Urządzamy przestronny salon kąpielowy krok po kroku.

Salon kąpielowy to coś więcej niż zwykła łazienka – to przestronne, nad wyraz estetyczne pomieszczenie przeznaczone do relaksu i odpoczynku. Dysponujesz pomieszczeniem o dużym metrażu? Zobacz, jak krok po kroku zaaranżować w nim nowoczesny pokój kąpielowy!

Jakie materiały wykończeniowe pasują do salonu kąpielowego?

Urządzając nowoczesny pokój kąpielowy, możesz odejść od klasycznych materiałów używanych do wykańczania ścian. Zamiast tego postaw na bardziej nowatorskie rozwiązania – np. naturalne drewno lub surowy beton. W tej drugiej sytuacji możesz stworzyć wnętrze o industrialnym, loftowym wyrazie.

Jeśli zdecydujesz się na wykończenie podłóg lub ścian drewnianą okładziną, zadbaj o jej odpowiednie zabezpieczenie. Łazienka to jednak wnętrze, w którym panuje dość wysoka wilgotność powietrza, która mogłaby negatywnie wpłynąć na kondycję tego materiału. Nie oznacza to jednak, że musisz z niego rezygnować – po prostu zastosuj na jego powierzchni specjalny olej lub impregnat. Teraz drewno może Ci służyć przez lata!

Centralny punkt pomieszczenia: duża wanna

Najważniejsze, główne miejsce w nowoczesnym salonie kąpielowym powinna zajmować ona – duża, wygodna wanna. W takiej sytuacji warto postawić na wannę wolnostojącą umieszczoną w centralnym punkcie pomieszczenia, a nie przy ścianie jak zwykle. Takie usytuowanie tego akcesorium sprawi, że całe wnętrze będzie wyglądać na przestronniejsze niż w rzeczywistości.

Jak dopasować baterię do wanny wolnostojącej? W tym przypadku warto zastosować model stojący, umieszczony na posadzce tuż przy wannie. Kupując ją, zwróć uwagę na to, by nie była zbyt wysoka – w przeciwnym razie woda mogłaby rozchlapywać się na boki. Aranżując strefę do przechowywania kosmetyków do kąpieli, możesz postawić na szafkę na kółkach postawioną obok wanny.

Projekt strefy umywalkowej

Strefa umywalkowa w salonie kąpielowym nie może być przewidziana jedynie do wykonywania czynności higienicznych. Poza tym powinna również spełniać funkcję toaletki, z której skorzystasz podczas porannego nakładania makijażu. Jej głównym elementem powinien być blat – najdłuższy jak tylko to możliwe. Jeśli z łazienki ma korzystać więcej osób, możesz umieścić na blacie 2 umywalki. W ten sposób zapewnisz sobie maksymalny komfort, a właśnie o to chodzi w projekcie salonu kąpielowego. W strefie umywalkowej warto też postawić na duże lustro. Odbijająca światło tafla spotęguje jeszcze wrażenie przestronności, dzięki czemu wnętrze zostanie optycznie powiększone.

Jakie „niełazienkowe” elementy możesz wprowadzić do wnętrza?

Do projektu pokoju kąpielowego możesz w powodzeniem wprowadzić także elementy, które pozornie nie pasują do łazienki. Ostatnio coraz częściej słyszy się o salonach kąpielowych połączonych z sypialnią. Poszczególne strefy są od siebie oddzielone jedynie parawanem lub naturalną przegrodą z roślin.

W tak zaaranżowanym wnętrzu może się również przydać rustykalny wiklinowy fotel lub wygodny szezlong. Będziesz mógł np. zrelaksować się na nim, czekając aż wanna zapełni się wodą z bąbelkami, a następnie wziąć odprężającą kąpiel.