Lepsze zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu, czyli o montażu ścianek działowych.

Kiedy wybieramy projekt domu trudno nam przewidzieć, czy to, co w chwili decyzji uważamy za najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, będzie takie za 20 i więcej lat. Dotyczy to także każdego innego rodzaju budynku i pomieszczenia – warsztatów, sklepów, biur. W pewnym momencie może się okazać, że konieczne jest przearanżowanie przestrzeni, podzielenie jej na mniejsze części. W tym zadaniu niezastąpione okażą się ścianki gipsowo-kartonowe, stopniowo wypierające z rynku dotychczas stosowane murowane ściany działowe. Ich wiodącym producentem jest firma Rigips – jej produkty jako pierwsze na polskim rynku zyskały aprobatę Instytutu Technologii Budowlanej.

Szybka praca, szybkie efekty

Podstawowe zalety ścianek gipsowo-kartonowych Rigips, których nie posiadają ściany murowane, to lekkość oraz bardzo łatwy i szybki montaż. Niesie to za sobą również dalsze korzyści. Po pierwsze: ścianki działowe ze względu na swoją niską wagą nie wymagają uwzględnienia ich w projekcie budynku, można je wykorzystać do podzielenia praktycznie każdego pomieszczenia wedle uznania. Pomijający procesy mokre, szybki montaż pozwala także na łatwe poprowadzenie wewnętrznych instalacji i użytkowanie nowo powstałego pomieszczenia praktycznie natychmiast. Jeśli z jakiegoś powodu w przyszłości będziemy musieli znowu przearanżować wnętrze, usunięcie ścianki gipsowo-kartonowej również nie sprawia większego problemu. Dodatkowe plusy ścianek działowych z gips-kartonu to bardzo dobra izolacja od dźwięków oraz bezpieczeństwo – gipsowy rdzeń ścian wykonywany jest z materiału, który nie rozprzestrzenia ognia. Specjalistyczne systemy i odmiany płyt gipsowo-kartonowych pozwalają planować także takie przestrzenie jak łazienki, baseny, sauny – które do niedawna były niedostępne dla tego typu rozwiązań.

Nie zapomnij o wykończeniach

Podczas wykonywania ścian w technologii suchej zabudowy należy pamiętać o właściwym zaszpachlowaniu miejsca łączenia się płyt gipsowo-kartonowych. Najlepiej wykorzystać w tym celu masy szpachlowe zalecane przez producenta. Jeśli zdecydowaliśmy się na ściany marki Rigips, powinniśmy się również zaopatrzyć w masy tej firmy – np. Rigips Vario i Rigips Premium Light. Dzięki jej doskonałym parametrom wytrzymałościowym, w połączeniu z taśmą zbrojącą daje pewność braku powstawania jakichkolwiek pęknięć, nawet przy dużych naprężeniach, jaki mogą pojawić się podczas eksploatacji. Masa gotowa Rigips Premium Light służy do szpachlowania finiszowego, ale również może być zastosowana jako masa konstrukcyjna (z papierową taśmą zbrojącą).

Myślisz o przearanżowaniu swojego domu, mieszkania lub innego pomieszczenia? W ofercie firmy Rigips znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebować.