Organizacja przestrzeni w łazience.

akcesoria łazienkowe

Łazienka to pomieszczenie, które pomimo niewielkiego metrażu, powinno być funkcjonalne. We wnętrzu musi znaleźć się miejsce na podstawowe elementy wyposażenia (m.in. wannę, prysznic, miskę WC, umywalkę) oraz szafki lub półki do przechowywania. W łazience powinno pojawić się także lustro oraz kosz na pranie. Jak odpowiednio zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu, aby było ono praktyczne?

 

Szafki oraz półki na kosmetyki i nie tylko

Szafka pod umywalką najczęściej służy do przechowywania środków czystości lub zapasów kosmetyków. Wiele osób dodatkowo decyduje się na szafkę narożną, która świetnie sprawdza się jako miejsce na czyste ręczniki oraz kosmetyki. W większości łazienek jednak dominują półki łazienkowe. Producenci oferują różnorodne modele, które można dopasować do własnych potrzeb oraz wystroju pomieszczenia.

Najpopularniejsze są półki łazienkowe ze stali nierdzewnej. Kolorystyką oraz stylem świetnie komponują się z elementami armatury łazienkowej. Są łatwe w utrzymaniu czystości oraz wytrzymałe. Z powodzeniem mogą posłużyć przez wiele lat.

drewniany regał łazienkowy

Półki łazienkowe drewniane wykonane są ze specjalnie zabezpieczonego drewna. Jest ono odporne na działanie niekorzystnych czynników – wysokiego poziomu wilgoci oraz temperatury. Tego typu elementy wystroju najchętniej wybierane są przez osoby, które chcą, aby w łazience zapanował wystrój nawiązujący do SPA.
Półki łazienkowe z tworzywa sztucznego dostępne są w wielu różnorodnych kolorach, co sprawia, że można je dopasować praktycznie do każdego wystroju i zestawić z innymi elementami dekoracyjnymi. Półki łazienkowe znanych producentów odznaczają się wysoką jakością oraz odpornością na warunki panujące w łazience.

Półki pod prysznic

Pewnym błędem popełnianym przez wiele osób jest nieodpowiednie wykorzystanie przestrzeni pod prysznicem. Jest to szczególnie ważne w małych łazienkach, w których każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Kosmetyki i akcesoria do kąpieli można przechowywać pod prysznicem. Im więcej domowników, tym konieczne jest zapewnienie większej ilości miejsca na te artykuły.

koszyczek na mydło z przyssawkami

Pomocna w funkcjonalnej aranżacji łazienki może być piętrowa, teleskopowa półka pod prysznic. Większość modeli jest narożnych, dzięki czemu możliwe jest zaadaptowanie przestrzeni pod prysznicem, która zazwyczaj nie jest wykorzystywana. Teleskopowa półka pod prysznic najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej. Częsty kontakt z wodą nie jest więc dla niej w żaden sposób szkodliwy. Cechuje ją łatwość czyszczenia oraz wytrzymałość. Dzięki temu, że jest piętrowa, można na niej pomieścić kosmetyki wszystkich domowników.

Teleskopowa półka może zostać zamontowana również w kącie łazienki. Umożliwi to optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz wygospodarowanie miejsca na dodatkowe elementy, np. aranżacyjne (świece, figurki).

Niebanalne pomysły na kosz na pranie

Półki łazienkowe to jedno. Zupełnie inną kwestię stanowi wybór odpowiedniego kosza na pranie. Producenci, zdając sobie sprawę z tego, że dla większości użytkowników kosze na pranie są elementem dezorganizującym przestrzeń, postanowili zaprojektować niebanalne modele łączące w sobie kilka funkcji.

kosz na pranie z drewna lub schowek na czyste ręczniki

Popularnym rozwiązaniem stało się połączenie kosza na pranie oraz pufy. Jest to designerki element wystroju, który z powodzeniem wkomponuje się we wnętrze urządzone praktycznie w każdym stylu. Kosz na pranie pełni wówczas funkcję wygodnego siedziska.

Efektywnie wykorzystana może zostać także przestrzeń nad koszem. Niektórzy producenci przygotowali modele, które łączą ze sobą kosz na pranie oraz wieszak na ręczniki lub półki łazienkowe, np. na kosmetyki lub czyste ręczniki.