Szkło hartowane do kuchni – zastosowania i zalety.

Materiałom stosowanym przy wykończeniu kuchni stawia się specjalne wymagania. Powinny być trwałe, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie estetyczne. Ciekawą alternatywą dla wszechobecnych płytek jest szkło hartowane do kuchni.

Nowy wymiar szkła – szkło hartowane

Niechęć do stosowania szkła jako materiału budowlanego bierze się często z braku wiedzy o tym, jak trwały może być to materiał. Dzięki procesowi hartowania uzyskuje się od 3 do 7 razy większą wytrzymałość w porównaniu ze zwykłym szkłem tej samej grubości. Jest ono odporne zarówno na ciężar, jak i uderzenia czy zarysowania. Nie bez powodu mówi się o nim jako szkle bezpiecznym – pod tym względem spełnia europejskie i międzynarodowe normy. Hartowanie znacznie zwiększyło liczbę zastosowań szkła w budownictwie i architekturze wnętrz. Jednym z przykładów są coraz popularniejsze panele szklane.

Panele ze szkła hartowanego nad kuchennym blatem

Miejscem, w którym szczególnie warto rozważyć zastosowanie szkła hartowanego, jest przestrzeń nad blatem kuchennym oraz między płytą grzewczą a okapem. Ściany w tych miejscach wymagają specjalnego wykończenia. Są szczególnie narażone na ciepło i wilgoć pary wodnej, czy zabrudzenia z przygotowywanych potraw. Przestrzeń ta powinna więc być zatem łatwa do utrzymania w czystości i odporna na wysokie temperatury. Panele ze szkła hartowanego spełniają każdy z tych wymogów. Dzięki idealnie gładkiej powierzchni są bardzo łatwe do oczyszczenia, zwłaszcza że nie ma pomiędzy nimi problematycznych fug. Odporność na zarysowania i uderzenia sprawia, że przez lata zachowują atrakcyjny wygląd. To właśnie ten estetyczny aspekt staje się często decydującym czynnikiem przy wyborze paneli szklanych.

Jak szło hartowane zmienia wnętrze kuchni

Panele ze szkła hartowanego to doskonały sposób na wykończenie wnętrza dla osób ceniących niestandardowe rozwiązania. Indywidualiści docenią możliwość wyboru paneli z własną grafiką, a osoby o praktycznym podejściu – fakt, że szkło hartowane jest cięte na dowolny wymiar, z uwzględnieniem otworów na gniazdka. Czas ich montażu jest więc znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych płytek. Architekci wnętrz szczególnie polecają szkło hartowane do kuchni otwartych. Salony z aneksem kuchennym wymagają bardzo przemyślanych aranżacji. Dzięki możliwości idealnego dopasowania grafiki paneli szklanych do pozostałych mebli, uzyskuje się stylistyczną spójność między częścią kuchenną a dzienną.

Szkło hartowane jest na tyle atrakcyjnym materiałem, że coraz częściej wykonuje się z niego także inne elementy wyposażenia kuchni. Popularne są zwłaszcza blaty stolików, szklane półki, lub zegary i obrazy dopasowane wzorem do paneli nad blatem. Ich lśniąca powierzchnia i wiernie oddane szczegóły grafiki nadają wnętrzu luksusowego charakteru, a także optycznie je rozświetlają i powiększają. To czyni je idealnym uzupełnieniem małych i ciemnych kuchni.