Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jasne i ciemne wnętrza. Plusy i minusy obu rozwiązań.

Ciemne wnętrze z betonową ścianą. Na jej tle znajduje się sofa dwuosobowa oraz lampa stojąca.

Biały i czarny są uważane za najbardziej uniwersalne i ponadczasowe kolory. Uniwersalne, a jednak budzą wiele kontrowersji. Zwłaszcza, jeśli są stosowane w aranżacji mieszkań i domów. Możemy więc wyraźnie podzielić się na zwolenników jasnych i ciemnych wnętrz. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Jasne do małych wnętrz

Zacznij od kolorów jasnych. Wśród nich oczywiście prym wiedzie kolor biały za sprawą, którego możemy optycznie powiększyć i rozjaśnić nawet niewielką przestrzeń. Idealnie wygląda w zestawieniu z lustrami – dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy wnętrze w stylu glamour. Kolor biały doskonale sprawdzi się na ścianach. Można jednak iść o krok dalej i zdecydować się na białe panele bądź meble. To idealny wybór, bo na jasnych meblach nie widać kurzu. Barwa ta nie jest krzykliwa i nie rozprasza uwagi – dlatego też dzięki niej stworzymy więc harmonijne miejsce do pracy i odpoczynku. Można się na nią zdecydować zarówno, gdy urządzamy wnętrze w stylu klasycznym, prowansalskim, skandynawskim, loftowym, czy industrialnym.

Na korzyść białego przemawia również fakt, że doskonałe łączy się z naturalnymi materiałami jak kamień, roślinność czy drewno. Oczywiście musimy jednak uważać, aby nie przesadzić z tą barwą. Nie chcemy przecież sprawić, że wnętrze naszego domu bardziej przypomina sterylne laboratorium. Decydując się na kolor biały, najlepiej zaszaleć z dodatkami w intensywnych barwach. Oczywiście wnętrza w jasnych barwach to nie tylko same zalety. Na niekorzyść przemawia fakt, że takie wnętrza zdecydowanie szybciej się brudzą – nie są więc polecane rodzinom z małymi dziećmi. Jeśli chodzi o meble to fronty tych białych z biegiem lat mogą zacząć żółknąć. Poza tym przeciwnicy tego koloru twierdzą, że urządzone z jego wykorzystaniem wnętrza są monotonne, zimne, nieprzyjemne.

Ciemne do większych wnętrz

Wnętrza w ciemnych barwach budzą wiele kontrowersji. Z pewnością nie pasują do niewielkich pokojów w blokach. Dlaczego? Bo w takim połączeniu mieszkanie jest przytłoczone, smutne i ponure. Mogą się jednak pokusić o nie właściciele domów o dużej powierzchni. Ciemne kolory wyglądają zawsze bardzo elegancko i dostojnie. Dzięki nim wnętrze nabiera swego odrębnego, tajemniczego oraz osobliwego charakteru. Decydując się na ciemne barwy musimy jednak w odpowiedni sposób dopasować kolory ścian, mebli, podłóg, a nawet drzwi. Niezwykle istotne jest też samo oświetlenie – ważne, aby w pomieszczeniu było kilka jego źródeł.

Ciemne barwy doskonale sprawdzą się na przykład w sypialni. Dzięki nim stworzymy idealne, intymne miejsce, w którym bez problemu możemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. To również idealny wybór dla osób, które chcą podkreślić designerski charakter surowego wnętrza. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko nie przesadzić z ciemnymi elementami. Jeśli decydujemy się na ciemne ściany, postawmy na jasny sufit, czy podłogę – ciemne wnętrze dobrze jest równoważyć jasnymi płaszczyznami. Krótko mówiąc, wnętrza w ciemnych kolorach nie muszą przytłaczać – kluczem do sukcesu jest przemyślany dobór barw oraz ich odpowiednia kompozycja i połączenie z pozostałymi elementami. Pamiętajmy też, że ciemne kolory to nie tylko czerń i szarość – można postawić również na butelkową zieleń, czy granat.

Poradnik przygotowany przez wrocławskiego dewelopera WPB sp. z o.o.

Przeczytaj też