64 wyróżnienia must have 2015.

64 – tyle wdrożeń od polskich projektantów i producentów wyróżniła w tym (2015) roku Rada Ekspertów piątej edycji Must Have. Wszyscy wyróżnieni  będą mieli możliwość prezentacji swoich projektów podczas wystawy na Łódź Design Festival.

W tym roku w gronie Rady Ekspertów znaleźli się:

 [alert type=white ]

Michał Bachowski – zastępca redaktora naczelnego „F5″

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc- redaktor naczelna miesięcznika „M jak Mieszkanie”

Anna Grużewska – redaktor „Dom &Wnętrze”

Agnieszka Jacobson – dyrektor programowa School of Form

Michał Mazur – założyciel i redaktor serwisu www.trendnomad.com

Zuzanna Skalska – Head of Trends, 360Inspiration

Ewa Solarz – redaktor naczelna serwisu „Dom z pomysłem”

Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna „Elle Decoration”[/alert]

Przyznane  wyróżnienia w ramach projektu must have:

[divider]1. Kolekcja KANU [/divider]projekt: Tomasz Augustyniak / producent: Marbet / www.marbetstyle.eu

kolekcja_mebli_kanu_1

KANU to kolekcja foteli i stolików przeznaczonych do stref wypoczynku w przestrzeniach biurowych, publicznych i mieszkalnych, wykorzystująca wizualną plastyczność sklejki giętej. Doskonałym uzupełnieniem kolekcji są okrągłe stoliki Kanu.

  [divider]2. Krzesło NORDIC[/divider]projekt: Krystian Kowalski / producent: NOTI / www.noti.pl/

krzeslo_nordic_noti

Projekt krzesła Nordic, czerpiący ze wzornictwa skandynawskiego, wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją łączącą nogi krzesła. Wyraziste detale nadają współczesny wyraz prostej drewnianej formie. Dostępne w różnych wersjach kolorystycznych wykończeń drewna, także fornirze lakierowanym. Dodatkową opcją jest wersja z tapicerowanym siedziskiem, a także ze zdejmowalnym pokrowcem – to rozwiązanie świetnie nadaje się do restauracji i miejsc użyteczności publicznej.
[divider]3. Kolekcja mebli Easy [/divider]projekt: Mikołaj Wierszyłowski / producent: NOTI / www.noti.pl/

easy_kolekcja_mebli

Kolekcję Easy zaprojektowała pracowania Wierszyłłowski i Projektanci z myślą o małych mieszkaniach.  Grupą docelową są osoby, które rozpoczynają swoje pierwsze urządzanie nowego lokum. Kolekcja Easy to mix mebli modułowych – skrzyniowych i tapicerowanych. Kolekcja charakteryzuje się dobrą jakością, ciekawym wyglądem oraz ceną bardziej atrakcyjną niż klasyczne projekty marki.

[divider]4. Fotel z siatki drucianej[/divider]projekt: Czesław Knothe / producent: Vzór / http://vzor.pl/

fotel_siatkowy_vzor
Fotel z drucianej siatki zaprojektowany przez prof. Czesława Knothe w 1955 roku to obiekt otwierający kolekcję Czesław Knothe by Vzór. Podobnie jak w przypadku pierwszej kolekcji marki Vzór, poświęconej twórczości Romana Modzelewskiego, przyświecają jej te same zasady i wartości. Kolekcja promować będzie dorobek projektanta i przygotowana jest z poszanowaniem praw autorskich. Wdrożenie do produkcji odbywać się będzie z wykorzystaniem najnowszych technologii gwarantujących produkcję seryjną.

[divider]5. Krzesło Ripple[/divider]projekt: Krystian Kowalski / producent: Comforty/ www.comforty.pl/

krzesla_ripple_must_have

Zainspirowane naturą wzornictwo krzesła Ripple łączy w sobie nowe technologie, zaawansowaną technikę tapicerowania i konstrukcji z tradycyjnym rzemiosłem meblarskim. Krawiecka perfekcja cięć tkaniny i niepowtarzalna bryła, uzyskana metodą odlewania pianki w formie, tworzą bezpretensjonalną, organiczną formę. Krzesło Ripple dostępne jest w wielu wariantach podstaw i dwóch sposobach wykończenia tapicerki.

