Spawanie metodą inwertorową.

Spawarka inwertorowa służy do spawania metodą inwertorową, jest to jedna z popularniejszych metod spawania, która nie wymaga jakiejś szczególnej wiedzy, ale na pewno wymaga pewnych zdolności manualnych. W spawaniu inwertorowym zasadniczą funkcję pełni elektroniczna przetwornica przepustowa, czyli inaczej inwertor lub inwerter. Taki inwerter pracuje na częstotliwościach ponad akustycznych. Całe spawanie polega na tym, że prąd wytwarzany przez sieć jest w pierwszej kolejności prostowany przez prostownik i filtrowany. Taki wyprostowany i przefiltrowany prąd stały zasila przetwornicę, która ten prąd stały zmienia na zmienny, który znowu trzeba wyprostować. Tutaj też prostowanie musi odbyć się z większą częstotliwością przez to transformator przetwornicy. W procesie, który nazywamy nie inaczej jak spawanie metodą inwertorową, rodzaj przetwarzania, który jest dwutaktowy, decyduje o własnościach obwodu wtórnego jako swoistego źródła prądu, co jest warunkuje stabilność jarzenia się elektrycznego łuku.

Ogólnie rzecz biorąc praktycznie wszystkie spawarki inwertorowe mają nieduże wymiary i masę, co znacznie odróżnia je od spawarek konwencjonalnych o tym samych parametrach. Dzięki temu spawarka inwertorowa jest znacznie bardziej przydatna i poręczniejsza przy wszelkich pracach instalacyjnych i tam, gdzie spawacz jest zmuszony przyjmować różne pozycje pracy.

Budowa spawarki inwertorowej wykorzystywanej w spawaniu metodą inwertorową

– układ sterowania,
– filtr pojemnościowy wyprostowanego napięcia,
– falownik tranzystorowy,
– prostownik wtórny o częstotliwości podwyższonej,
– dławik filtrujący,
– transformator o podwyższonej częstotliwości.

Spawanie metodą inwertorową jak każda metoda ma swoje wady i zalety. W tym wypadku należy wymienić przede wszystkim jedną wadę, a mianowicie stosunkowo wysoką cenę spawarki w porównaniu ze spawarkami transformatorowymi.

Zalety stosowania tej metody

– łatwość obsługi narzędzia spawalniczego,
– niewielki rozmiar i masa, co sprawia, że można jej używać w trudnych warunkach pracy i w praktycznie każdej pozycji spawacza,
– stosunkowo niewielkie pobór prądu, spawarka inwertorowa należy chyba do najoszczędniejszych pod względem poboru prądu,
– możliwość wykonania spawania wszystkimi możliwymi rodzajami elektrod spawalniczych.

Kiedy powstały pierwsze spawarki inwertorowe?

Warto wiedzieć, że pierwsze urządzenia, które potem przekształciły się w spawarki inwertorowe na początku były tworzone w oparciu o falowniki tyrystorowe. Nie uzyskały jednak uznania, bo wykazywały zbyt niską częstotliwość napięcia z falownika, które w pracy spawarki jest przecież niezwykle ważne. Dopiero wtedy, kiedy do ich pracy zaczęto używać wysokonapięciowych tranzystorów mocy, zyskały popularność. Tranzystory mocy uzyskiwały częstotliwość napięcia z falownika do powyżej 20kHz, ale spełniły i spełniają dalej też inną funkcję – znacząco zmniejszają rozmiar spawarek inwertorowych, dzięki temu te skutecznie wypierają z rynku inne spawarki transformatorowe.

Spawanie metoda inwertorową może odbywać się także za pomocą konkretnych typów spawarek inwertorowych, które zostaną omówione poniżej:

– MMA – w tym konkretnym sprzęcie wykorzystuje się elektrody otulone, a praca spawania może być realizowana w trudno dostępnych miejscach,
– MIG-MAG – tutaj wykorzystywane są elektrody gazowe, można nimi spawać na przykład aluminium,
– TIG – to najdroższy, ale też najlepszy typ spawarek, wykorzystuje elektrody nietopliwe, to opcja dla wszystkich, którym zależy na dokładności i estetyce spoiny.

W każdym wypadku wybór rodzaju spawarki inwertorowej powinien być uzależniony od rodzaju zadań, jakie mają być nią zrealizowane. Czasem niektóre spawarki umożliwiają wykorzystanie więcej niż jednej metody spawalniczej na różnych rodzajach materiałów. Każdy, kto chce kupić dobrej jakości spawarkę inwertorową powinien zwrócić uwagę na trzy podstawowe punkty. Po pierwsze, typ pracy. Mowa oczywiście o wykorzystywanych metodach spawania – TIG, MIG-MAG, MMA. Po drugie, natężenie prądu, czyli tak zwany amperaż. Amperaż mówi spawaczowi o tym, na jak grubych materiałach jest możliwa praca spawarki. Po trzecie, przydatne funkcje, które pełni spawarka, wśród nich należy wymienić przede wszystkim trzy, które cieszą się największą popularnością i rzeczywiście łatwo się z nich korzysta:

– ARC FORCE – funkcja, która polega na automatycznej stabilizacji łuku elektrycznego,
– ANTI SICK – funkcja, która zapobiega przyklejaniu się elektrod do materiału spawanego,
– HOT START – funkcja, która zwiększa prąd przy starcie urządzenia spawającego.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem www.Eltrex.net.pl specjalizującym się w sprzedaży migomatów, spawarek i akcesoriów do nich.

Zapisz

Jeżeli szukasz rankingu dobrych spawarek inwertorowych to odwiedź portal MajsterkujSam.pl