Psst! Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o zdrowym gotowaniu!
wanna i kabina prysznicowa, wanna wolnostojąca

Kabina prysznicowa kontra prysznic bez kabiny.

Nowoczesny prysznic może mieć różne oblicze, gdyż sposobów na jego aranżację jest bardzo wiele. Do niedawna najpopularniejsze były kabiny prysznicowe, które jednak w ostatnich latach coraz częściej wypierane są przez prysznice bez kabiny. Trudno ocenić, które rozwiązanie jest korzystniejsze, gdyż każde z nich ma swoje wady i zalety.

Kabiny prysznicowe

Kabiny prysznicowe to konstrukcje składające się głównie z osłony wykonanej najczęściej ze szkła lub tworzywa sztucznego oraz z brodzika ceramicznego. Sklepy z wyposażeniem łazienek oferują przeróżne modele kabin: https://tanialazienka.com/kabiny.html. Okrągłe, półokrągłe, prostokątne i kwadratowe konstrukcje mają różne wymiary i pasują do wnętrz o różnym stylu i wielkości.

Gotowe kabiny prysznicowe można stosunkowo łatwo i szybko zamontować w każdej, nawet bardzo małej łazience.

Wybierając model kabiny wykonany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, otrzymuje się wygodne urządzenie do codziennych kąpieli, które pozwala oszczędzić wodę i w dodatku jest bardzo łatwe do utrzymania go w czystości. Niestety kabiny rzadko przekraczają wymiary 90 x 90 cm, które dla osób ceniących swobodę ruchów i przestrzeń pod prysznicem mogą być niewystarczające. Tradycyjne kabiny są także niewygodne, a często wręcz bezużyteczne dla osób starszych i schorowanych, które mają problem z poruszaniem się o własnych siłach i potrzebują pomocy w zabiegach higienicznych.

kabina prysznicowa
fot: pixabay.com

Prysznice bez kabiny

Dużo większą przestrzeń pod prysznicem można zapewnić sobie tylko w jeden sposób: budując go z płytek. Tego rodzaju prysznice mieszczą się po prostu między co najmniej dwiema istniejącymi ścianami łazienki oraz dodatkowymi ściankami pokrytymi płytkami. Zamiast brodzika zastosowane są specjalne odpływy punktowe lub liniowe w podłodze, która jest wyprofilowana w sposób ułatwiający odprowadzanie wody. Niezbędnym elementem takiego prysznica są drzwi prysznicowe, których głównym zadaniem jest ochrona łazienki przed zalaniem. Takie drzwi prysznicowe dostępne są w wielu konfiguracjach: https://tanialazienka.com/pl/c/Drzwi-wnekowe/75. Najczęściej wykonane są z solidnego szkła hartowanego, które w nowoczesnej wersji pokryte są specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie. Drzwi różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem oraz sposobem otwierania. Popularne są zarówno drzwi przesuwane, jak i uchylne. Większość modeli jest transparentna, choć zdarzają się wersje matowe (nieprzezroczyste) lub nawet we wzory.

Główną zaletą prysznica bez kabiny i brodzika jest swoboda w ustaleniu jego wielkości, którą ogranicza tylko i wyłącznie wielkość łazienki.

Dzięki temu można wygospodarować większą przestrzeń, w której zmieści się np. specjalne siedzisko dla osób niedołężnych lub w której prysznic mogą brać nawet dwie osoby jednocześnie. Brak brodzika eliminuje także wszelkie przeszkody na progu, dzięki czemu wchodzenie i opuszczanie prysznica jest bezpieczniejsze i łatwiejsze, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Kabina z płytek jest wygodna i praktyczna, ale jej większa przestrzeń wymaga więcej wysiłku do utrzymania jej w czystości.

prysznic_bez_kabiny
fot: pixabay.com

Przeczytaj też