Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki stołowej?

wiertarka stołowa

Wiertarka stołowa to narzędzie bez którego nie mogłoby obejść się wiele warsztatów. Ta maszyna wykorzystywana jest przede wszystkim przy konstruowaniu różnego rodzaju rzeczy z drewna, metalu czy innego materiału łatwego w obróbce. Wiertarkę stołową doceniają nie tylko zawodowi stolarze, ale także amatorzy, którzy wykorzystują ją do tworzenie mebli czy dekoracji.

Wiertarka stołowa to narzędzie bez którego nie mogłoby obejść się wiele warsztatów. Ta maszyna wykorzystywana jest przede wszystkim przy konstruowaniu różnego rodzaju rzeczy z drewna, metalu czy innego materiału łatwego w obróbce. Wiertarkę stołową doceniają nie tylko zawodowi stolarze, ale także amatorzy, którzy wykorzystują ją do tworzenie mebli czy dekoracji. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju pozwalają na bardzo precyzyjne nawiercanie otworów, a co za tym idzie na większą wydajność pracy. Jeśli więc zamierzasz wyposażyć swój warsztat w wiertarkę stołową, sprawdź na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Budowa wiertarki stołowej

Sama wiertarka stołowa nie jest podobna do zwykłej. Nie ma ani pistoletowej rękojeści, ani dodatkowego uchwytu bocznego. Jej korpus zainstalowany jest na stałe do solidnej, metalowej kolumny. W głowicy roboczej znajduje się wysuwany trzpień na końcu którego jest uchwyt do podczepiania wierteł. Dzięki niemu wiertło może być opuszczane w dół. Tym samym maszyna zdolna jest wykonywać otwory pod idealnie prostym kątem. Z jednaj strony kolumny ulokowany jest silnik, z drugiej głowica robocza. Ponad nimi znajduje się pas transmisyjny w obudowie. On przekazuje napęd z silnika do wiertarki. Urządzenie zasilane jest z sieci. Głowica ma uchwyt do podczepiania wierteł lub akcesoriów, tradycyjny kluczykowy, z tak zwanym stożkiem Morse’a lub nowocześniejszy – samozaciskowy. Ma także przełącznik kierunku obrotów i wyłącznik awaryjny.

wiertarka stołowa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy zakupie wiertarki stołowe należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa ważne czynniki. Należą do nich: wysokość czyli maksymalną odległość między uchwytem a stołem roboczym. Zdarzają się modele, w których wynosi ona nawet 65 cm. Warto również sprawdzić jaka jest odległość między osią wiercenia a kolumną, bowiem od tego zależy, jak szerokie elementy będzie można umieścić pod wiertłem. Zazwyczaj ten dystans wynosi od 15 do 27 centymetrów. Drugim czynnikiem jest moc wiertarki stołowej. Oczywiste jest, że im jest ona większa, tym w twardszych materiałach będzie można wiercić. Od mocy zależy również to jak szybko będzie można wywiercić otwory dużej średnicy. Warto również pamiętać, że wysoka moc równa się dobrej jakości silnikowi. Jeśli jednak nie posiadamy dużego budżetu, możemy wybrać również używaną maszynę stolarską tego rodzaju. W przypadku majsterkowiczów amatorów, zazwyczaj wystarczy model wiertarki stołowej o mocy 600-800W.

Podsumowując, wiertarki stołową można wyposażyć w różnego rodzaju dodatkowe funkcje. Jeśli więc zależy nam na precyzji i szybkości pracy, można wykorzystać np. laserowy wskaźnik, który będzie wytyczał punkt wiercenia oraz diody LED, które oświetlą przestrzeń roboczą.