Papa to jeden z najpopularniejszych elementów pokryć dachowych. Ciesząca się olbrzymią popularnością w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych stanowi do dziś podstawę budowlaną domu. Materiał ten z czasem ulega jednak zniszczeniu co sprawia, że konieczna staje się jego renowacja.
W przypadku gdy dostrzeżemy że nasz dach się postarzał, a jego trwałość staje się wątpliwa, należy podjąć działanie którego celem będzie postawienie diagnozy, co dalej z nim zrobić. Zwykle pozostajemy przy niewielkim wyborze: albo uszkodzoną papę łatamy albo zrywamy całą, a dach niemalże kładziemy od nowa. Wszystko to jest uzależnione od skali zniszczeń jakie się na nim dokonały.
Znakiem, który w pierwszej kolejności powinien nas zaniepokoić, są pęcherze powstające na papie. W zależności od ich ilości będziemy mogli podjąć kilka kroków aby się z nimi zmierzyć. Pamiętać należy, że ich usunięcie to czynność priorytetowa – jeśli nie pozbędziemy się ich w porę, to z czasem zaczną pękać, a to spowoduje, że naprawa nie będzie możliwa i pozostanie nam jedynie położenie nowej papy. W celu wyeliminowania pęcherzy należy je ostrożnie przeciąć. Warto to robić gdy na dworze jest słoneczna pogoda. Nie wolno również zapomnieć o tym, że podłoże znajdujące się pod papą musi zostać osuszone. Nadmiar papy który powstał w wyniku jej rozciągnięcia należy usunąć, a dziurę starannie zakleić. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych łat wykonanych na przykład z papy podkładowej. Specjaliści z top-dach.com.pl twierdzą, że taki zabieg powinien przedłużyć żywotność podkładu dachowego przynajmniej na kolejne pięć lat.
Często powstałym zniszczeniem są również wszelkiego rodzaju spękania. Dotyczą one zarówno dachów płaskich, jak i skośnych. Zwykle jest to efekt oddziaływania promieni UV. Słońce sprawia, że substancje które składają się z masy bitumicznej ulegają rozkładowi. Chociaż defekt ten nie należy do najgroźniejszych, to jednak jego bagatelizowanie z czasem może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Warto zatem, gdy tylko dostrzeżemy ten proceder, zareagować natychmiastowo – dzięki temu konieczność wymiany całego podkładu z papy będzie można odłożyć na kolejnych pięć lat. W tym przypadku zniszczenia można naprawić za pomocą masy dyspersyjnej lub asfaltowo-gumowej. Przydatne okazać się mogą również specjalistyczne emulsje. Przy nich warto jednak pamiętać, aby składały się z dwóch nierozpuszczalnych cieczy, takich jak woda i asfalt. Napraw tego typu uszkodzeń można dokonać również za pomocą preparatów rozpuszczalnikowych. Zaliczają się do nich wszelakiego rodzaju lepiki i masy asfaltowe. Jest to jednak działanie doraźne – brak posypki sprawia, że nawet naprawiony dach jest nadal bardzo podatny na wpływ czynników atmosferycznych, a w pierwszej kolejności na działanie promieni słonecznych – podkreślają fachowcy z top-dach.com.pl.