[divider]6. Fotel OYSTER[/divider]projekt: Krystian Kowalski / producent: Comforty / www.comforty.pl/

fotel_oyster
Fotel Oyster czerpie inspirację z organicznego wzornictwa lat 50-tych. Wykorzystanie technologii odlewania pianki pozwoliło na uzyskanie wysublimowanej formy siedziska. Jej elegancki, opływowy kształt, dopracowanie detalu i ergonomii, tworzy zapraszający, otulający efekt. Wybór sposobów tapicerowania oraz podstaw pozwala nadać fotelowi indywidualny charakter i zdecydować o jego przeznaczeniu. To doskonały mebel zarówo do domu, jak i przestrzeni publicznej.

[divider]7. Sofa Classic[/divider]Krystian Kowalski / producent: Comforty / http://www.comforty.pl/

sofa_classic
Sofa Classic w niebanalny sposób odwołuje się do pojęcia klasyki poprzez dostojne, szlachetne kształty i ponadczasową sylwetkę. Jednak zarówno technologia produkcji, jak i ergonomia siedziska, sytuują ten produkt w nurcie współczesnego projektowania. Powściągliwa, szlachetna sylwetka powstała dzięki łączeniu powtarzalnych elementów, uzyskanych tradycyjną techniką tapicerowania, z elementami odlewanymi w formie. Dzięki temu forma mebla zachowuje lekkość, ergonomię i ma dopracowane detale.

[divider]8. Sofa Boo[/divider] projekt; Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski / producent: Comforty / www.comforty.pl/

sofa_boo
Sofa Boo powstała z myślą o swobodnym wypoczynku. Przytulny wygląd, doskonały komfort i funkcjonalność, zawdzięcza odpowiednio wybranym materiałom tapicerskim oraz technologii szycia zdejmowanego pokrowca. Wzornictwo Boo odwołuje się do głównej cechy produktów marki – komfortu. Ciepłe w wyrazie, miękkie siedzisko i odpowiednio wysokie, ergonomiczne oparcie dla ciała, wzbogacone są o dopracowane detale. W kolekcji dostępne są sofa i fotel rozkładany oraz sofa i fotele na dębowych nóżkach.

[divider] 9. Krzesło UXI[/divider]projekt: Tomek Rygalik / producent: Paged Collection / www.pagedcollection.pl/

krzeslo_uxi
Minimalistyczny model o świeżej formie, którą nadaje krzyżowa konstrukcja i uformowane w kształcie łuku oparcie. Drobną sylwetkę krzesła podkreślają ustawione pod lekkim kątem nogi, które przechodzą w oparcie. Kolekcja obejmuje także fotel i hoker. Poszczególne modele sztaplują się, również między sobą.

[divider] 10. Fotel Model 366[/divider]projekt: Józef Chierowski / producent: 366 Concept / http://366concept.com/pl/home/

fotel_model_366
Fotel Model 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku jest niewątpliwą ikoną polskiego wzornictwa. Przez 20 lat wyprodukowano go w ponad pół milionie egzemplarzy.W 2014 firma 366 Concept wznowiła produkcję fotela i doprojektowała do niego całą kolekcję mebli: fotel bujany, sofka, podnóżek, stoliki, lampka. Największą zaletą mebli 366 jest ich niewielki rozmiar, lekkość oraz niepowtarzalne wzornictwo, które mimo upływu 50 lat wciąż się podoba.

[divider]11. Krzesło Kowalskiego[/divider]projekt: Czesław Kowalski / producent: nowymodel.org / http://nowymodel.org/

krzeslo_kowalskiego
Klasyczne krzesło Kowalskiego, które stanowiło część legendarnego zestawu, a nigdy nie trafiło do produkcji wreszcie zyskało swój materialny kształt. Eleganckie, leciutkie, smukłe, jasne, wygodne, stylowe. Krzesło zostało wykonane z bukowego drewna, z giętej sklejki oklejonej kasztanowym fornirem.

