Wiele osób staje prędzej czy później przed potrzebą sprzedaży domu lub mieszkania i zaczyna zadawać sobie pytania odnośnie tego, czy zająć się tym samemu czy zlecić tą usługę profesjonalnej agencji nieruchomości. Czy dom lepiej pozostawić w stanie jakim jest na dzień obecny, czy lepiej dokonać kilku napraw, aby podnieść jego wartość. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym tekście.
Spis treści
Samemu czy z agencją
Podczas sprzedaży swojej nieruchomości, warto zastanowić się nad tym, czy posłużymy się pomocą pośrednika nieruchomości, czy chcemy zająć się wszystkim na własną rękę. Większość osób decyduje się na skorzystanie z pomocy pośredników, ponieważ nie dysponują wystarczającą ilością czasu lub nie wiedzą jak odpowiednio zabrać się za sprzedaż własnego domu. Wszystko ma jak zawsze swoje plusy i zalety, jednak warto rozważyć dostępne opcje, aby nie podpisać umowy z biurem i stracić możliwość działania na własną rękę. Należy liczyć się z tym, że biuro pobiera odpowiednią prowizję od sprzedaży domu, co automatycznie wpływa na jego cenę. Z drugiej strony, zawodowi sprzedawcy nieruchomości znają się na rynku i mają czas, by zająć się sprzedażą danego domu czy mieszkania. Sprzedając nieruchomość na własną rękę należy liczyć się z licznymi telefonami od potencjalnych klientów i agencji nieruchomości, które są zainteresowane pośredniczeniem. Jeśli zdecydujemy się na działanie na własną rękę, należy najpierw zrobić rozeznanie w rynku nieruchomości – ile kosztują domy w okolicy w podobnym stanie, jak ma się aktualnie sam rynek – czy notuje się spadek czy podwyżkę cen itd. Można również zatrudnić specjalistę zajmującego się wyceną nieruchomości, który określi dokładnie wartość naszej własności.
Na ratunek domowi
Sprzedaż domu czy mieszkania nie jest prostą sprawą i może trwać począwszy od wielu miesięcy do kilku nawet lat. Wiele zależy od popytu na nieruchomości, aktualnych marży kredytów mieszkaniowych i ogólnych nastroi na rynku. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja i wygląd naszego domu. Na ten ostatni aspekt możemy mieć właśnie spory wpływ. Nie warto lekceważyć tego, że kupujemy oczami. Nie warto słuchać porad na zasadzie: zostaw wszystko tak jak jest, inwestowanie w dom nie ma sensu i tak każdy urządzi go po swojemu. Prawda jest taka, że nie każdy z nas ma dobrą wyobraźnię i jeśli zobaczy kurz, brudne ściany lub łuszczące się okiennice czy parapety, nie będzie miał ochoty zainteresować się tym, że dom jest w dobrym stanie i wymaga tylko powierzchownych napraw – pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Aby zdecydować co zrobić z domem jeszcze przed sprzedażą, warto przejść się po nim i spojrzeć na niego krytycznym okiem. Miejsce w którym mieszkamy kilka lat lub nawet od dziecka, jest dla nas tak naturalnym otoczeniem, że możemy nie zauważyć drobnych uszczerbków, które dla innych będą rażącym zaniedbaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie znajomego lub przyjaciela, aby przeszedł się z nami po domu i ogrodzie oraz pomógł ocenić to, co powinno zostać naprawione i zmienione.
Warto zwrócić uwagę na:
1. Podłogi
Warto dokładnie wyczyścić wszystkie podłogi. Jeśli są porysowane warto użyć niedrogich środków do naprawy lub ustawić meble lub dywany tak, aby zakryć nie najlepiej wyglądające miejsca.
2. Okna
Kwestią podstawową jest wyczyszczenie wszystkich okien na błysk, powieszenie świeżych firanek lub zasłon. Jeśli w naszym domu są jeszcze wieloletnie drewniane okna, warto zdjąć warstwę starej, łuszczącej się farby i przemalować je na nowo. Warto również przyjrzeć się parapetom, ustawić kilka zielonych roślin i wyczyścić je z zabrudzeń.
3. Meble
Jeśli w naszym domu znajdują się meble stosunkowo nowe, wystarczy uporządkować na nich rzeczy i usunąć nadmiar pamiątek. Osoby oglądające mieszkanie wolą wyobrażać sobie miejsce, jakby sami w nim mieszkali, dlatego nadmiar ramek ze zdjęciami i personalnych rzeczy raczej nie będzie pomagał w decyzji. Jeśli nasze meble są stare i nie wyglądają korzystanie, warto zastanowić się nad ich wymianą lub lekkim odświeżeniem. Druga opcja jest z całą pewnością mniej kosztowna. Aby odnowić meble wystarczy kupić okleinę lub folię meblową i sprawić, że nabiorą nowego wyglądu lub koloru. Wszystkie zepsute lub wydające niemiłe dźwięki zawiasy w drzwiczkach należy nasmarować i naprawić. Jeśli w meblach brakuje uchwytów, warto uzupełnić brakujące elementy. Niektóre zbędne meble lepiej wręcz wynieść na strych, niż zostawić na widoku potencjalnych klientów.
