Przestrzeń umywalkowa to miejsce gdzie wykonujemy wiele ważnych czynności. Pielęgnacja, makijaż, sprzątanie to tylko niektóre sytuacje, w których używamy tej przestrzeni. Warto więc zadbać o jej funkcjonalność.
Spis treści
Wybór umywalki
Najważniejsze jest aby przed zakupem umywalki przemyśleć do czego ma ona służyć. Jeśli chcemy używać jej również do innych celów niż tylko mycie rąk (np. pranie ręczne) warto poszukać takiej, która będzie miała 55-60cm szerokości. Większe rozmiary umywalek można dopasować do szafek lub blatów, które stworzą nam dodatkową przestrzeń. Istnieje bardzo dużo rozwiązań montażu umywalek, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
Warto jest również zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest umywalka. Najbardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i kontakt z wodą oraz detergentami jest ceramika sanitarna. Dodatkowo jest ona bardzo łatwa w pielęgnacji.
Wybór baterii umywalkowej
Z tego względu, że bateria umywalkowa jest najczęściej narażona na negatywne czynniki warto wybrać taką, która wykonana jest z materiałów odpornych na kamień i uszkodzenia mechaniczne.
W przypadku korpusu i uchwytu najlepiej sprawdza się wysokogatunkowy mosiądz pokryty chromowaną powłoką zewnętrzną. Materiał ten cechuje wysoka trwałość, a dzięki uniwersalnemu, eleganckiemu wykończeniu z łatwością dopasuje się do wystroju nowoczesnych łazienek Wśród stosowanych elementów sterujących, największą solidnością i bezawaryjnością charakteryzuje się regulator ceramiczny, gwarantujący ekonomiczny przepływ strumienia
– tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.
Mówi się, że armatura jest biżuterią łazienki. Dlatego oprócz jakości bateria łazienkowa powinna wyróżniać się estetyką. Na szczęście ogromny wybór na rynku sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model dla swojej aranżacji. Bardzo interesującym rozwiązaniem, które jest uzupełnieniem standardowej armatury umywalkowej jest natrysk typu bidetta. Uznawany za alternatywę dla tradycyjnego bidetu umożliwia również umycie zabłoconych butów, wygodne umycie włosów, czy spłukanie czyszczonych sanitariatów.
Syfon
Odpowiednia konstrukcja syfonu pozwala wyeliminować przykre zapachy. Najpopularniejsze na rynku są obecnie syfony w formie butelkowej oraz rurowej. Syfony butelkowe mają z reguły małe rozmiary oraz zwartą budowę. Najczęściej pełnią one funkcję dekoracyjną. Jeśli chcemy wyeksponować syfon lub nie mamy możliwości jego ukrycia można zastosować model z chromowanymi wykończeniami.
Szafka podumywalkowa lub blat
Wybierając szafkę lub blat do umywalki należy mieć na uwadze, że będą one narażone na wilgoć oraz częsty kontakt z wodą.
W tego typu wnętrzu dobrze sprawdza się wyposażenie wykonane z tworzywa MDF, odporne na odkształcenia pod wpływem działania pary wodnej i płynów Dodatkową ochronę tego materiału stanowi zwykle zewnętrzna powłoka w postaci wodoodpornego lakieru poliuretanowego. Zabezpieczenia tego typu nie tylko gwarantują długotrwałe zachowanie estetyki mebli, ale także niezbędny poziom funkcjonalności.
– podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.
Jeśli w łazience nie mamy zbyt dużo miejsca warto jest zdecydować się na pojemną szafkę podumywalkową, w której będziemy mogli przechowywać ręczniki oraz niezbędne akcesoria. W dużych łazienkach można zamontować szeroki blat i połączyć go na przykład z umywalką nablatową. Warto pamiętać o tym, że przy takim rozwiązaniu należy pozostawić po każdej stronie około 15 cm wolnego miejsca, które przeznaczone jest na mydelniczkę itp.
Lustro i oświetlenie
Przyjmuje się, że górna krawędź lustra powinna być umieszczona na wysokości minimum 180cm. W małej łazience warto zamontować duże lustro. Jak powszechnie wiadomo zastosowanie dużego lustra optycznie powiększa przestrzeń. W tym samym celu możemy zastosować odpowiednie oświetlenie. Dzięki chłodnej temperaturze barwowej światła (4000-5000k) łazienka będzie prezentować się bardziej przestronnie oraz czysto. Warto jest także zamontować światło punktowe nad lustrem, które eliminując cienie jest bardzo przydatne podczas codziennych pielęgnacji.