Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Profesjonalny serwis klimatyzatorów – dlaczego jest tak ważny?

serwis klimatyzacji
Fot. Canva
Materiał partnera

Jeszcze kilkanaście lat temu systemy klimatyzacji zarezerwowane były tylko do biur i zakładów pracy, dziś coraz częściej są montowane w prywatnych domach. Pozwalają utrzymać we wnętrzach optymalną temperaturę i wilgotność, a tym samym poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach. O czym należy pamiętać, montując klimatyzację? Kiedy niezbędny jest serwis klimatyzacji?

Klimatyzacja – co to jest?

Klimatyzacja to proces wymiany ciepła w pomieszczeniu, który ma na celu utrzymanie pożądanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Dobrze działająca klimatyzacja w domu czy biurze zwiększa komfort przebywania we wnętrzu, poprawia efektywność pracy, sprzyja wypoczynkowi. Wyróżnia się kilka typów klimatyzacji m.in.:

  • Standardowe klimatyzatory, zapewniające napływ masy powietrza o określanej temperaturze;
  • Klimatyzatory split, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej;
  • Klimatyzatory multi-split, które są najbardziej rozbudowane, mają możliwość podłączenia sprężarki do więcej niż jednej jednostki zewnętrznej.

Można wybrać klimatyzację do biura, klimatyzację do domu, klimatyzację aptek, przychodni czy klimatyzację serwerowni. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu o klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji – dlaczego jest tak ważny?

Utrzymanie klimatyzatorów w odpowiednim stanie wymaga regularnych przeglądów. Serwis klimatyzacji domowej lub firmowej pomaga zadbać, aby urządzenia prawidłowo działały, umożliwia wykrycie wycieków i innych usterek. W czasie serwisu można wyczyścić urządzenia, a także przeprowadzić odgrzybianie, co poprawia jakość emitowanego powietrza. Kiedy i jak często trzeba serwisować klimatyzację? Specjaliści radzą, aby klimatyzację w mieszkaniu i w firmie serwisować co najmniej 2 razy w roku, wiosną i jesienią. Taka częstotliwość pozwala przygotować klimatyzatory do wydajnej pracy latem i grzania zimą. Zaniedbania w tym zakresie mogą nie tylko zwiększać ryzyko uszkodzenia urządzenia, ale również powodować problemy zdrowotne. Jeżeli urządzenia np. klimatyzatory ścienne nie są regularnie czyszczone, mogą emitować zanieczyszczone bakteriami, grzybami czy pleśniami powietrza, które jest niebezpieczne dla zdrowia.

Serwis klimatyzacji w domu – Wrocław i okolice

Profesjonalny serwis klimatyzacji obejmuje kilka czynności, dzięki którym można zadbać o prawidłową i wydajną pracę urządzeń. Należy wykonać:

  • czyszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora i jednostek wewnętrznych,
  • czyszczenie filtrów i dezynfekcję klimatyzacji w jednostce wewnętrznej,
  • czyszczenie skraplacza w jednostce zewnętrznej,
  • czyszczenie obudów agregatu zewnętrznego i klimatyzatorów wewnętrznych.

Oprócz czyszczenia bardzo ważne jest sprawdzenie klimatyzacji pod względem poprawności funkcjonowania systemu. Serwisanci powinni sprawdzić funkcje klimatyzatorów, szczelność układu chłodniczego, układ odprowadzania skroplin uzupełnić czynnik, sprawdzić instalacje oraz wykonać przegląd elementów elektrycznych układu. Wszystkie prace trwają ok. 2-3 godziny. To, ile kosztuje serwis klimatyzacji, zależy przede wszystkim od rodzaju klimatyzacji, liczb jednostek oraz czynności dodatkowych. Regularnemu serwisowaniu powinna podlegać klimatyzacja do domu, klimatyzacja do biura oraz klimatyzacja ścienna.

Profesjonalny serwis klimatyzatorów

Wszystkie prace związane z serwisowaniem klimatyzatorów najlepiej zlecić specjalistom. Serwisanci mają potrzebne narzędzia i środki do przeprowadzenia wszystkich prac, są w stanie szybko wykryć każdą usterkę i w razie potrzeby dokonać naprawy. Serwis klimatyzacji z Wrocławia ma duże doświadczenie w obsłudze systemów chłodzących, realizuje przeglądy i czyszczenie klimatyzacji w firmach, biurach i domach. Gwarantuje wysoką jakość usług, atrakcyjne ceny oraz indywidualne podejście. Dzięki nim klimatyzatory będą działać bez zarzutu, a emitowane powietrze będzie czyste i zdrowe.

Przeczytaj też