[divider] 12. Leaning Bench[/divider]projekt i producent: Izabela Bołoz / http://www.izabelaboloz.com/

leaning_bench
Leaning Bench to drewniana ławka, która opiera się o ścianę. „Ławka, która się opiera” jest doskonale wyważona, a stabilność zapewniają jej niewidoczne gumowe stopki. Ławka sprawdza się na każdym podłożu i jest w pełni funkcjonalnym meblem, nie pozbawionym jednak elementów zabawy i zaskoczenia. Wchodzi w relację z otoczeniem i harmonizuje z przestrzenią wokół.

[divider]13. Stół Endu[/divider]projekt: Piotr Kuchciński / producent: Dller / http://dller.pl/

stol_endu
Dobry projekt często kryje w sobie element zaskoczenia. Patrząc na stół Endu można odnieść wrażenie, że jego blat jest wyjątkowo cienki. Nic bardziej mylnego – złudna grubość kilku milimetrów to efekt przemyślanej sztuczki optycznej i popis niezwykle ciekawej obróbki masywnego, dębowego blatu. Dodatkowym atutem podkreślającym wyrazisty charakter Endu, są obłe, lekko rozkloszowane nogi – z wdziękiem przywołujące styl vintage. Całość ujęta w idealnych proporcjach, zachwyca lekkością.

[divider]14. Słoiki Malafor[/divider]projekt: Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / producent: Malafor / http://www.malafor.co/

sloiki_malafor
W serii znajdują się: stołek i stolik. Blat, wykonany z drewna dębowego, posiada wygodną rączkę do otwierania. Cieniowanie Słoików od dołu intensywnymi kolorami odbywa się ręcznie, dzięki czemu każdy obiekt staje się niepowtarzalny. Blat przytwierdzony został linką gumową, co nasuwa skojarzenie ze szklanym, tradycyjnym naczyniem na przetwory.
„Słoiki“ otwierają się i są puste w środku, dzięki czemu możemy łatwo przechowywać w nich drobne obiekty.

[divider]15. Stół Malafor[/divider]projekt: Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / producent: Malafor / http://www.malafor.co/

stol_malafor
Projekt w hołdzie idei i myśli Oskara Hansena. Prosty układ wymiennych desek blatu, dzięki magnesom umożliwia bezkonfliktowe łączenia, zabawę w dobieranie gatunków materiału, różnorodne faktury. Możliwe do przesuwania i podmiany deski blatu mają obie strony różne – jedna jest gładka, wyczyszczona, druga surowa, szara, naturalna, pochodząca z drewna leżącego na zewnątrz ponad 15 lat. Blat stołu można komponować z desek różnych gatunków drewna.

[divider]16. Packman[/divider]projekt: Tomasz Augustyniak / producent: Mikomax / http://www.mikomaxsmartoffice.pl/

fotel_packman

PACKMAN to system foteli i sof wysokich oraz niskich, projektu Tomasza Augustyniaka. System PACKMAN to nasza odpowiedź na to, że biuro może i powinno mieć charakter! Każdy z nas lubi się wyróżniać – strojem, fryzurą czy akcesoriami w mieszkaniu. Dlaczego biuro nie może? Niech mały akcent, który wywoła uśmiech na twarzy pracowników i gości, zmieni oblicze naszego biura. PACKMAN tworzy przyjemne, odizolowane akustycznie miejsce, pasujące do różnych wnętrz nowoczesnego wielozadaniowego biura.

[divider]17. Regał Prom [/divider]projekt: Niemywska-Grynasz Studio / producent: Meesh / http://meesh.pl/

regal_prom
Prom dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji pozwala użytkownikowi na samodzielne decydowanie o ostatecznym kształcie mebla. Trzy rodzaje modułów uzupełnione o drewniane półki umożliwiają nieskończoną ilość kombinacji. Moduły mogą funkcjonować samodzielnie lub tworzyć ażurową meblościankę.

[divider] 18. ST SIDEBOARD[/divider]projekt: Piotr Grzybowski, Magdalena Hubka / producent: Swallow’s Tail Furniture / http://stfurniture.com/

komoda_st_sideboard
Komoda ST Sideboard reprezentuje klasyczny nurt designu z nutą stylistyki lat 50-tych. Projekt i produkt pełen dbałości o szczegół formy i wysoką jakość wykonania. Stabilna konstrukcja unosi korpus komody lekko nad ziemią, sprawiając, że wydaje się bardzo lekka. Komoda ST Sideboard to przykład tradycyjnego polskiego rzemiosła, ręcznie wykończone elementy takie jak fronty, szuflady, nóżki są w całości wykonane z pełnego drewna. Zastosowano w niej klasyczne połączenie stolarskie „jaskółczy ogon”.

