Sposoby na wentylację pomieszczeń.

Człowiek potrzebuje 25 do 36 metrów sześciennych świeżego powietrza na godzinę, aby w mieszkaniu czuć się komfortowo. Gromadzący się w pomieszczeniu dwutlenek węgla oraz para wodna powodują uczucie zmęczenia, ospałość i ból głowy. „Ciężkie powietrze” oznacza brak tlenu i nadmiar szkodliwych substancji. Należą do nich szkodliwe związki ulatniające się z wykładzin, dywanów, mebli, materiałów budowlanych. Wymieniona wyżej ilość powietrza wystarcza w zasadzie również do tego, aby utrzymać poziom zanieczyszczeń i wilgoci na zdrowym poziomie. Właściwą wentylację pomieszczeń można uzyskać na różne sposoby: poczynając od ręcznego wietrzenia za pomocą otwartych okien, poprzez specjalne konstrukcje w nowoczesnych oknach, do urządzeń klimatyzacyjnych.

Metody wentylacji można zasadniczo podzielić na dwie kategorie: wentylację mechaniczna oraz wentylację grawitacyjną.

Jaka wentylacja jest najlepsza?

Zdecydowanie wentylacja mechaniczna, która jest dość złożoną instalacją. Potrzebna jest do tego cała sieć kanałów doprowadzających czyste i usuwających zużyte powietrze oraz centrala wentylacyjna. Ten typ wentylacji powinno się planować już na etapie projektowania nowego domu. Wymiana powietrza jest w pełni zautomatyzowana – użytkownikowi pozostaje jedynie kontrola sterowania systemem.

System wentylacji mechanicznej posiada kanały nawiewne i wywiewne. Możliwe jest podłączenie salonu, sypialni i pokoi dziecięcych do nawiewu, a takich pomieszczeń, jak kuchnia, łazienka i WC do wywiewu. Każde pomieszczenie może też posiadać własne kanały nawiewu i wywiewu. Drugi sposób pozwala na indywidualną regulację wentylacji w każdym pomieszczeniu.

Sercem wentylacji centralnej jest urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator sprawia, że zużyte, ale ogrzane w domu powietrze nie jest bezpośrednio wywiewane na zewnątrz. Nawet 98% ciepła zostaje w ten sposób odzyskane i wykorzystane do podgrzewania świeżego, ale zimnego powietrza. Rekuperator posiada poza tym filtry, które zatrzymują różnego rodzaju zanieczyszczenia – niebezpieczny dla zdrowia człowieka smog, pyłki roślin i inne alergeny.

Wentylacja grawitacyjna, czyli tańsza, ale o wiele słabsza alternatywa

Do tej kategorii można zaliczyć wszystkie metody wentylacji, które działają lokalnie, w jednym tylko pomieszczeniu.

• Wentylacja ręczna przez otwarte okna

Wpuszczanie latem do pokoju świeżego powietrza to czysta przyjemność. Jednak zimą takie wietrzenie prowadzi do dużych i niepotrzebnych start energii cieplnej systemu grzewczego. Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to nie tylko usuwanie zużytego powietrza ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami, ale również zbędnej wilgoci. W ciągu dnia w domu jednorodzinnym do powietrza trafia około 15 litrów wody. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje, że wilgoć ulega kondensacji na ścianach. A to z kolei sprzyja rozwojowi grzybów, czyli pleśni.

W przypadku starych okien, często mało szczelnych, nie trzeba się martwić o wentylację, a raczej o ogrzewanie wnętrza. Niekontrolowana wentylacja (samowentylacja) powoduje, że kosztowne ciepło ucieka nam bezpowrotnie. Nie jest to z pewnością metoda przyszłości.

• Nawiewniki powietrza

Te urządzenia wentylacyjne są montowane w oknach albo w ścianach. Pozwalają na powolny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Powietrze zużyte odpływa kanałami wentylacyjnymi w pomieszczeniu. Nawiewniki posiadają możliwość regulacji strumienia powietrza oraz osłonę przeciwdeszczową. Przy szczelnie zamkniętych oknach są w stanie doprowadzać do pomieszczeń świeże powietrze. Poza nawiewnikami regulowanymi ręcznie istnieją też regulowane automatycznie. W nawiewnikach higrosterowanych czujnik zmienia stopień otwarcia w zależności od ilości pary wodnej w pomieszczeniu. Z kolei w nawiewnikach ciśnieniowych strumień przepływu powietrza zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Im większa jest różnica ciśnień, tym większy strumień powietrza.

Jak można wspomagać wentylację centralną?

Bardzo dobrym uzupełnieniem centralnej wentylacji jest gruntowy wymiennik ciepła. Zasada działania jest prosta: wystarczy wykorzystać zdolność gruntu do utrzymywania stałej temperatury na pewnej głębokości. Powietrze zewnętrzne, zanim trafi do centrali wentylacyjnej, przepływa przez GWC. Zimą ogrzewa się wstępnie, zaś latem ulega znacznemu schłodzeniu. W miesiącach, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz budynku jest zbliżona do temperatury gruntu, można ten element instalacji wyłączyć.

 

Zastosowanie wentylacji centralnej z odzyskiem ciepła jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. W połączeniu z gruntowym wymiennikiem ciepła efekty są nieporównywalne w stosunku do innych metod wentylowania budynku. Poza tym, że rekuperator zimą może ogrzewać powietrze, latem je schładza, więc urządzenie pełni kilka funkcji. Co więcej, wysokiej jakości centralę wentylacyjną kupimy już za 7 tys. zł, więc nie jest to tak duży koszt, jak mogłoby się wydawać, a obniżone rachunki za ogrzewanie w ciągu kilku lat zrekompensują nam taką inwestycję.

Dlaczego trzeba instalować w domu wentylację?

→ Nowoczesne budynki są coraz bardziej szczelne – nie ma co liczyć na samoczynną wymianę powietrza.

→ Szkodliwe substancje, bakterie i zarodniki grzybów gromadzą się w pomieszczeniach zagrażając zdrowiu mieszkańców.

→ W zamkniętych pomieszczeniach wzrasta poziom dwutlenku węgla – nasila się poczucie zmęczenia i senności.

→ Niedostateczna wentylacja mieszkania sprzyja rozwojowi alergii.

→ Nie da się podnieść komfortu i jakości mieszkania jedynie poprzez uszczelnianie i izolowanie budynku.

→ Ciągłe otwieranie okien zimą albo podczas upału nie jest dobrą metodą wentylacji.

→ Podczas wyboru wentylacji powinniśmy skorzystać z porady specjalisty, który może nam zaproponować najlepsze rozwiązanie wentylacji domu. Pamiętajmy, że każdy budynek ma inne cechy, dlatego wybór powinien być indywidualny.

→ Gdy zdecydujemy się na wybrany system wentylacji, musimy zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie, która co kilka lat będzie go potem serwisować. Tylko dobrze zainstalowana wentylacja może działać sprawnie.

Zapisz

Zapisz