Kubki do kawy – jakie wybrać?

espresso, filiżanka do espresso

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana szklanka, kufel czy kubek potrafią zmienić nasze odczuwanie smaku danego napoju. Dlatego tak ważne jest, aby były one przygotowywane w odpowiednich naczyniach. Kawa jest znana od kilkuset lat i można ją przyrządzić na kilkadziesiąt sposobów. W poniższym tekście dowiemy się, jakie kubki do kawy należy dobrać aby nasza latte, espresso czy cappuccino smakowało jak najlepiej.

Kubki do kawy i ich kształty

Większość osób nie wyobraża sobie życia bez kawy. Jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie – i nic dziwnego. Ma świetny smak oraz pobudza nas do pracy (szczególnie jeżeli jesteśmy senni) dzięki zawartości kofeiny. Jednak istnieje wiele metod oraz rodzajów przyrządzania kaw, co determinuje szkło w jakim powinien być podany napój.

Espresso to kawa, która ma tylu zwolenników jak i przeciwników. Podawana jest w bardzo małych filiżankach, czasami można ją wypić za jednym razem. Jest to spowodowane tym, że jest bardzo mocna i do jej popicia otrzymujemy wodę.

kubek_espresso
kubek do espresso, fot. pixabay.com

Kubek latte to jeden z najbardziej rozpoznawanych kubków do kawy. Charakteryzuje się on tym, że jest wysoki i zwężany do dołu. Posiada malutkie uszko a łyżeczka, którą otrzymujemy w zestawie jest bardzo długa. Możemy nią zamieszać spienione mleko, które jest wyżej niż baza kawowa. Na samym dole, który jest wąski, można umieścić jakiś syrop smakowy.

kubek_latte
kubek latte, fot. artiglo.pl

Macchiato podaje się w szklance na nóżce i zaleca się, aby była ona przeźroczysta, bowiem kawa składa się z trzech warstw i dobrze je wtedy widać. Szklanka nie jest poszerzana ani zwężana, raczej prosta i mieści standardowe ilości kawy.

kubek do machiatto
kubek do macchiato, fot. pixabay.com

Cappuccino lubi być podawane w filiżance średniej wielkości. Nie powinna mieć ona więcej niż 250 ml objętości. Jest mieszanką espresso oraz mleka i pianki, która powinna delikatnie wystawać ponad filiżankę, nie powodując jednak rozlania napoju.

kubek do cappucino
kubek do cappucino, fot. pixabay.com

Kubki do kawy a wygląd

Najczęściej nasze kubki do kawy są wykonane z przezroczystego szkła, ewentualnie zabarwionego na ciemny kolor. Jednak wiele osób decyduje się aby ich naczynia do kawy miały jakiś finezyjny kształt czy też nadruk.

[alert type=white ]Wielbiciele kawy rozpuszczalnej lubują się w wielkich kubkach, w których można pomieścić nawet pół litra napoju. [/alert]

Takie naczynia są świetnym pomysłem na prezent, bowiem można na nich umieścić napisać, np. „największy fanatyk kawy na świecie”, co z pewnością ucieszy obdarowanego. Panie zdecydowanie bardziej jednak gustują w kubkach do kawy, które posiadają nadruk ziaren czy też motywy kwiatowe. Ważne, aby taką zastawę dobrać pod kolor talerzyków deserowych ( no bo jak i kawa to i ciastko) czy też ogólnie wystroju całego domu (renesansowe filiżanki niezbyt będą pasowały do nowoczesnej stylizacji mieszkania). Istotne jest też to, o czym pisaliśmy wyżej, czyli dobranie do konkretnego rodzaju kawy. Kubek latte jest w końcu zupełni inny niż do espresso.
Kubek do kawy to naczynie, z którego zapewne często będziemy korzystać. Warto więc sprawić aby jego wizualny efekt zachęcał nas do picia tego napoju. Poza zwykłą kawą rozpuszczalną każdy rodzaj kawy ma kubek przeznaczony do siebie, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze bardziej delektowanie się jej smakiem.

Zapisz