Najnowsza zaskakująca kolekcja IKEA SVÄRTAN.

ikea kolekca svartan cała

Już od września w sklepach IKEA pojawi się najnowsza limitowana kolekcją IKEA SVÄRTAN inspirowana obrazami współczesnych Indii. W kolekcji znajdzie się ceramika, szkło tekstylia, artykuły papiernicze, metalowe przedmioty oraz meble wyplatane z naturalnych włókien, a wszystko to utrzymane jedynie w czerni, bieli oraz odcieniach szarości. Kolekcja IKEA SVÄRTAN to wynik współpracy Martina Bergströma oraz indyjskich studentów mody.

Martin Bergström ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w dziedzinie sztuki, mody i designu. Uwielbia awangardę i nie boi się eksperymentować. Zachwycony Indiami postanowił stworzyć kolekcję, która będzie nowoczesną interpretacją Indii oraz dziedzictwa tego kraju, który kojarzy się na Zachodzie z kolorowymi, złotymi i błyszczącymi wzorami. 25 studentów NIFT (National Institute of Fashion Technology) w Delhi zostało zaproszonych przez artystę na warsztaty. Inspirując się ulicami indyjskiego krajobrazu miejskiego stworzyli ponad 2000 rysunków z których w gotowej kolekcji SVÄRTAN znalazło się ich około 15. Oto niektóre z przedmiotów z kolekcji.

Kolekcja_IKEA_SVÄRTAN


Te drewniane stoliki z chropowatą powierzchnią dostępne są w dwóch rozmiarach. Są bardzo wytrzymałe i mogą być z powodzeniem wykorzystywane również jako stołki.

Kolekcja_IKEA_SVÄRTAN_drewniane_stoliki


Metalowy stolik z tacą bardzo łatwo się składa. Posiada delikatny wzór, który zachwyca. Wymiary stolika: 73cm szerokość, 30cm wysokość.

Kolekcja_IKEA_SVÄRTAN_stolik_kawowy


Ze swoimi kanciastymi kształtami i trochę zaskakującym wyglądem te dmuchane ręcznie butelki ze szkła są świetnym przykładem doskonale  niedoskonałych projektów autorstwa  Bergströma

Kolekcja_IKEA_SVÄRTAN_dekoracyjne_butelki


Metalowa misa posiada otwór. W taki sposób wiesza się je w Indiach, by farba mogła wyschnąć. Martin postanowił umieścić w otworze replikę swojego kolczyka do nosa, by w ten sposób stał się nierozłączną częścią tego projektu.

Kolekcja_IKEA_SVÄRTAN_misa


Tekstylia stanowią bardzo ważną część dziedzictwa Indii – dlatego są one również obecne w kolekcji SVÄRTAN.

Kolekcja_IKEA_SVÄRTAN_tekstylia


Limitowana kolekcja SVÄRTAN w całości została wyprodukowana w Indiach, wykorzystując wiele tradycyjnych technik i materiałów. Dopiero końcowa faza tworzenia przybrała charakter przemysłowy. Dzięki temu każdy przedmiot posiada cechy wykonanego ręcznie dzieła sztuki. Kolekcja będzie dostępna we wszystkich sklepach IKEA w Polsce od września 2016 r.

Zapisz