Psst! Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o zdrowym gotowaniu!
podłączanie wtyczki do gniazdka

Jak obliczyć średnie zużycie prądu w Twoim domu czy mieszkaniu?

Energia elektryczna w naszych czasach jest używana dokładnie wszędzie, a nasz dom czy firma nie mógłby funkcjonować poprawnie bez prądu, dlatego nic dziwnego, że rachunek za energię elektryczna jest jednym z największych naszych wydatków, niezależnie czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Wysoki rachunek za prąd zawsze może być niższy, dlatego warto się zastanowić co możemy zrobić dla jego zmniejszenia (sprawdź: https://poprostuenergia.pl/dlaczego-ceny-pradu-w-polsce-tak-bardzo-sie-roznia/)? Obniżyć zużycie czy zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Co zawiera rachunek za energię elektryczną?

Warto zacząć od zapoznania się z informacjami, które zawiera rachunek za prąd, które otrzymujemy regularnie od naszego sprzedawcy. W rachunkach za prąd, które otrzymujemy regularnie mamy podaną łączną ilość zużytej energii elektrycznej za dany okres, a także ewentualne opłaty dodatkowe, których wysokość jest całkowicie uzależniona od specyfiki Twojej umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej. Część z opłat jest przekazywana do dystrybutora (np. opłata dystrybucyjna, która jest pobierana za dostawę prądu z sieci do Twojego domu czy mieszkania).

Ile zużywamy prądu w swoim domu?

Oświetlenie, centralne i podłogowe ogrzewanie, lodówka i zmywarka, pralka i czajnik, piekarnik i płyta grzewcza, telewizory, komputery i telefony – wszystko co możesz znaleźć w statystycznym domu i wszystko to jest zasilane prądem. Aby jak najlepiej zoptymalizować miesięczne zużycie energii elektrycznej w swoim domu, najpierw warto się dowiedzieć ile prądu zużywamy i na jakie dokładnie cele.

Pierwszym krokiem w drodze do precyzyjnego obliczenia zużycia energii elektrycznej w domu jest dokładna lista wszystkich urządzeń, nawet tych najmniejszych i nie często używanych, które posiadamy. Prawdopodobnie, ułożenie takiej listy jest najtrudniejszym etapem obliczenia.

Następny krok jest prosty, gdyż każde urządzenie, niezależnie czy to mała żarówka w lodówce czy kocioł elektryczny, ma dokładnie określoną ilość energii, którą takie urządzenie potrzebuje do funkcjonowania. Niektóre z nich mają daną ilość podaną na samym urządzeniu, ale jeśli nie, to na pewno znajdziesz ją na opakowaniu. Do oszacowania zużycia energii poszczególnych urządzeń także można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów energii elektrycznej.

Ostatni krok polega na prostym obliczeniu: moc danego urządzenia * czas użycia urządzenia = zużycie energii. Warto pamiętać, że przeliczenie z każdego miesiąca będzie unikatowe, gdyż czas użycia pojedynczego sprzętu zawsze będzie się różnił.

Średnia ilość zużytej energii pozwoli nie tylko oszacować miesięczne wydatki na energię elektryczną, a także wybrać najlepszą ofertę od sprzedawców, gdyż często cena za kWh jest uzależniona od ilości prądu, którą zużyjesz. Przykładowo, dla przygotowania idealnej oferty dla Ciebie Po Prostu Energia (https://poprostuenergia.pl) prosi o kopię ostatniej faktury za prąd, aby na podstawie Twojego zużycia dostosować właściwy próg cenowy.

Przeczytaj też