Przechowywanie rzeczy: jak przygotować się do remontu lub przeprowadzki?

Przeprowadzka lub gruntowny remont mieszkania – większość z nas oba te wydarzenia postrzega w kategorii mało sympatycznych obowiązków. Nic dziwnego, gdyż wiążą się one przeważnie ze zmęczeniem, bałaganem i stresem. Wystarczy jednak zabrać się do nich z głową, a przebiegną sprawnie i bezboleśnie. Co odgrywa kluczową rolę przy przeprowadzce lub remoncie? Przede wszystkim właściwe pakowanie i przechowywanie rzeczy.

Przeprowadzka i remont zawsze zaczynają się podobnie, bo od wielkiego pakowania. Niestety odpowiednie zabezpieczenie i przetransportowanie ogromnej ilości przedmiotów nie jest takie proste. Niemniej trzeba to zrobić, bo spakowane rzeczy można łatwiej i szybciej przenosić. Uwaga: pakowanie warto rozpocząć od strychu, piwnicy i garażu, bo tam bywamy najrzadziej. Pozostałe pomieszczenia należy zacząć pakować dopiero kilka dni przed planowaną przeprowadzką lub gruntownym remontem, koniecznie pamiętając przy tym, żeby najbardziej potrzebne przedmioty zostawić na sam koniec.

Ostra selekcja i do pudła

Właściwe przechowywanie rzeczy – jak podkreśla kangu24.com – to sprawa kluczowa, ale może nie wszystkie z tych przedmiotów warto właściwie trzymać? Przeprowadzka lub remont to idealny czas na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Dlatego przy pakowaniu warto zadać sobie pytanie o to, kiedy ostatni raz używaliśmy danego przedmiotu. Wiele rzeczy trzymamy jedynie z racji przyzwyczajenia lub po prostu myślimy, że mogą się nam one kiedyś przydać, choć tak naprawdę od lat zbierają jedynie kurz, a ich wartość użytkowa jest praktycznie zerowa.

W trakcie przeprowadzki lub remontu niezastąpione okazują się kartony. Warto w nie wpakować wszystko, co się tylko da, bo znacznie ułatwi to nie tylko późniejsze układanie i porządkowanie rzeczy, ale także sam transport. Uwaga: książki i płyty należy pakować z umiarem, bo zbyt ciężki karton może się rozerwać w trakcie przenoszenia. Warto zainwestować w pudło o wzmocnionym dnie lub zwyczajnie rozłożyć ciężar na kilka mniejszych kartonów. Same pudła najłatwiej dostać w pobliskich sklepach, zwłaszcza w dniu dostawy, choć warto odpowiednio wcześniej poinformować ich obsługę o naszych potrzebach.

Przechowywanie rzeczy w self storage

Duże meble – duży problem. Przed transportem trzeba je bardzo dokładnie zabezpieczyć: zamknąć wszystkie szuflady (jeżeli nie są zamykane na klucz, to można je zawsze zakleić taśmą), a kluczyki przykleić do nich taśmą. Warto też usunąć wszystkie elementy ruchome, np. szklane półki w kredensie. Sprzęt elektroniczny oraz szkło (np. naczynia) należy dodatkowo zabezpieczyć folią bąbelkową, a karton z takimi przedmiotami lepiej dodatkowo oznaczyć, np. „Uwaga szkło!” lub „Delikatne!”.

Gorzej, gdy musimy nagle opuścić mieszkanie, bo wtedy może pojawić się problem z przechowywaniem rzeczy. W takiej sytuacji warto rozważyć boks w magazynie self storage – można go wynająć na zaledwie 14 dni, choć istnieje też opcja wynajmu na czas nieokreślony. Brak długotrwałej, sztywnej umowy to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania, bo dodatkowo zyskujemy gwarancję tego, że nasze rzeczy będą przechowywane w miejscu, w którym panuje optymalna atmosfera oraz bezwzględna czystość.