Kabina prysznicowa kontra prysznic bez kabiny.

wanna i kabina prysznicowa, wanna wolnostojąca

Nowoczesny prysznic może mieć różne oblicze, gdyż sposobów na jego aranżację jest bardzo wiele. Do niedawna najpopularniejsze były kabiny prysznicowe, które jednak w ostatnich latach coraz częściej wypierane są przez prysznice bez kabiny. Trudno ocenić, które rozwiązanie jest korzystniejsze, gdyż każde z nich ma swoje wady i zalety.

Kabiny prysznicowe

Kabiny prysznicowe to konstrukcje składające się głównie z osłony wykonanej najczęściej ze szkła lub tworzywa sztucznego oraz z brodzika ceramicznego. Sklepy z wyposażeniem łazienek oferują przeróżne modele kabin: https://tanialazienka.com/kabiny.html. Okrągłe, półokrągłe, prostokątne i kwadratowe konstrukcje mają różne wymiary i pasują do wnętrz o różnym stylu i wielkości.

[alert type=white ]Gotowe kabiny prysznicowe można stosunkowo łatwo i szybko zamontować w każdej, nawet bardzo małej łazience.[/alert]

Wybierając model kabiny wykonany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, otrzymuje się wygodne urządzenie do codziennych kąpieli, które pozwala oszczędzić wodę i w dodatku jest bardzo łatwe do utrzymania go w czystości. Niestety kabiny rzadko przekraczają wymiary 90 x 90 cm, które dla osób ceniących swobodę ruchów i przestrzeń pod prysznicem mogą być niewystarczające. Tradycyjne kabiny są także niewygodne, a często wręcz bezużyteczne dla osób starszych i schorowanych, które mają problem z poruszaniem się o własnych siłach i potrzebują pomocy w zabiegach higienicznych.

kabina prysznicowa
fot: pixabay.com

Prysznice bez kabiny

Dużo większą przestrzeń pod prysznicem można zapewnić sobie tylko w jeden sposób: budując go z płytek. Tego rodzaju prysznice mieszczą się po prostu między co najmniej dwiema istniejącymi ścianami łazienki oraz dodatkowymi ściankami pokrytymi płytkami. Zamiast brodzika zastosowane są specjalne odpływy punktowe lub liniowe w podłodze, która jest wyprofilowana w sposób ułatwiający odprowadzanie wody. Niezbędnym elementem takiego prysznica są drzwi prysznicowe, których głównym zadaniem jest ochrona łazienki przed zalaniem. Takie drzwi prysznicowe dostępne są w wielu konfiguracjach: https://tanialazienka.com/pl/c/Drzwi-wnekowe/75. Najczęściej wykonane są z solidnego szkła hartowanego, które w nowoczesnej wersji pokryte są specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie. Drzwi różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem oraz sposobem otwierania. Popularne są zarówno drzwi przesuwane, jak i uchylne. Większość modeli jest transparentna, choć zdarzają się wersje matowe (nieprzezroczyste) lub nawet we wzory.

[alert type=white ]Główną zaletą prysznica bez kabiny i brodzika jest swoboda w ustaleniu jego wielkości, którą ogranicza tylko i wyłącznie wielkość łazienki. [/alert]

Dzięki temu można wygospodarować większą przestrzeń, w której zmieści się np. specjalne siedzisko dla osób niedołężnych lub w której prysznic mogą brać nawet dwie osoby jednocześnie. Brak brodzika eliminuje także wszelkie przeszkody na progu, dzięki czemu wchodzenie i opuszczanie prysznica jest bezpieczniejsze i łatwiejsze, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Kabina z płytek jest wygodna i praktyczna, ale jej większa przestrzeń wymaga więcej wysiłku do utrzymania jej w czystości.

prysznic_bez_kabiny
fot: pixabay.com