[divider]19. Kolekcja Landscapes Within[/divider]projekt i producent: Wiktoria Szawiel / http://www.wiktoriaszawiel.com/

landscapes_within_kolekcja

Landscapes Within to kolekcja mebli i obiektów, która powstała w wyniku reinterpretacji tradycyjnie pojmowanego krajobrazu. Technologia produkcji wykorzystuje naturalne i sztuczne materiały, żeby stworzyć nową typologię materiału. Poprzez wyszlifowanie odlanej w żywicy struktury wiklinowego lub rattanowego splotu ukazuje się piękno ukrytego wzoru. Wykorzystanie określonych środków wizualnych i technicznych pozwoliło na poetycką materializacje wyglądu i atmosfery słowiańskiego pejzażu.

[divider]20. Kolekcja Mio by Vox[/divider]projekt: Joanna Leciejewska, Wiktoria Lenart / Meble Vox / http://www.meble.vox.pl/

kolekcja_mebli_mio_by_vox
System MIO powstał dla tych, którzy chcą stworzyć niepowtarzalne, autorskie wnętrza. Użytkownik sam buduje bryłę mebla łącząc elementy: bukowe drabinki, skrzynki, fronty z perforowanej blachy czy szkła. Krok po kroku powstaje kształt, funkcja i estetyka. Mebel można dalej zmieniać np. rozsuwając skrzynki. Prosty montaż i konfigurator online pozwalają zmienić proces w zabawę. System MIO jest modułowy i uniwersalny, można go dostosowywać do małych wnętrz lub wielokrotnie się z nim przeprowadzać.

[divider]21. Biurko K DESK[/divider]projekt: Agata i Arkadiusz Seredyn / producent: Rafa Kids / http://www.rafa-kids.com/

biurko_k-desk
K desk, to funkcjonalne i nowoczesne biurko z otwieranym blatem. Wykonane z brzozowej sklejki, dostępne w odcieniu naturalnego drewna, bieli lub czerni. Wszelkie śruby i złącza zostały schowane wewnątrz, a specjalne amortyzatory chronią palce dziecka przed przycięciem przez blat.

[divider]22. Regał modułowy Dynks[/divider]projekt: Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomasz Kempa / producent: Tabanda / http://www.tabanda.pl/

regal_modulowy_dynks
DYNKS to pierwszy regał modułowy autorstwa TABANDY! To mebel kreatywny– oferujący nieograniczone rozwiązania i inspirujący do współprojektowania razem z nami. Nieważne, czy szukacie drobnego, prostego regału, czy też ogromnej konstrukcji, zdolnej pomieścić całą Waszą bibliotekę–DYNKS dostosuje się do wszelkich warunków i potrzeb. Projekt wykorzystuje ciekawy i prosty system montażu. Przyjazny, kolorowy i miły w dotyku łącznik DYNKS oferuje ogrom radości i nieograniczone możliwości modyfikacji.

[divider]23. Książka dla dzieci „Skrytki”[/divider] projekt: Agata Królak / producent: Wydawnictwo Ładne Halo / http://www.ladne-halo.pl/

ksiazka_dla_dzieci_skrytki

Klimatyczna książka dla każdego, niezależnie od wieku. „Skrytki” to dla najmłodszych zbiór pomysłów na miejsca w których można ukrywać skarby. Dorosłym, książka przypomina o magicznej wartości schowków i kryjówek. Uczy pielęgnowania drobnych, codziennych tajemnic. Pomaga nieustająco zachwycać się światem wokół: mruczeniem pieca, migotaniem lampki na strychu, każdym niebieskim migdałem i pękatym słoikiem pełnym przetworów. Pomagają w tym nostalgiczne, umowne i wyważone artystycznie ilustracje.

