Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak obliczyć średnie zużycie prądu w Twoim domu czy mieszkaniu?

podłączanie wtyczki do gniazdka

Energia elektryczna w naszych czasach jest używana dokładnie wszędzie, a nasz dom czy firma nie mógłby funkcjonować poprawnie bez prądu. Dlatego nic dziwnego, że rachunek za energię elektryczna jest jednym z największych naszych wydatków, niezależnie czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Wysoki rachunek za prąd zawsze może być niższy dlatego warto się zastanowić co możemy zrobić dla jego zmniejszenia. Obniżyć zużycie czy zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Co zawiera rachunek za energię elektryczną?

Warto zacząć od zapoznania się z informacjami, które zawiera rachunek za prąd, które otrzymujemy regularnie od naszego sprzedawcy. W rachunkach za prąd, które otrzymujemy regularnie mamy podaną łączną ilość zużytej energii elektrycznej za dany okres, a także ewentualne opłaty dodatkowe, których wysokość jest całkowicie uzależniona od specyfiki Twojej umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej. Część z opłat jest przekazywana do dystrybutora (np. opłata dystrybucyjna, która jest pobierana za dostawę prądu z sieci do Twojego domu czy mieszkania).

Ile zużywamy prądu w swoim domu?

Oświetlenie, centralne i podłogowe ogrzewanie, lodówka i zmywarka, pralka i czajnik, piekarnik i płyta grzewcza, telewizory, komputery i telefony – wszystko co możesz znaleźć w statystycznym domu i wszystko to jest zasilane prądem. Aby jak najlepiej zoptymalizować miesięczne zużycie energii elektrycznej w swoim domu, najpierw warto się dowiedzieć ile prądu zużywamy i na jakie dokładnie cele.

Pierwszym krokiem w drodze do precyzyjnego obliczenia zużycia energii elektrycznej w domu jest dokładna lista wszystkich urządzeń, nawet tych najmniejszych i nie często używanych, które posiadamy. Prawdopodobnie, ułożenie takiej listy jest najtrudniejszym etapem obliczenia.

Następny krok jest prosty, gdyż każde urządzenie, niezależnie czy to mała żarówka w lodówce czy kocioł elektryczny, ma dokładnie określoną ilość energii, którą takie urządzenie potrzebuje do funkcjonowania. Niektóre z nich mają daną ilość podaną na samym urządzeniu, ale jeśli nie, to na pewno znajdziesz ją na opakowaniu. Do oszacowania zużycia energii poszczególnych urządzeń także można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów energii elektrycznej.

Ostatni krok polega na prostym obliczeniu: moc danego urządzenia * czas użycia urządzenia = zużycie energii. Warto pamiętać, że przeliczenie z każdego miesiąca będzie unikatowe, gdyż czas użycia pojedynczego sprzętu zawsze będzie się różnił.

Średnia ilość zużytej energii pozwoli nie tylko oszacować miesięczne wydatki na energię elektryczną, a także wybrać najlepszą ofertę od sprzedawców, gdyż często cena za kWh jest uzależniona od ilości prądu, którą zużyjesz.

Przeczytaj też