Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Płyn do mycia nagrobków – przygotuj się na 1 listopada.

fot. pexels,.com

Jednym ze sposobów wyrażenia pamięci o bliskich zmarłych jest dbanie o ich nagrobki. Warto pamiętać o tym przez cały rok, jednak wiele osób zwraca na to szczególną uwagę w okolicach 1 listopada. Dzień Wszystkich Świętych to moment, w którym powszechnie spotykamy się z bliskimi nad grobami przodków. Mało tego, dla niektórych osób czyszczenie płyty nagrobnej jest więc swoistym rytuałem kojarzącym się z Dniem Zadusznym. Aby w należyty sposób zadbać o nagrobek, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do mycia nagrobków. 

Jak wybrać płyn do mycia nagrobków? 

Przy wyborze płynu do czyszczenia nagrobków należy pamiętać, że płyty nagrobne mogą być wykonane z różnego rodzaju kamienia. Jest to najważniejszy aspekt, o którym nie można zapomnieć podczas zakupu preparatu czyszczącego. Doskonałym wyborem będzie płyn uniwersalny, który nadaje się do umycia marmuru, granitu oraz lastriko. W przypadku piaskowca należy zrezygnować z płynów, ponieważ czyści się go wyłącznie za pomocą wody i miękkiej szmatki. 

Nie wolno używać płynów zawierających kwasy czy inne agresywne substancje, które mogą uszkodzić powierzchnię nagrobka. Z tego samego powodu nie należy stosować drucianych szczotek czy innych ostrych przedmiotów, ponieważ mogą one nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię nagrobka. W przypadku silnych zabrudzeń konieczne jest zastosowanie specjalistycznego płynu, który pozwoli na usunięcie kurzu, zaschniętych resztek roślin czy ptasich odchodów.

fot. pexels.com

Stosowanie płynu do mycia nagrobków i nie tylko

Płyny do mycia nagrobków sprzedawane są zwykle w postaci łatwego do użycia sprayu. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy odkurzenie płyty nagrobnej i spryskanie wybranym preparatem. Po kilku chwilach płyn wraz z zabrudzeniem można łatwo usunąć za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki. Następnie płytę należy spłukać czystą wodą i wypolerować do osiągnięcia oczekiwanego połysku. Szczególnie istotna jest odpowiednia pielęgnacja nagrobków wykonanych z marmuru, ponieważ źle dobrany preparat może pozostawiać smugi, a w najgorszym wypadku doprowadzić do zniszczenia powierzchni płyty nagrobnej. Dlatego właśnie podkreślmy, by wybierając preparat do czyszczenia płyty nagrobnej, zwrócić uwagę na sprawdzone marki.

Stosowanie odpowiednich płynów do mycia nagrobków pozwala na utrzymanie czystości na długo, zabezpiecza kamień przed erozją i dodatkowo przeciwdziała osadzaniu się brudu na powierzchni nagrobka. Wymienione zalety preparatów przeznaczonych do czyszczenia grobów, sprawiają, że środki tego typu używane są także w innych sytuacjach. Sprawdzają się świetnie podczas czyszczenia schodów, blatów, parapetów i innych miejsc wykonanych choćby z marmuru czy granitu. Płyny takie jak na przykład D -Lux do czyszczenia nagrobków mogą być używane zarówno na świeżym powietrzu, jak i we wnętrzach. Odpowiednio dobrane składniki pozwalają szybko i efektywnie oczyścić powierzchnię różnego typu bez obaw o jej uszkodzenie. Subtelna nuta zapachowa dodatkowo uprzyjemnia czas sprzątania i pozostaje na długo w pomieszczeniu. 

Przeczytaj też