Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

 

Budowa domu wiąże się z wieloma decyzjami już na etapie jego projektowania. Wtedy musimy wybrać, w jaki sposób chcemy ogrzewać dom. Jeśli decydujemy się na kominek, od jego usytuowania zależy układ przewodów kominowych, a od rodzaju wkładu kominkowego zależy materiał zastosowany w całej instalacji. Sprawdź, jaki kominek będzie najbardziej się sprawdzał w twoim domu.

Rodzaje kominków

Wybór kominka zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Załóżmy, że potrzebujemy takiego, którym będziemy ogrzewać dom często, czyli jako samodzielne źródło ciepła na wiosnę i jesień oraz jako alternatywne przy ogrzewaniu domu np. gazem. Jest to najczęściej stosowane i najbardziej polecane rozwiązanie w domach całorocznych. Najczęściej wybierane rodzaje kominków w tym układzie to kominek z dystrybucją gorącego powietrzna, czyli kominek powietrzny lub kominek z wkładem z płaszczem wodnym. Różnice między nimi są dosyć duże. Przede wszystkim kominek powietrzny nie działa w połączeniu z alternatywnym źródłem ciepła, lecz może działać równolegle. Jego działanie polega na ogrzewaniu powietrza, które przepływa pomiędzy korpusem wkładu a elementami obudowy. Gorące powietrze, dzięki zjawisku konwekcji unosi się w górę do okapu i rozchodzi po przewodach rozprowadzających, by w końcu dotrzeć do pomieszczeń przez wyloty. Taki kominek może ogrzać zarówno jedno pomieszczenie, jaki i cały dom, lecz wtedy jest to mniej efektywne. Z kolei kominek z wkładem z płaszczem wodnym to sposób na gorące grzejniki. Jest on połączony z systemem centralnego ogrzewania. Dzięki wymiennikowi ciepła można jednocześnie stosować ogrzewanie gazowe oraz dogrzewać pomieszczenia kominkiem w przypadku np. bardzo dużych mrozów lub dla samego kominkowego klimatu w pomieszczeniu.

Wady i zalety różnych wkładów

Wybór rodzajów kominków jest dosyć łatwy, jeśli znamy swoje oczekiwania i potrzeby. Jeśli potrzebujemy kominka w jednym pomieszczeniu oraz niewysokim kosztem, warto wybrać kominek powietrzny. Jeśli jednak potrzebujemy dużego komfortu cieplnego, a także przyda się nam dodatkowo możliwość ogrzewania wody i jesteśmy gotowi wydać trochę więcej na całą instalację, wtedy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety.

Kominek powietrzny wraz z całym systemem może być montowany jedynie w nowych budynkach lub przy okazji kapitalnych remontów. Nie jest polecany w domach, gdzie mieszkają alergicy, ze względu na wzmożony ruch powietrza, a co za tym idzie kurzu i pyłków. Jednak kominek powietrzny jest mało awaryjny i praktycznie nie ma na niego wpływu brak prądu, co z kolei w kominku z płaszczem wodnym wymaga zastosowania dodatkowego, awaryjnego zasilania pompy. Kominek ten powinien mieć również odpowiednie zabezpieczenia. Jego instalacja jest dużo bardziej skomplikowana i kosztowna, ale wykonana poprawnie pozwala cieszyć się dużym komfortem grzewczym. Warto przy nim zamontować zasobnik wody grzewczej, który magazynuje nadmiar ciepła i zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową nawet po wygaśnięciu w palenisku.