Projektowanie mieszkania – samemu czy z biurem projektowym?

źródło: monostudio

Masz wymarzone mieszkanie i kolejnym etapem jest jego wykończenie i aranżacja? W takim przypadku nie podejmuj pochopnych decyzji. Celem powinno być wnętrze jednocześnie odpowiadające twojemu stylowi, a przy tym również spełniające wszystkie wymogi funkcjonalności.

 

Przed sporym wyzwaniem stoją w szczególności właściciele kawalerek. Pomieszczenie wszystkiego na około 30 metrach kwadratowych to zadanie, do którego trzeba podejść jak profesjonalista. Oczywiście, również wtedy, gdy ma się w posiadaniu M-3 czy M-4, trzeba poświęcić wystarczającą ilość czasu, aby dopracować je w detalach.

źródło: monostudio
projekt kuchni: monostudio.pl

Jak zaprojektować wnętrze?

Na początku ważne jest zebranie wymiarów lub wykorzystanie projektu po to, aby stworzyć szkic całego mieszkania i poszczególnych pomieszczeń. Wystarczy kartka papieru, żeby przystąpić do zadania, ale można wykorzystać też dostępne darmowe programy komputerowe.

Następne zadnie to zebranie pomysłów. Nieocenionym źródłem inspiracji jest internet. To tutaj na blogach i portalach wnętrzarskich można znaleźć pełno pomysłów na aranżację wnętrz – w stylu rustykalnym, orientalnym, nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim czy industrialnym. Wiele popularnych producentów wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych ma także własne strony, na których można znaleźć wiele ciekawych fotografii.

Dobór kolorów i wzorów ścian, podłóg, sufitu, także sprzętów jest bardzo ważnym etapem. Najbezpieczniejsze i ponadczasowe są biele, szarości i kolory ziemi. Warto pamiętać o doborze drewna tego samego rodzaju i sprawdzeniu faktur materiałów. Najlepiej zobaczyć je na żywo.

Gdy dobiera się meble, trzeba koniecznie sprawdzić ich wymiary i porównać z wymiarami pokojów. Nie można zapomnieć również o dopasowanym oświetleniu i dekoracjach, które dodają smaku i indywidualnego wyglądu każdemu wnętrzu.

sypialnia_monostudio
projekt sypialni: monostudio.pl

A może biuro projektowe?

Jeżeli nie masz czasu na dobieranie materiałów wykończeniowych, bieganie po sklepach w poszukiwaniu idealnego stolika kawowego czy też po prostu nie masz pomysłu na swoje mieszkanie, w takim przypadku pomyśl o skorzystaniu z usług projektantów wnętrz. W tym przypadku specjalista jest w stanie stworzyć dla ciebie optymalne wnętrze, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i przy tym także będzie odzwierciedlało twój gust.

Warto znaleźć takie biuro projektowe, które będzie mogło zapewnić pełną obsługę, gdy chodzi o projektowanie wnętrz – począwszy od kompleksowych konsultacji, a skończywszy na nadzorze autorskim nad realizacją wnętrza. Takie usługi świadczy między innymi krakowskie MonoStudio – studio projektowe z wieloletnim doświadczeniem tworzące projekty mieszkań i innych wnętrz. Z galerią projektów można zapoznać się na stronie www.monostudio.pl.

Gdy korzysta się z biura projektowego, trzeba liczyć się z kosztami rzędu 40-80 złotych za metr kwadratowy, zatem kwota za pełną obsługę wynosi w przypadku kawalerki średnio 2000 złotych, natomiast dla większego apartamentu może przewyższać nawet 5000 złotych. Chociaż wydaje się, że to spora kwota, to jednak wtedy, gdy potrzebuje się profesjonalnego wsparcia, nie ma innego wyjścia.

salon_monostudio
projekt salonu: monostudio.pl

Zatem zakup mieszkania to wstęp do aranżacji, w której nowy właściciel może wyrazić swoje „ja” i stworzyć wnętrza, które będą odpowiadały mu w pełni. Można zarówno zrobić to samodzielnie, poświęcając na ten cel nieco swojego czasu, jak i powierzyć ekspertom i nie martwić się już o nic.