Jaką lodówkę wybrać – klasyczną czy amerykańską? Błyskawiczny przewodnik.

nowoczesny salon z dużą trzydrzwiową lodówką

Wybór lodówki to sprawa nie tak prosta, jak może wydawać się na początku. Zastanawiając się nad zakupem lodówki dużo miejsca poświęcamy rozważaniom, czy wygląd będzie pasował do naszej kuchni. A przecież to tylko jeden z czynników, który powinien decydować o tym, na jakie urządzenie się zdecydujemy. W szybkim poradniku nie sposób wymienić wszystkie istotne zmienne, dlatego dzisiaj zaprezentujemy wady i zalety dwóch popularnych w ostatnim czasie lodówek.

Tradycyjna lodówka – dlaczego je lubimy?

Lubimy to, co znamy. Lodówki tradycyjne większości z nas towarzyszyły od lat w domach rodzinnych. Układ z pojedynczymi drzwiami chłodziarki i pojedynczymi drzwiami zamrażarki, jak na przykład lodówka Bosch, jest zwyczajnie praktyczny. Chłodziarka taka zazwyczaj pozwala przechowywać zapasy na cały tydzień dla większości domowników, w zależności od pojemności. Zamrażalnik dwu- lub trzyszufladowy, znajdujący się na standardowym wyposażeniu, umożliwia również przechowywanie żywności przez dłuższy czas. A tego właśnie od lodówki oczekujemy.

Czym jest lodówka amerykańska?

Z pewnością znasz wiele amerykańskich filmów i seriali. Przypomnij sobie, jak wyglądają w nich kuchnie w domach wielorodzinnych – zlewy z rozdrabniaczami odpadków, wielkie kuchenne wyspy pośrodku pomieszczenia oraz olbrzymi, czterodrzwiowe lodówki wypełnione plastikowymi butelkami z mlekiem i sokiem pomarańczowym. Amerykańska lodówka w polskich sklepach nazywana jest lodówką „side by side” – nazwa ta ma sugerować, że urządzenie jest rozmiarów dwóch tradycyjnych lodówek ustawionych „bok w bok”. W większości przypadków tak właśnie jest. Zobacz chociażby lodówkę LG – jej pojemność wynosi niemal 600 litrów, z czego aż 400 to sama chłodziarka. W amerykańskich warunkach tak pojemne lodówki są popularne w domach ulokowanych na przedmieściach, gdzie drogę do najbliższego sklepu, ze względu na odległość, pokonuje się samochodem. Wygodnie jest zrobić wielkie zakupy raz na dwa tygodnie, a taki duży zapas gdzieś trzeba przechowywać.

Funkcjonalne nowinki

Zarówno tradycyjne lodówki nowego typu, jak i nowoczesne lodówki amerykańskie, różnią się jednak od tych, które pojawiały się w sklepach przed kilkunastu laty możliwościami technologicznymi. Porównaj lodówki w Neo24 z tymi, które stały w kuchniach naszych rodziców, a zobaczysz znacznie lepsze możliwości programowania sprzętu oraz oszczędzania energii. W jaki sposób?

Zaprogramuj swoją lodówkę. Nowsze modele to przede wszystkim lepsza kontrola nad temperaturą panującą wewnątrz. Do jej ustawiania nie korzystasz już z pokrętła, ale z elektronicznego ekranu. Ustawienie temperatury dostosuj do tego, co w swojej lodówce aktualnie przechowujesz.

Oszczędzaj prąd z wysoką klasą energetyczną. Wybierające lodówkę klasy A++ wydatki na prąd zmniejszysz nawet o kilkaset złotych w porównaniu do urządzeń klasy B.

Zorganizuj miejsce przy użyciu wygodnych półek. Możesz wybrać albo wersje, które da się wysunąć, by dotrzeć do umieszczonych dalej produktów, albo opcję pólek składanych, dzięki czemu znajdziesz miejsce również na bardziej niewymiarowe zapasy.