Dziurawa papa w Twoim dachu? Są na to proste i tanie rozwiązania.

zielona papa dachowa

Papa to jeden z najpopularniejszych elementów pokryć dachowych. Ciesząca się olbrzymią popularnością w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych stanowi do dziś podstawę budowlaną domu. Materiał ten z czasem ulega jednak zniszczeniu co sprawia, że konieczna staje się jego renowacja.

W przypadku gdy dostrzeżemy że nasz dach się postarzał, a jego trwałość staje się wątpliwa, należy podjąć działanie którego celem będzie postawienie diagnozy, co dalej z nim zrobić. Zwykle pozostajemy przy niewielkim wyborze: albo uszkodzoną papę łatamy albo zrywamy całą, a dach niemalże kładziemy od nowa. Wszystko to jest uzależnione od skali zniszczeń jakie się na nim dokonały.

Znakiem, który w pierwszej kolejności powinien nas zaniepokoić, są pęcherze powstające na papie. W zależności od ich ilości będziemy mogli podjąć kilka kroków aby się z nimi zmierzyć. Pamiętać należy, że ich usunięcie to czynność priorytetowa – jeśli nie pozbędziemy się ich w porę, to z czasem zaczną pękać, a to spowoduje, że naprawa nie będzie możliwa i pozostanie nam jedynie położenie nowej papy. W celu wyeliminowania pęcherzy należy je ostrożnie przeciąć. Warto to robić gdy na dworze jest słoneczna pogoda. Nie wolno również zapomnieć o tym, że podłoże znajdujące się pod papą musi zostać osuszone. Nadmiar papy który powstał w wyniku jej rozciągnięcia należy usunąć, a dziurę starannie zakleić. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych łat wykonanych na przykład z papy podkładowej. Specjaliści z top-dach.com.pl twierdzą, że taki zabieg powinien przedłużyć żywotność podkładu dachowego przynajmniej na kolejne pięć lat.

Często powstałym zniszczeniem są również wszelkiego rodzaju spękania. Dotyczą one zarówno dachów płaskich, jak i skośnych. Zwykle jest to efekt oddziaływania promieni UV. Słońce sprawia, że substancje które składają się z masy bitumicznej ulegają rozkładowi. Chociaż defekt ten nie należy do najgroźniejszych, to jednak jego bagatelizowanie z czasem może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Warto zatem, gdy tylko dostrzeżemy ten proceder, zareagować natychmiastowo – dzięki temu konieczność wymiany całego podkładu z papy będzie można odłożyć na kolejnych pięć lat. W tym przypadku zniszczenia można naprawić za pomocą masy dyspersyjnej lub asfaltowo-gumowej. Przydatne okazać się mogą również specjalistyczne emulsje. Przy nich warto jednak pamiętać, aby składały się z dwóch nierozpuszczalnych cieczy, takich jak woda i asfalt. Napraw tego typu uszkodzeń można dokonać również za pomocą preparatów rozpuszczalnikowych. Zaliczają się do nich wszelakiego rodzaju lepiki i masy asfaltowe. Jest to jednak działanie doraźne – brak posypki sprawia, że nawet naprawiony dach jest nadal bardzo podatny na wpływ czynników atmosferycznych, a w pierwszej kolejności na działanie promieni słonecznych – podkreślają fachowcy z top-dach.com.pl.

[alert type=white ]Jak widać, w zależności od tego jaki rodzaj uszkodzenia pojawia się na papie taki rodzaj łat bądź inny rodzaj zabezpieczeń trzeba zastosować. Konieczna jest więc dokładna ich analiza, aby naprawa przez nas dokonywana była skuteczna i nie mijała się z celem.[/alert]