Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

9 wnętrz w stylu skandynawskim.

Czarno białe mieszkanie

Jasne wnętrza, minimalistyczne rozwiązania, funkcjonalność i estetyka na najwyższym poziomie. Taki jest właśnie styl skandynawski. Ceniony niemal przez wszystkich, przede wszystkim za swoją ponadczasowość. Jakie są jego charakterystyczne cechy?

Optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Small-Swedish-Apartment-Interior-Design3

nowoczesne-male-mieszkanie-1

Wnętrza urządzone w skandynawskiej stylistyce charakteryzują się optymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Nie ma tutaj miejsca na zbędne meble i przedmioty. Wszystko jest przemyślane, a przestrzeń wykorzystywana jest racjonalnie. Skandynawowie potrafią sobie poradzić nawet z najmniejszą przestrzenią, wykorzystując na przykład antresolę jako miejsce do spania.

Kolorystyka

wnetrze_w_stylu_skandynawskim-2

Biały jest najważniejszym kolorem dla skandynawskiej stylistyki. Biel rozjaśnia nawet najbardziej ciemne wnętrza i powiększa optycznie przestrzeń. Jest to też świetne tło do wyeksponowania kolorowych akcentów. Biały to kolor uniwersalny i ponadczasowy, który genialnie łączy się z innymi barwami.

Skandynawskie wykończenie

szwedzki-Apartment6

Proste tkaniny, naturalne drewno, wiklina. Mile widziane są również takie dodatki jak skóra czy kamień. Jednak każdy z tych dodatków powinien cechować się umiarem. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na jaskrawość i sztuczność.

Meble z Północy.

skandynawska_polka_string_3
System String Pocket
muuto_6
Meble Muuto

Skandynawski design to również proste i wygodne rozwiązania. Meble skandynawskie charakteryzują się minimalizmem i komfortem użytkowania. Wiele z tych mebli to ikony designu. Na przykład powstały ponad 60 lat temu system string pocket jest ceniony i z powodzeniem użytkowany po dzień dzisiejszy.

Skandynawskie dodatki.

jasne_wnetrze_-_widawscy1
fot: Widawscy Studio Architektury
sofa narożna
fot: Tia Borgsmidt

Jasna kolorystyka i  oszczędna aranżacja  pozwala poczuć przestrzeń. Na jasnym tle świetnie wyglądają soczyste i ciepłe barwy. Ważne jednak aby nie było ich we wnętrzu za dużo. Wystarczy mały akcent, na przykład w postaci kolorowej poduszki, czy żółtego stolika, by wnętrze nabrało przyjemnego klimatu.

Kontrasty.

1czarno-bialy-apartament-kuchnia

Skandynawowie kochają również kontrasty. Nic bardziej nie kontrastuje z bielą jak kolor czarny. Jak widzicie wcale nie musimy bać się takich połączeń.

Urządź się w skandynawskim stylu.

Urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy trzymać się kilku zrozumiałych zasad i postawić na proste oraz naturalne rozwiązania. Tutaj nie jest najważniejszy wysoki budżet.  Ważne jest za to aby nie przesadzać z ilością mebli oraz dekoracji. Niekiedy nie trzeba nawet inwestować w nowe wyposażenie.  Czasem, aby przeistoczyć nudne mieszkanie we wnętrze skandynawskie, wystarczy odrobina chęci, ciekawy pomysł i trochę farby. Zatem powodzenia!

Zapisz

Przeczytaj też