięki niej stworzysz wytrzymałą powłokę malarską, którą możesz czyścić także za pomocą środków do dezynfekcji.

Idealna farba do ścian w kuchni, czyli?

Innym sposobem na odnowienie kuchni jest oczywiście też malowanie ścian. Jako że jest to pomieszczenie szczególne, wymaga równie wyjątkowego podejścia do wyboru farby. O ile w sypialni czy salonie zwracamy uwagę zwłaszcza na kolor ścian, o tyle w kuchni najbardziej istotne są właściwości farby. Powinna się charakteryzować powłoką odporną na działanie wilgoci, a więc być zmywalna. Istotne jest, by była odporna na szorowanie, co pozwoli bez trudu pozbyć się zabrudzeń. W kwestii zabrudzeń – idealna farba kuchenna jest plamoodporna, czyli wszelkie plamy pozostają wyłącznie na powierzchni powłoki i nie wnikają głębiej. I wreszcie, farby kuchenne powinny cechować się odpornością na pleśń oraz grzyby. Wilgoć i ciepło w kuchni sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów, istotne jest zatem, by farba nie pozwoliła im się rozwinąć. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/jakie-farby-do-scian-w-kuchni-wybrac.

Jaką farbę zatem wybrać? Najlepiej tę dedykowaną tego typu pomieszczeniom, czyli na przykład MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom lub MAGNAT Creative Kitchen&Bathroom. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzą się na kuchennych ścianach.

Przeczytaj też