Masz w planach pomieszczenia nieużytkowe i zastanawiasz się, jak je odpowiednio doświetlić oraz zapewnić im możliwość przewietrzenia? Jednym z rozwiązań są wyłazy dachowe przeznaczone do pomieszczeń nieużytkowych, takich jak magazyn czy strych. Co warto wiedzieć o wyłazach dachowych?
Spis treści
Podstawowe funkcje wyłazu
Pierwszą z nich jest wentylacja – chociaż pomieszczenia nieużytkowe często nie są ogrzewane, nie oznacza to, że nie wymagają okresowego wietrzenia. To szczególnie istotne w takich pomieszczeniach jak garaż czy magazyn. Drugą ważną cechą wyłazu jest doświetlenie – obecność światła dziennego nie tylko wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale jest po prostu praktyczne. Udając się np. na poddasze, nie musimy zabierać ze sobą latarki czy montować specjalnego oświetlenia. Wystarczy, że w pomieszczeniu będzie znajdować się wyłaz, który odpowiednio je doświetli.
Gdzie możemy zamontować wyłaz?
Wyłazy dachowe doskonale sprawdzają się w przypadku każdego pokrycia dachowego, stosowanego na dachach o nachyleniu od 15 do 60 stopni. Ile ich potrzebujemy? Gdy mowa o pomieszczeniach użytkowych, przyjmuje się, że okna dachowe powinny stanowić ⅛ powierzchni dachu. Przepisy jednak nie wskazują, jaki procent powierzchni dachu powinny stanowić wyłazy w przypadku pomieszczeń nieużytkowych. Mamy w tym względzie więc pewną dowolność. Należy więc wziąć pod uwagę typowe potrzeby użytkowe, tj. gdzie potrzebujemy więcej światła dziennego oraz czy wyłaz będzie łatwo dostępny, gdy będziemy chcieli je otworzyć i przewietrzyć pomieszczenie.
Czy warto montować wyłaz w istniejącym dachu?
Montaż jakichkolwiek okien dachowych lub wyłazów najlepiej zaplanować jeszcze w fazie projektowej. Dzięki temu łatwiej wybrać wielkość wyłazu (lub wyłazów), tak aby bez problemu zmieściły się między krokwiami i łatami. Jeśli zdecydujemy się na montaż okna w istniejącym już dachu, czeka nas znacznie więcej pracy. Nie możemy wyciąć wnęki okiennej w każdym miejscu dachu, ponieważ może to naruszyć jego konstrukcję. Jeśli dach nie jest w najlepszym stanie, montaż nowego wyłazu dachowego może okazać się niemożliwy.
Ponadto, aby zamontować wyłaz w istniejącym dachu, musimy zdemontować pokrycie dachowe, co w przypadku blachy, już przykręconej, może być dodatkową trudnością. Jest to jednak konieczne, aby prawidłowo zamontować kołnierz folii paroprzepuszczalnej, który uzupełni membranę dachu. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kompleksowego remontu dachu ze wstawianiem nowych okien – pozwala to zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas.
Na co zwrócić uwagę?
Wyłazy dachowe mogą otwierać się na 3 sposoby – do “góry”, oraz na boki. Wybór sposobu, w jaki będzie się otwierać, zależy od jego położenia – zwróćmy uwagę, aby niczego na dachu nie uszkodzić (komina, anten itp.). Ważny jest również materiał, z jakiego wyłaz jest wykonany. Ponieważ w pomieszczeniach nieużytkowych nie ma nadmiaru wilgoci (jak np. w łazience), w zupełności wystarczy dobrej jakości drewno sosnowe, które powinno być zabezpieczone przed grzybami, ale również przed działaniem promieni UV. Dodatkowym, atutem w niektórych produktach będzie zintegrowany kołnierz paroprzepuszczalny oraz uszczelka piankowa w zestawie.