Kosmiczna kapsuła – G02 – trzecia ikona SITAG.

fotel_g02_2

Największym wyzwaniem dla ludzkiego umysłu był zawsze podbój kosmosu. To tam od czasów starożytnych lokowane były ambicje kapłanów rozumu – naukowców. Kosmos był również wielkim fetyszem nowoczesności, dla konstruktywistów i futurystów pokonanie grawitacji było symbolem zwycięstwa nad naturą. Projekt fotela G02 marki SITAG nawiązuje do tych gwiezdnych fascynacji. Poznajcie trzecią ikonę SITAG – kosmiczną kapsułę.

 

Konstruktywizm oraz futuryzm to prądy wyznające w sztuce kult nauki i techniki, przesiąknięte pełnym optymizmu przekonaniem o ogromnych możliwościach człowieka oraz idealistyczną wiarą we wspaniałą przyszłość ludzkości. Dla twórców tych nurtów symbolem przekraczania granic tradycji była nauka i jej dziecko – technika. Według wyznawców nowoczesności tradycyjne przesądy wiary zastąpić miał nowy, racjonalny światopogląd naukowy. Za tym myśleniem szła także nowa estetyka, oparta na tradycyjnej geometrii, jasnej kolorystyce, kubicznych kształtach i nowoczesnych materiałach, jak beton, szkło i aluminium. Zrywała ona z tradycyjnymi formami architektonicznymi oraz operowała maszynowym językiem odwołującym się do głoszonego przez proroków nowoczesności programu społecznego zbudowania nowego człowieka. Marzenia napędzała wiara w doskonałość, którą można osiągnąć tylko dzięki wykorzystaniu możliwości ludzkiego umysłu. Kosmita i obca cywilizacja, która czeka na nas gdzieś w bezkresie kosmosu to przedmiot westchnień kosmicznych podróżników dla których odkrywanie nowych światów i cywilizacji jest wyzwaniem godnym dziedzictwa Kolumba. Niebo to fascynująca zagadka, której rozwiązania domaga się niespokojny umysł.

fotel_g02_3
Architektonicznym wcieleniem idei nowoczesności jest twórczość Oscara Niemeyera – brazylijskiego architekta, nagrodzonego Nagrodą Pritzkera. Język architektury Niemeyera odwołuje się do geometrii euklidesowej, operuje linią, kątem prostym, kubicznymi formami charakterystycznymi dla rozwiązań modernistycznych. Niemeyer jest przy tym zafascynowany walką z grawitacją, jego budynki często nie mają przyziemia, są wsparte na kolumnach, unosząc się w powietrzu, jak statek kosmiczny.

 

fotel_g02_4

 

Grafika G02: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

 

fotel_g02_1
Grafika Andrzeja Dobosza oddaje fascynacje nowoczesności poprzez zestawienie walczącej z grawitacją postaci w hełmie kosmicznym z klasycznymi symbolami nowoczesności, jak sputnik, spodek czy euklidesowe formy geometryczne. Oświetlony krzyż u góry przypomina oznaczenia na portugalskich karawelach, które wyruszały z Lizbony w drogę do nowych światów. Dzisiaj takim wyzwaniem jest kosmos, który wzywa ambitnych odkrywców.
FotelGO2marki SITAG

Forma fotela G02 nawiązuje do geometrycznych kształtów języka modernizmu. Jego siedzisko wykonane jest z profilowanego tworzywa w dwóch kolorach, które może być tapicerowane tkaniną w dowolnym kolorze. Siedzisko jest osadzone na metalowym krzyżaku z błyszczącego lub proszkowanego aluminium. Fotel G02 może występować w wersji z siłownikiem gazowym regulującym wysokość siedziska, a także w wersjach konferencyjnych wyposażonych w mechanizm pamięci obrotu. Kółka są przystosowane do podłóg miękkich lub twardych.

Reality – pierwsza ikona Sitag.

EL100 – druga ikona Sitag.