Mozaika do łazienki, czyli sposób na udekorowanie ścian.

mozaika heksagon w łazience

Po latach mozaiki na ścianach ponownie stały się modne. Obecnie dostępne wzory i kolory mozaik pozwalają stworzyć ciekawą i niebanalną aranżację wnętrza. Jak można je zastosować w łazience?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów mozaik, które można wykorzystać zarówno w mniejszych, bardziej tradycyjnych łazienkach, jak i większych, nowocześniejszych aranżacjach. W zależności od naszych upodobań mozaika może znajdować się w niemal całej łazience, ale sprawdzi się również jako delikatny element dekoracyjny na jednej ze ścian. Szczególnie efektownie wygląda w okolicy prysznica lub wanny, na kawałku ściany lub we wnęce.

Dobór kolorystyki

Wielu osobom słowo „mozaika” może kojarzyć się jedynie z wielokolorową kompozycją. Nie brakuje jednak bardziej stonowanych propozycji. Na rynku znajduje się wiele wysokojakościowych mozaik w jednokolorowych lub dwukolorowych wariantach. Dla wielbicieli minimalizmu przygotowano również szeroki wybór stonowanych odcieni.

Z różnokolorowymi mozaikami powinniśmy postępować ostrożniej. Tego typu rozwiązania sprawdzą się głównie jako element dekoracyjny. Jeśli zdecydujemy się na mozaikę nawiązującą do niezobowiązującej, kolorowej, patchworkowej estetyki i umieścimy ją na całej ścianie łazienki, ostateczna aranżacja wnętrza niekoniecznie może wpisać się w aktualne trendy wnętrzarskie.

Zakładając, że mozaika zajmie większą powierzchnię ścian, zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać stylowe wnętrze, wybierając kilka bardziej stonowanych kolorów. Decydując się na konkretny model mozaiki, warto pamiętać również o meblach i dodatkach, które znajdą się w łazience. Ważne jest, aby wszystkie elementy w pomieszczeniu stanowiły spójną całość.

Mozaika ścienna a styl wnętrza

Szeroki wybór mozaik zachęca do eksperymentów wnętrzarskich. Należy jednak pamiętać, aby mozaika była spójną częścią projektowanego pomieszczenia. Przykładowo, jeśli uwielbiamy styl glamour, z całym jego szykiem i elegancją, fantastycznie sprawdzą się płytki szklane, srebrne i te z połyskiem. Ładnie skomponują się one z tradycyjnymi białymi lub czarnymi płytkami z wysokim połyskiem.

Natomiast osoby kochające podróże swoje inspiracje mogą odnaleźć również w poszczególnych modelach mozaik. Popularne stały się delikatne płytki z drobnym dekorem nawiązujące do greckiego wzornictwa.

Najbardziej popularny jest jednak styl skandynawski i nowoczesny. Przy skandynawskim powinniśmy koncentrować się na jasnych kolorach, jak np. biel czy szary. Styl nowoczesny pozwala na zastosowanie większej liczby kolorów, ale i tutaj lepiej zachować ostrożność. Poza tym w obu przypadkach, zamiast tradycyjnych płytek złożonych z drobnych kwadracików, można wybrać wyjątkowo modne w ostatnim czasie heksagony. Znajdziemy je m.in. na stronie https://www.rawdecor.pl/.

Czy mozaikę można położyć w małym pomieszczeniu?

Jest to możliwe, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Zarówno samo szkło, jak i połyskujące płytki, optycznie powiększą łazienkę, jednakże wybrana mozaika nie może być zbyt drobna. Wyjątek stanowią łazienki o większym metrażu, gdzie wykorzystanie małych rozmiarów mozaik nada charakteru projektowanemu wnętrzu.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy rezygnować z mozaiki w mniejszej łazience. Możemy ją ułożyć na ścianie, ale koniecznie w jednym kolorze. Większa liczba odcieni zmniejsza przestrzeń.