Budowa domu wiąże się z wieloma decyzjami już na etapie jego projektowania. Wtedy musimy wybrać, w jaki sposób chcemy ogrzewać dom. Jeśli decydujemy się na kominek, od jego usytuowania zależy
Rodzaje kominków
Wybór kominka zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Załóżmy, że potrzebujemy takiego, którym będziemy ogrzewać dom często, czyli jako samodzielne źródło ciepła na wiosnę i jesień oraz jako alternatywne przy ogrzewaniu domu np. gazem. Jest to najczęściej stosowane i najbardziej polecane rozwiązanie w domach całorocznych. Najczęściej wybierane rodzaje kominków w tym układzie to kominek z dystrybucją gorącego powietrzna, czyli kominek powietrzny lub kominek z wkładem z płaszczem wodnym. Różnice między nimi są dosyć duże. Przede wszystkim kominek powietrzny nie działa w połączeniu z alternatywnym źródłem ciepła, lecz może działać równolegle. Jego działanie polega na ogrzewaniu powietrza, które przepływa pomiędzy korpusem wkładu a elementami obudowy. Gorące powietrze, dzięki zjawisku konwekcji unosi się w górę do okapu i rozchodzi po przewodach rozprowadzających, by w końcu dotrzeć do pomieszczeń przez wyloty. Taki kominek może ogrzać zarówno jedno pomieszczenie, jaki i cały dom, lecz wtedy jest to mniej efektywne. Z kolei kominek z wkładem z płaszczem wodnym to sposób na gorące grzejniki. Jest on połączony z systemem centralnego ogrzewania. Dzięki wymiennikowi ciepła można jednocześnie stosować ogrzewanie gazowe oraz dogrzewać pomieszczenia kominkiem w przypadku np. bardzo dużych mrozów lub dla samego kominkowego klimatu w pomieszczeniu.
Wady i zalety różnych wkładów
Wybór rodzajów kominków jest dosyć łatwy, jeśli znamy swoje oczekiwania i potrzeby. Jeśli potrzebujemy kominka w jednym pomieszczeniu oraz niewysokim kosztem, warto wybrać kominek powietrzny. Jeśli jednak potrzebujemy dużego komfortu cieplnego, a także przyda się nam dodatkowo możliwość ogrzewania wody i jesteśmy gotowi wydać trochę więcej na całą instalację, wtedy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Kominek powietrzny wraz z całym systemem może być montowany jedynie w nowych budynkach lub przy okazji kapitalnych remontów. Nie jest polecany w domach, gdzie mieszkają alergicy, ze względu na wzmożony ruch powietrza, a co za tym idzie kurzu i pyłków. Jednak kominek powietrzny jest mało awaryjny i praktycznie nie ma na niego wpływu brak prądu, co z kolei w kominku z płaszczem wodnym wymaga zastosowania dodatkowego, awaryjnego zasilania pompy. Kominek ten powinien mieć również odpowiednie zabezpieczenia. Jego instalacja jest dużo bardziej skomplikowana i kosztowna, ale wykonana poprawnie pozwala cieszyć się dużym komfortem grzewczym. Warto przy nim zamontować zasobnik wody grzewczej, który magazynuje nadmiar ciepła i zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową nawet po wygaśnięciu w palenisku.