Kosze na śmieci do domu i do biura, sprawdzamy systemy otwierania.

biurowy kosz na śmieci

Kosze na śmieci należą do podstawowego, choć często niedocenianego wyposażenia domu lub biura. Od ich wyboru zależy komfort pracy i mieszkania, a także łatwość utrzymania czystości oraz przechowywania śmieci. Przed zakupem warto rozważyć kosze o odpowiedniej jakości jak i systemie otwierania i zamykania.

 

Każdy z nas chce mieszkać i pracować w komfortowych warunkach. Na ten komfort składa się nie tylko wyposażenie wnętrza: meble, dodatki itd., ale również sprzęty umożliwiające utrzymanie czystości. Do nich należą przede wszystkim kosze na śmieci. Choć szczególnie nie zwracamy na nie uwagi to właśnie dzięki nim nie piętrzą się dookoła nas sterty papierów, kartonów, opakowań czy pozostałości po jedzeniu. Dobry kosz na śmieci z wygodnym i odpowiednim do odpadów systemem otwierania i zamykania jest na wagę złota.

Na szczęście producenci oferują różnorodne rozwiązania pozwalające na łatwe przechowywanie oraz usuwanie nieczystości.

Plastikowy kosz na śmieci
Kosz Roll Top 50L

Na co zwracać uwagę podczas zakupu koszy na śmieci?

Zakup kosza na odpady tylko z pozoru jest prostą rzeczą niewymagającą zastanowienia, lecz istnieje wiele aspektów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas kupna. Kosz na śmieci powinien być przede wszystkim dopasowany wielkością do naszych potrzeb. Zbyt mały kosz sprawi, że śmieci będą się zbyt szybko gromadzić doprowadzając do bardzo częstej potrzeby opróżniania (obciążenie czasowe na wynoszenie nieczystości) lub do wysypywania – konstrukcja może również zostać uszkodzona, co będzie skutkowało koniecznością zakupu nowego kosza. Zbyt duży kosz może być trudny w umiejscowieniu zwłaszcza w przypadku małego pomieszczenia, lecz głównym mankamentem może być zbyt wolne gromadzenie odpadów co może doprowadzić do gnicia uprzednio umieszczonych w nim odpadów. Warto zbadać ile nieczystości się generuje i na tej podstawie określić jaki kosz na śmieci będzie potrzebny. Najkorzystniej jest opróżniać kosz co dwa dni.

Co jeszcze jest ważne?

– stabilność kosza,
– jakość wykonania obudowy oraz klapy,
– odporność na pękanie,
– sposób otwierania i zamykania kosza,
– szczelność konstrukcji,
– łatwość wyjmowania worków ze śmieciami,
– estetykę wykonania, nowoczesny design.

metalowy kosz na śmieci z automatycznym otwieraniem
kosz z automatycznym otwieraniem bezdotykowy DZT-80-4

System otwierania kosza – kwestia szczególnie ważna

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących zakupu kosza jest sposób jego otwierania. Wygodny system pozwoli prawidłowo użytkować kosz, swobodnie wyjmować nawet większe worki ze śmieciami, a także uniknąć uszkodzenia. Do tego system otwierania i zamykania powinien być dobrany pod rodzaj śmieci. Szczelne zamknięcie to mus w przypadku odpadów o ostrej nieprzyjemnej woni. Sposób otwierania jest także ważny z punktu widzenia umiejscowienia kosza. Poniżej lista najpopularniejszych systemów otwierania koszy na śmieci wedle eco-market.pl

– kosze otwierane pedałem: jedno z najpopularniejszych rozwiązań, chętnie stosowanych w domu oraz w biurach. Pedał jest bardzo wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na otwieranie kosza bez użycia rąk. Może być stosowany zarówno w mniejszych, jak i większych koszach, wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego.

– kosze bez klapy: są stosowane wszędzie tam, gdzie nie mamy do czynienia w większości z suchymi śmieciami. Ich zaletą jest prostota obsługi i łatwość wymiany worka. Niestety zastosowanie kosza bez klapy może skutkować nieprzyjemnym zapachem w domu oraz wypadającymi śmieciami.

– kosze otwierane przesuwnie: tego rodzaju kosze są ciekawym rozwiązaniem i mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie mamy ograniczone miejsce. Tego typu kosze z powodzeniem można stosować w bardziej nowoczesnych miejscach, w różnorodnych systemach zabudowy.

– kosze z podnoszoną klapą: jest również bardzo popularny sposób otwierania koszy, praktyczny, sprawdzony i pozwalający szybko wrzucić śmieci oraz usunąć worek z nimi. Tego rodzaju kosz nie powinien być stosowany np. w niskich szafkach, gdzie nie ma możliwości swobodnego podnoszenia klapy.

– kosze otwierające się pod naporem – wahadłowa pokrywa: tego rodzaju kosze są świetnym rozwiązaniem do domów i biur. Łatwe w użyciu, eleganckie, nowoczesne, z systemem otwierania, który nie wymaga wysiłku. Jedynym minusem rozwiązania jest utrudnione otwieranie w przypadku przepełnienia kosza.

– kosze z pokrywą otwieraną dotykiem: jest to rozwiązanie designerskie, chętnie stosowane w nowoczesnych wnętrzach. Lekkie dociśnięcie pokrywy uruchamia mechanizm otwierający pokrywę, która może być wykonana z tworzywa sztucznego bądź stali.

– kosze na śmieci bezdotykowe z czujnikiem ruchu: tego typu kosze są stosowane w sytuacjach, gdy chcemy uniknąć dotykania kosza, zależy nam na eleganckim oraz maksymalnym zachowaniu higieny. Tego typu kosze charakteryzują się nowoczesnym wyglądem, trochę wyższą ceną i maksymalnym komfortem użytkowania.