Śródziemnomorski styl.

poduszka z jeleniem, drewno,
fot: pixabay.com

Istnieją dwa sposoby, aby przez cały rok czuć się jak na wakacjach: można przeprowadzić się do Grecji, Hiszpanii bądź Włoch, można też zabrać klimat śródziemnomorski do domu i zafundować sobie aranżację pachnącą południem.

Wnętrza w stylu śródziemnomorskim charakteryzują się ciepłym i przytulnym klimatem, w którym każdy czuje się dobrze. Są neutralne kolorystycznie, delikatne i świeże. Kuszą ciepłymi kolorami, naturalnymi tkaninami – głównie bawełną i lnem oraz pachną prawdziwym drewnem. Istnienie kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wnętrze nabierze śródziemnomorskiego charakteru.

Po pierwsze: inspiracja

Aby w pełni oddać klimat południowych posiadłości, warto przeprowadzić krótkie rozeznanie. Najprostszym ze sposobów jest wakacyjny rekonesans. Planując zmiany wnętrza, można połączyć przyjemne z pożytecznym i odpowiednio zaplanować wakacje. Wystarczy odwiedzić biuro podróży  i wybrać jedną z licznych ofert wakacji na południu Europy (oferuje je np. R.pl). Styl śródziemnomorski nawiązuje do tradycyjnych, wiejskich willi w stylu rustykalnym, które możemy znaleźć w krajach wchodzących w skład basenu Morza Śródziemnego – w Grecji, Francji oraz we Włoszech. Tańszą opcją będzie przeglądanie zagranicznych portali wnętrzarskich oraz magazynów dostępnych w formie online. Przykładowe aranżacje pomogą zainspirować i odnaleźć idealne rozwiązania.

Rozjaśnij wnętrza

Ciężkie, ciemne kolory, złocenia i przepych zdecydowanie odpadają. Styl śródziemnomorski lubi jasną paletę barw. We wnętrzach powinny dominować naturalne kolory, inspirowane przyrodą: biel i błękit nieba, beże i brązy nawiązujące do kolorów ziemni oraz pastele – ciepła czerwień, pomarańcz oraz zieleń. Dużą rolę w grze kolorów odgrywa światło. Wnętrza śródziemnomorskie cechują duże, jasne okna. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na tak drastyczne zmiany, warto pozbyć się ciemnych żaluzji oraz rolet, a zainwestować w gładkie, długie firany, najlepiej z organzy oraz zasłony z naturalnych materiałów: bawełny bądź lnu. Dopełnieniem powinny być drewniane podłogi i meble, koniecznie w jasnym odcieniu. Można też pokusić się o pomalowanie drzwi na biało.

Pamiętaj o dodatkach

Oczywiście aby poczuć klimat śródziemnomorski, nie trzeba od razu malować ścian, zrywać podłóg oraz wymieniać mebli. Mniejsze zmiany w aranżacji przestrzeni oraz odpowiednia gra dodatków tchną odrobinę południa do mieszkania. Warto wykorzystać te, które są inspirowane pięknem przyrody. W uzyskaniu wymarzonego efektu pomogą lniane i bawełniane poduszki, pledy i narzuty w jasnych kolorach, tkane dywany, elementy wiklinowe, lampiony oraz szklane wazony wypełnione polnymi kwiatami. Ważnym elementem, nawiązującym do południowych klimatów, jest roślinność. Ceramiczne donice wypełnione lawendą sprawią, że poczujesz się jak na Lazurowym Wybrzeżu. Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim lubi wakacyjne bibeloty. Idealnie sprawdzą się tutaj dekoracje z muszli przywiezionych z nad morza, śnieżnobiały piasek w butelce bądź w wazonie oraz zdjęcia dokumentujące rodzinne wakacje. Bardziej odważne osoby mogą postawić na fototapetę. Istotny jest odpowiedni dobór zdjęcia, by nie było tandetne i przerysowane. Przy wyborze ekspozycji warto sięgnąć porady eksperta i skonsultować się z osobą zajmującą się profesjonalnie aranżacją wnętrz.