4. Ściany
Pomalowanie ścian na nowy kolor jest kwestią szczególnie ważną. Najlepiej wybrać kolory jasne, pastelowe, które pozwolą czuć się przyjemnie we wnętrzu. W Internecie można w łatwy sposób znaleźć dekalog kolorystyczny, który powie nam, jak wybrany kolor działa na człowieka. Podczas malowania mieszkania warto zwrócić uwagę na to, aby zachować pewną spójność kolorystyczną i wykorzystać optyczną moc kolorów. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, warto pomalować dłuższe ściany na jasne kolory – dzięki temu wyda się ono szersze. Podobne metody można stosować na każde niedoskonałości naszego mieszkania.
5. Naprawy
Należy sprawdzić wszystkie gniazdka, klamki czy inne drobne mankamenty, które mogą zniechęcić do kupna domu. Jeśli dom wymaga większych napraw, ponieważ np. brakuje kilku dachówek i dach może przeciekać nie warto ryzykować, że potencjalny klient to zauważy – może pomyśleć, że cały dach nadaje się do wymiany, nawet jeśli tak nie jest.
6. Strych i piwnica
Pomimo tego, że nie jest to główny element, który oglądają potencjalni kupcy, warto wysprzątać zarówno strych jak i piwnicę. Być może nasz strych jest na tyle wysoki, że w przyszłości mógłby się nadawać do zaadoptowania na piętro. Posiadanie dużej, przestronnej piwnicy jest również zaletą, jednak jeśli będzie ona brudna i pełna pajęczyn wiele kobiet może zniechęcić się do jej zobaczenia.
7. Ogród
Odnośnie ogrodu nie ma szczególnych wytycznych, warto natomiast zadbać o rośliny – odpowiednio je przyciąć, nie zapominać o pielęgnacji, skosić trawnik. Warto również rozglądnąć się, czy w ogrodzie nie znajdują się przedmioty do wyrzucenia, takie jak stara pralka itd.
Gdy doprowadzimy swój dom do odpowiedniego stanu, należy zająć się marketingiem, ponieważ jeśli nikt nie wie o naszej ofercie, istnieją marne szanse, że zainteresuje się zakupem.
Marketing i reklama
Standardowymi działaniami jest zamieszczenie ogłoszeń w prasie i w Internecie. Warto zacząć od zebrania wszystkich lokalnych gazet i wysłania do nich prośby o umieszczenie ogłoszenia. Należy się spodziewać niewielkich odpłat, jednak wielu ludzi poszukuje w ten sposób nowego domu lub mieszkania. Kolejnym krokiem jest umieszczenie swojej oferty w internetowych portalach związanych z nieruchomościami. Na dzień dzisiejszy jest ich w Polsce co najmniej kilkanaście. Ważnym aspektem jest zrobienie i opublikowanie dobrych zdjęć – domy bez zdjęć sprzedają się dłużej, a niektóre osoby przeszukujące oferty online w ogóle rezygnują z otwierania ofert z samym opisem. Należy zastanowić się nad zaletami naszej nieruchomości i zwrócić na nie uwagę w naszej ofercie. Przykładowo poza metrażem domu i działki, można opisać jaka jest infrastruktura – czy w pobliżu znajduje się apteka, przedszkole, jak blisko od domu czy mieszkania funkcjonuje miejska komunikacja itd. Gdy zamieścimy ogłoszenia w prasie lokalnej i w Internecie, warto pamiętać o umieszczeniu stosownej tabliczki z napisem „na sprzedaż” z numerem naszego telefonu – jest to szczególnie istotne, jeśli nasza nieruchomość znajduje się w pobliżu drogi i może w być w ten sposób zauważona.
Dobicie transakcji
Należy przygotować się i uzbroić w cierpliwość, ponieważ sprzedaż domu może potrwać nawet kilka lat. Oczywiście może zdarzyć się, że znajdziemy przyszłych właścicieli już po kilku miesiącach, jednak nie należy się zniechęcać jeśli tak nie będzie. Powinniśmy spodziewać się również telefonów z agencji nieruchomości, które będą chciały zająć się sprzedażą naszej nieruchomości. Gdy uda nam się dobić transakcji, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty prawne, aby wszystko odbyło się bezpiecznie i zgodnie z prawem. Niezbędne będą odwiedziny u notariusza, który pomoże nam skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i podpowie jak dopełnić prawnej strony transakcji.
Sprzedaż własnego domu czy mieszkania nie musi być trudnym przedsięwzięciem, ale wymaga z całą pewnością poświęcenia czasu, uwagi i wytrwałości. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani czy damy sobie rady zupełnie sami, możemy podpisać umowę z biurem nieruchomości, ale bez wyłączności – wtedy będziemy mogli dodatkowo zająć się reklamą i dobiciem transakcji na własną rękę. Należy zająć się wszystkimi naprawami, które odkładaliśmy aż do tego czasu i odświeżyć nieco wygląd naszych czterech kątów. Podczas sprzedaży domu warto uzbroić się w cierpliwość, wiele osób będzie badało rynek, wielu agentów będzie chciało zaproponować swoje usługi, aż w końcu znajdzie się nabywca, z którym podpiszemy umowę.
Artykuł powstał przy współpracy z Galerią Sklepów Internetowych, w której mogą Państwo zakupić wszystkie niezbędne artykuły pomocne podczas remontu domu takie jak farby, narzędzia czy niezbędne środki czyszczące.