Aranżacja łazienki – jaki styl, kolory i dodatki są obecnie na topie.

fot. Camille Brodard. unsplash.com

Najnowsze trendy w aranżacji łazienek pokazują, że moda nie zmienia się tak szybko. Minimalizm, naturalne materiały, jasna kolorystyka, rośliny oraz inteligentne rozwiązania. Tak w telegraficznym skrócie kreślą się obecne kierunki. Oczywiście wśród projektantów odstępstwa od tej reguły są mile widziane, bo aranżacja łazienki to przede wszystkim kwestia indywidualnego gustu. Przyjrzyjmy się obecnym kierunkom i trendom w aranżacji łazienek. Na jaki styl postawić, kolorystykę oraz jakie dodatki dobrać? Sprawdzamy.

Minimalizm nadal króluje

Ostatnimi czasy w urządzaniu łazienek króluje styl minimalistyczny. Proste formy mebli, neutralna kolorystyka oraz ograniczona ilość dodatków, to główne cechy tego kierunku.

Prym wiedzie tutaj jasna kolorystyka. Jeśli ktoś decyduje się na minimalizm to najczęściej jest to łazienka w kolorze białym. Biel jest elementem stanowiącym podstawę, ale żeby nie było zbyt nudno można pokusić się o dodanie jakiegoś mocniejszego akcentu. Mogą to być na przykład elementy z naturalnego drewna, kamienia czy betonu

W minimalistycznej łazience ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. Najczęściej stawia się na designerskie lampy, które podkreślają charakter takiego wnętrza. Trendy jest również oświetlenie punktowe, którym można wykreować bardziej przytulny klimat.

fot. Hemant Kanojiya. unsplash.com

Retro zawsze w modzie

Jest tyle gustów ilu ludzi na świecie i właśnie dlatego projektanci starają się udoskonalać znane już kierunki wprowadzając tam swoje innowacje. Idealnym tego przykładem mogą być łazienki retro. Styl retro w aranżacji łazienki jest hołdem dla estetyki minionych dekad i odpowiednio zaprojektowany może wciąż zachwycać swoją elegancją.

W obecnie aranżowanych łazienkach retro dominuje pastelowa kolorystyka: pudrowe róże, mięta czy błękity. Niekiedy projektanci sięgają po całkiem klasyczne rozwiązania stawiając na kolorystykę czarno białą.

Meble do łazienki retro to najczęściej drewniane, niezwykle gustowne szafki, które nadają całości eleganckiego charakteru. Styl retro w łazience to także lustra w ozdobnych ramach oraz zdobione stoliki i półki.

Doskonałym uzupełnieniem stylu retro w łazience są lampy i żyrandole w stylu lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, które oczarowują kunsztownym wykonaniem.

Fot. Cindy Fogg. unsplash.com

Rośliny w łazience – modne dodatki

Wiodącym obecnie trendem jest także aranżacja łazienki z wykorzystaniem roślin. Te naturalne dodatki wprowadzają do wnętrza klimat witalności i harmonii. Kwiaty w łazience tworzą wrażenie enklawy, miejsca gdzie można się zrelaksować i odpocząć.

Poza funkcją dekoracyjną rośliny także pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie. Dają one bezpośrednie korzyści zdrowotne dzięki temu, że oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji.

Łazienka, z uwagi na wilgotne środowisko, stanowi idealne warunki do hodowli wielu roślin. Dużo wilgoci pozwala na rozwijanie się nawet takim gatunkom, które w innych pomieszczeniach mogłyby wymagać specjalnej opieki.

fot. Lisa Moyneur. unsplash.com

Trendy w aranżowaniu trudnych przestrzeni łazienkowych

Niekiedy przestrzeń łazienkowa jest trudna do zaaranżowania. Najczęstszą tego przyczyną są skosy. Łazienki pod skosami to z reguły ponadprzeciętne wyzwanie projektowe. Jakie są obecnie trendy w aranżowaniu tego typu przestrzeni?

Współczesne łazienki ze skosami kładą nacisk na prostotę i minimalizm. Meble o prostych kształtach oraz neutralne kolory nadają przestrzeni elegancji i sprawiają, że całość wydaje się spójna.

Nie zawsze skosy muszą być utrapieniem. Bardzo modne jest stosowanie kreatywnych rozwiązań pozwalających na wykorzystanie tych przestrzeni jako praktycznych schowków, półek czy nawet zabudowy meblowej.

Fot. Jana Heinemann. unsplash.com

Jaki styl w łazience wybrać?

Powyżej przedstawiliśmy obecne kierunki w aranżacji łazienek. Warto pamiętać, że wybór stylu, kolorystyki i odpowiednich dodatków powinien być odzwierciedleniem Twoich indywidualnych potrzeb i gustów. Jeśli weźmiesz pod uwagę najnowsze trendy, możesz stworzyć przestrzeń piękną oraz funkcjonalną. Weź pod uwagę, że to Ty będziesz spędzał najwięcej czasu w swojej łazience, dlatego projektując ją kieruj się tym byś czuł się w niej komfortowo.