Zamiast karnetu. Jak zorganizować siłownię we własnym domu?

domowa siłownia
fot. unsplash.com

Trudno przecenić wartość ruchu fizycznego. Jest on niezbędny, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Regularne wizyty na siłowni wymagają opłacania karnetu oraz poświęcenia czasu, zwłaszcza jeśli najbliższa siłownia znajduje się dość daleko od Twojego domu. A gdyby tak zorganizować mini siłownię we własnych czterech kątach? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Siłownia we własnym domu ma wiele zalet. Urządzenia są zawsze pod ręką, możesz ćwiczyć kiedy chcesz, bez tracenia czasu na dojazd do siłowni na mieście. Ponadto wystarczy raz zapłacić za zestaw do ulubionych ćwiczeń. Korzystając z siłowni trzeba natomiast wykupić karnet, którego cena waha się od 100 do 200 zł miesięcznie w zależności od miasta. W wielu miejscowościach są co prawda darmowe siłownie zewnętrzne, ale korzystanie z nich zimą lub podczas deszczowych dni nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Przekonaj się, jak prosto urządzić siłownię w domu i cieszyć się dobrą kondycją przez cały rok.

Siłownia w domu. Jaki sprzęt wybrać?

W zależności od posiadanego metrażu możesz zdecydować się na drobne akcesoria takie jak mata do ćwiczeń, hantle oraz skakanka lub wybrać profesjonalne urządzenia np. orbitrek, rower stacjonarny czy bieżnia elektryczna.

Pomyśl, jakie ćwiczenia wykonujesz najchętniej oraz na jakim efekcie Ci zależy. Stawiasz na trening siłowy? Zainwestuj w hantle i ławeczkę do ćwiczeń. Przyda Ci się również kula kettlebell.

Jeśli zależy Ci na ogólnej poprawie kondycji lub utrzymaniu dobrej formy, wybierz proste przyrządy, umożliwiające ćwiczenie różnych partii mięśni. Jednym z nich jest skakanka. Skakanie na skakance poprawia wydolność organizmu oraz gibkość, a ponadto pozwala spalić 300-400 kcal w zaledwie 30 minut. Skakanie na skakance to również dobry sposób na rozgrzewkę przed treningiem.

Jeśli masz nieco wolnego miejsca możesz zdecydować się na orbitrek lub rower stacjonarny. Urządzenia te pozwalają ćwiczyć różne partie mięśni i są proste w obsłudze. Zapewnią Ci regularną dawkę ruchu bez wychodzenia z domu o dowolnej porze.

W rozciąganiu mięśni pomogą wszelkie taśmy i gumy oporowe. To stosunkowo tanie akcesoria, które nie zajmują dużo miejsca w szafie. Ćwiczenia rozciągające pozytywnie wpływają na postawę ciała i zwiększają zakres ruchu połączeń stawowych.

A może siłownia zewnętrzna?

Jeśli dysponujesz własnym podwórkiem i lubisz ruch na świeżym powietrzu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować za domem urządzenia do ćwiczeń typowe dla siłowni zewnętrznych.

Stepper pomoże wzmocnić mięśnie nóg i pośladków, a ćwiczenia na nim są naprawdę proste. Możesz je wykonywać bez obaw, nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia ze sprzętem do ćwiczeń.

Jeśli zależy Ci na tym, by ćwiczyć wiele partii ciała jednocześnie wybierz orbitrek. Ćwiczenia na nim wzmacniają mięśnie nóg, rąk i tułowia. Poprawiają krążenie krwi i koordynację ruchową oraz pomagają zrzucić zbędne kilogramy.

W towarzystwie zawsze raźniej – jeśli chcesz ćwiczyć z partnerem, wybierz podwójne urządzenie o wdzięcznej nazwie motyl. Pozwoli ono wzmocnić i rozbudować mięśnie pleców. Modele z dwoma siedziskami umożliwiają równoczesne ćwiczenie dwóch osób.