Jak stworzyć prowansalski klimat.

Prowansja to jedno z najpiękniejszych miejsc we Francji. Położona pomiędzy alpejskimi szczytami i lazurowymi wodami Morza Śródziemnego słoneczna Prowansja zaprasza do wypoczynku. Zapewne właśnie dlatego tam narodził się styl, który zachwyca i urzeka swoim pięknem. Jak wprowadzić taki klimat we własnym domu? Podpowiemy Wam wspólnie z Anną Poprawską – dekoratorką wnętrz z portalu Homebook.pl

 

Postaw na pastele.

Styl prowansalski bazuje na jasnej, pastelowej kolorystyce, która jest nawiązaniem do charakterystycznych dla tego miejsca barw. Są one swego rodzaju wizytówką Prowansji. Delikatne róże, które odnoszą się do prowansalskich win, ciepłe odcienie żółci symbolizujące słońce, delikatne fiolety i biel soli z półwyspu Camargue rozjaśnią praktycznie każde wnętrze.

prowansalska_kuchnia
fot: homebook.pl, EG projekt
wnetrze_w_stylu_prowansalskim_3
fot: homebook.pl, Qbik Design
wnetrze_w_stylu_prowansalskim_4
fot: homebook.pl, Sublidea Agata Pala

Styl prowansalski obficie wykorzystuje drewno i kamień, których połączenie doskonale prezentuje się zwłaszcza przy dekoracjach podłóg. Charakterystyczny klimat w pomieszczeniach wprowadzają też widoczne belki sufitowe. Do wykończenia części powierzchni ścian warto również użyć malowanej cegły lub ceramiki, zwłaszcza tej ręcznie zdobionej.

– mówi Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Lawendowe łazienki.

Łazienki w stylu prowansalskim można ozdobić płytkami z trawertynu lub ceramiki. Przestrzeń, która nie jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą można ozdobić na przykład tynkami strukturalnymi.

lazienka_w_stylu_prowansalskim
fot: homebook.pl, EG projekt
lazienka_w_stylu_prowansalskim_2
fot: homebook.pl, Pracownia projektowa Poco Design

Uroku łazience dodadzą także przecierane, jasne meble w stylu shabby chic oraz biała armatura z niezabudowaną wanną, najlepiej stojącą na ozdobnych nóżkach.

– podpowiada ekspert portalu Homebook.pl

Nie zapomnij o dodatkach.

Dodatki to tak naprawdę najważniejsze elementy wystroju wnętrza. Niezależnie od stylistyki to właśnie one budują całą atmosferę. We wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim nie powinno zabraknąć kwiatów oraz ziół, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również przyjemnie pachną wprowadzając nutę świeżości i pobudzając wszystkie zmysły. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o innych ważnych dodatkach.

wnetrze_w_stylu_prowansalskim
fot: homebook.pl, Pracownia projektowa Poco Design
wnetrze_w_stylu_prowansalskim_2
fot. homebook.pl, Qbik Design

W stylu prowansalskim są to przede wszystkim dobre gatunkowo, często zdobione motywami kwiatowymi tkaniny, z których wykonuje się zasłony, arrasy, parawany i tapicerkę mebli Do wykończenia tych ostatnich używa się też elementów z kutego żelaza, w postaci ozdobnych zawiasów lub uchwytów.

mówi Anna Poprawska z portalu Homebook.pl