[divider] 24. Żaba[/divider]projekt: M&W Małolepszy / Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem, właściciel marki WellDone / http://www.welldone.co/pl/

Żaba to projekt „straconej dekady „, powstał w 1987roku z myślą o synku Stasiu. Doceniany na licznych festiwalach i wystawach. Produkowany i sprzedawany do 2000 r. między innymi przez Cepelię i polską sieć Ikea. Przekazany Fundacji Być Razem dla marki WellDone, która wznowiła produkcję w połowie 2014r.Żaba otwiera serię WellDone Classic, ikon polskiego designu, które po latach powracają na rynek. Przez lata bawiły, uczyły i fascynowały odbiorców , a teraz zrobią to ponownie.

[divider]25. Zestaw mebelków dla lalek MALI MODERNIŚCI[/divider]projekt i producent: Studio Projektowe Mali / https://pl-pl.facebook.com/pages/MALI-workshop/220621354782273

mali_modernisci_mebelki_dla_dzieci

MALI MODERNIŚCI”  krzewi ideę „mniej znaczy więcej” już u najmłodszych. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzięki modernistycznej formie i klasycznym, ekologicznym materiałom (sklejka i filc) edukuje i cieszy oko.

[divider]26. Lampy Reflex [/divider]projekt: Tomasz Rudkiewicz / producent: TAR / http://www.tar-design.pl/

laampy_reflex
Zaprojektowana w 1982 r. kolorowa seria lamp Reflex była ewenementem na ówczesnym socjalistycznym rynku. Lampy charakteryzowały się dobrą jakością i prostym, nowoczesnym stylem. Rozświetliły tysiące polskich domów stając się ikoną polskiego wzornictwa tamtych lat. Kiedyś wytwarzane ręcznie przez drobnych rzemieślników, dziś produkowane są w małych seriach przy użyciu nowoczesnych technologii. Charakteryzuje je precyzja wykonania i wysoka trwałość.

[divider]27. Lampa Balans[/divider]projekt: Piotr Jagiełłowicz / producent: Aquaform / http://www.aquaform.pl/

lampa_balans
Equilibra BALANS wyróżnia się z rodziny EQUILIBRA poprzez wykonany z włókna węglowego asymetryczny montaż. Dzięki wbudowanemu systemowi wyważania, zawiesie może być umieszczone z dala od geometrycznego środka oprawy. To sprawia wrażenie uchylania prawa fizyki i sprawia, że nikt nie przechodzi obok niej obojętnie.

[divider]28. Lampa Totem 6[/divider] projekt: Kinga Chmielarz / producent: HOP Design / http://hop-design.eu/

lampa_totem
Lampy Totem składają się z nawlekanych na kabel w oplocie drewnianych elementów – koralików, które skomponowane tworzą ciekawe układy przypominające totemy.Ręcznie toczone drewno bukowe jest starannie polerowane, a następnie malowane
bezbarwnym lakierem aby podkreślić wyjątkową strukturę drewna.Totemy to efekt poszukiwań polskich tradycji projektowania z początku XX wieku, kiedy na styku działalności artystów i rzemieślników powstawały wyjątkowe produkty w ramach Krakowskich Warsztatów.

[divider]29. Lampy i lustra Sirens[/divider]projekt: Olga Bielawska / producent: Trizo21 / http://www.trizo21.com/

lampy_i_lustra_sirens
Syreny to połączenie znakomitych luster i lekkich przedmiotów, które przyciągają uwagę w poetycki sposób. Elegancka sylwetka jest w połączeniu z błyszczącą miedzi i rozciąga się na powierzchni lustra i przynosząc światło otoczenia estetycznie do przodu. Syreny można stosować na różne sposoby, na ścianie lub suficie, jak zawiesiny, pojedynczo lub w kompozycji.

[divider]30. Kulki Kegla Plum Bum [/divider]projekt: Marzena Biernacka, Ewa Wituszyńska / Monaco Fashion Store Marzena Biernacka- Przewłoka / http://plumbum.com.pl/

kulki_kegla
Jak przekonać kobiety, żeby dbały o swoje zdrowie intymne? Stworzyć atrakcyjny prozdrowotny produkt piękny, jak ekskluzywna biżuteria. Takie właśnie są kulki PlumBum, przeznaczone do ćwiczeń mięśni Kegla. Zestaw składa się z dwóch progresywnych kulek stworzonych z najwyższej jakości silikonu medycznego. Marka PlumBum tworzy zupełnie nową jakość w podejściu do gadżetów intymnych – radzi i zachęca do tego, aby zapobiegać problemom tj. np. nietrzymanie moczu, które dotyka coraz większą liczbę Polek.

