„Drewniana” łazienka – nowocześnie i oryginalnie.

Dobrze zaaranżowana łazienka powinna charakteryzować się estetycznym wyglądem oraz funkcjonalnością. Zamontowanie w dobrym miejscu odpowiednich szafek, uchwytów czy schowków jest niezwykle trudne – zwłaszcza w łazienkach, które posiadają małe gabaryty. W takich przypadkach należy umiejętnie zagospodarować każdy kawałek wolnego miejsca. Gdy już będziemy pewni co i gdzie ma się znajdować należałoby skupić się na doborze odpowiednich materiałów. Być może warto trochę zaszaleć i zastosować materiał, który mógłby się wydawać nieodpowiedni do łazienki, a mianowicie drewno.

Drewno w łazience

stosowane jest od wieków. Nie zmienia to jednak faktu, że trwająca moda na „wióry” skutecznie je wyparła z naszych wnętrz. Na szczęście trend z drewnianymi meblami powoli wraca do łask, chociaż trzeba tutaj przyznać, że nie jest to rozwiązanie należące do najtańszych. Drewno z powodzeniem stosuje się w projektach nowoczesnych domów i mieszkań. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w pomieszczeniach ryzyka np. w łazience. Warto jednak pamiętać, że w przypadku łazienki trzeba być niezwykle ostrożnym, dobierając odpowiedni gatunek drewna oraz prawidłowo je zabezpieczając.

Zaaranżowanie łazienki w elementach z drewna nie jest z pewnością łatwe. W tym wypadku jednak warto się trochę natrudzić, bo końcowy efekt jest naprawdę oszałamiający i bardzo oryginalny. Sposobów na wykorzystanie tego materiału jest całkiem sporo, bo można na przykład zamontować drewniany blat, meble łazienkowe, dekoracje z drewna, ramy luster, wykończenia ścian i podłóg czy nawet umywalkę. Drewno idealnie komponuje się z ceramiką łazienkowa. Dzięki zastosowaniu takiego materiału wykończeniowego chłodny charakter łazienki może stać się bardziej ciepły i przyjemny. Obecnie bardzo modne jest połączenie koloru sosny (nie mylić z rodzajem drewna) z białą ceramiką. Takie zestawienie nie tylko nada wnętrzu przytulności, ale również będzie kojarzyć się z saunianym relaksem.

Pomieszczenie przeznaczone na potrzeby łazienki można zabudować drewnianymi panelami. To samo ustawienie może być wykorzystane także do zabudowy wanny. Trzeba jednak dbać o to aby drewno było starannie zabezpieczone. Nieodpowiednia impregnacja może spowodować jego uszkodzenie co będzie skutkowało zrywaniem wszystkich paneli. Nie zapominajmy też o dodatkowym wyposażeniu jakim może być drewniana rama lustra. Taka ozdoba z pewnością nada uroku łazience oraz przy okazji optycznie ją powiększy.

Jakie drewno w szczególności jest polecane do łazienki?

Najczęściej poleca się modrzew, klon, dąb oraz buk. Czasami jednak możemy spotkać się z egzotycznym gatunkiem drzew (iroko, doussie, merbau, teak). Drewno egzotyczne jest również dobre, o ile nie lepsze. Szczególnie polecane jest drewno tekowe, które dzięki swojej strukturze zawierającej sporą zawartość olejków naturalnych oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne i odporne na wilgoć. Takie zalety ceni się najbardziej.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na inny rodzaj drewna to nie zapomnijmy o prawidłowej impregnacji. Szczególnie polecany jest olej, bo tylko on w tak dużej skali jest w stanie zabezpieczyć nasze drewno od środka. Lakierowane powierzchnie są podatne na ścieranie, powstawanie drobnych rys, przez które i tak może przedrzeć się woda. Pamiętajmy jednak, że mimo „gwarantowanej” przez producenta ochrony warto również zaopatrzyć się w materiały impregnacyjne. Pomoże nam to zaoszczędzić wiele pieniędzy i nerwów.