Tabletki i kapsułki, czy proszki i żele do prania? Co jest lepsze?

Coraz więcej osób rezygnuje z proszku do prania, zarzucając mu niską wydajność i niezadowalającą skuteczność. XXI wiek zaowocował kilkoma alternatywami, które są obecnie na rynku, zdobywając popularność i zaufanie ludzi. Proszek, żel czy tabletki i kapsułki? Jednak czy są tym samym w innej formie, czy się różnią tylko odrobinę? A może bardzo?

Proszki do prania

Jak było wspomniane na początku, istnieje tendencja wzrostowa użytkowników żeli i kapsułek, jednak tradycyjne proszki do prania mają największe grono zwolenników. Dzisiejsze proszki do prania są skuteczne a formuły udoskonalane przez lata, co powoduje, że ubrania są doprane i w świetnej kondycji. Prania do tego wychodzą bardzo tanio, więc gdzie jest haczyk?

Pomimo rozwoju, niektóre proszki dalej potrafią zostawiać zacieki lub drobiny, z którymi możemy zrobić tylko tyle, co wyprać raz jeszcze. Mimo iż skuteczny jest mało wydajny, w praktyce, że zużywa się go więcej niż tyle, ile było w założeniu. Kłopotliwe jest także dozowanie i nie chodzi już nawet o nużące miarkowanie. Odpowiednią ilość trzeba wsypać do odpowiedniego dozownika a ten, po pewnym czasie zachodzi kamieniem i dłuższe zaniedbanie spowoduje drogą usługę serwisową.

Żele do prania

Korzystanie z żelu jest bardzo ekonomiczne. Bardzo gęsta konsystencja sprawia, że żele do prania są bardziej wydajne i wystarczają na długo. Żele najczęściej występują jako hipoalergiczne, dlatego sprawdzą się przy praniu ubrań dla dzieci czy np. ludzi z atopowym zapaleniem skóry. Konsystencja żeli pozwala w nich zawrzeć niemal wszystkie „ulepszacze”, których nie znajdziemy w proszkach, gdyż pogorszyłoby to ich sypkość lub rozpuszczalność. Jedyną substancją, której nie udało się dodać do receptur żeli, jest wybielacz chemiczny.

Przez to skuteczność żeli przy plamach wymagających bielenia (np. z soku lub wina) jest mała. Jednak z rozwiązaniem przychodzą dostępne na rynku płynne wybielacze, które możemy używać razem z żelem.

Kapsułki do prania

Kapsułki powstałyby zapewnić wygodę i komfort, gdyż nie musimy przejmować się odpowiednim dozowaniem proszku, żelu czy płynu. Jedna kapsułka to jedno pranie. Mają skoncentrowaną formułę, która skutecznie pierze, nie niszczy i pozostawia przyjemny, świeży zapach. Są warianty do białego i czarnego, jak i warianty hipoalergiczne. Dobre opinie posiadają tabletki i kapsułki Persil Duo-Caps, Bryza Total Power Gel, Woolite Perła. Wrzuca się je bezpośrednio do bębna.

Przeciwnicy tabletek zaznaczają fakt, że pojedyncze pranie wychodzi drożej niż w przypadku żelu czy proszku. I mają rację. Częściowo. W przypadku żeli i proszku cena wynosi niecałe 1 zł a przy kapsułkach – ponad 1 zł. Wynika to z tego, że tak jak w przypadku Ariel 3w1 zawiera on już płyn do płukania i płyn wybielający. Poza tym firma Triumf oferuje kapsułki w cenie niecałych 60 groszy. Nie powiecie, że to się nie opłaca.

Jeżeli poszukujesz dobrych kapsułek do prania wraz z opiniami to zapraszamy do zestawienia najlepszych kapsułek do prania odzieży.