[divider] 31. System Ergo[/divider]projekt: Kabo&Pydo /producent: Celfast / http://www.cellfast.com.pl/

system_wodny_ergoline
System ERGO LINE to seria zraszaczy i akcesoriów ogrodowych. Wyróżnia je spójna stylistyka, wysoka jakość i ergonomia. Zraszacze pistoletowe posiadają innowacyjny hak, umożliwiający odwieszanie go w dowolnym miejscu. W miejscach narażonych na uszkodzenia i punktach styku z dłonią zastosowano Safe Touch – elastyczne, antypoślizgowe tworzywo. Dopracowane sitko daje precyzyjny i jednocześnie delikatny dla roślin strumień wody. Czytelne oznaczenia informują użytkownika o wszystkich funkcjach.

[divider]32. Hamak Lesovik Duch[/divider]projekt: Rafał Palowski / producent: Lesovik Małgorzata Szalińska / http://lesovik.eu/

hamak_lesovik_duch
Hamak Duch został zaprojektowany jako alternatywny sposób na nocleg w warunkach turystycznych, jest interpretacją tradycyjnych hamaków brazylijskich. Cechują go niska waga (450g), wysoka wytrzymałość dzięki użyciu zaawansowanych technicznie materiałów (poliamidowa tkanina ripstop produkowana na zamówienie, linki aramidowo-poliestrowe), mały rozmiar po spakowaniu i wygoda użytkowania. Pokrowiec typu „bishop bag” ułatwia rozwieszanie. Wyprodukowany w całości w Polsce w manufakturze Lesovik.

[divider]33. Vice clock 2[/divider]projekt: Bartosz Mucha / producent: Poorex / http://www.poor.pl/

vice_clock_2_zegar
Kolekcja Vice Clocks inspirowana jest surowym i magicznym klimatem warsztatu – pracowni drobnego rzemieślnika. Został w niej wykorzystany prosty mechanizm imadła, który służyć może różnym celom; od ściskania, przytrzymywania drobiazgów, np. karteczek typu postit, przez możliwość przyczepiania zegarka do różnych przedmiotów, po ścisk umożliwiający rozgniatanie orzechów.

[divider]34. Vice Nutcracker[/divider]projekt: Bartosz Mucha / producent: Poorex / http://www.poor.pl/

vice_clock_zegarprojekt: Adam Groch OYO koncept / producent: Bluma / http://blumabag.com/

[divider] 35. Bluma | Paper bag for flowers [/divider]torba_bluma_1
Alternatywa dla celofanowych i foliowych opakowań kwiatów. Dostępna w trzech rodzajach: Retro, Open, Dot. Wykonana z papieru. Zaprojektowana tak, aby móc zmienić rozmiar przez oderwanie górnej lub dolnej perforacji – dzięki temu opakowanie dostosowuje się do wielkości bukietów. Nacięcia z boku, umożliwiają wsunięcie bilecika, wizytówki. Ergonomiczny uchwyt daje możliwość trzymania w ręce kilka bukietów, toreb z zakupami lub prezentami. Bluma bag to nowy sposób na transport i ekspozycję kwiatów.

[divider]36. Noże Kłosy[/divider]projekt i producent: Piotr Jędras / http://www.klosy.pl/index.php

noze_klosy
Noże wykonywane są w krótkich seriach, a proces wytwarzania opiera się na ręcznej pracy wyspecjalizowanych rzemieślników. Do produkcji używana jest najwyższej jakości stal narzędziowa i specjalnie selekcjonowane drewno o niepowtarzalnym rysunku.

[divider]37. Nożyczki Renomed [/divider]The Black & The Gray / projekt: Donata, Maciej, Michał Rucińscy / producent: Renomed Sp z o.o. / http://renomed-tm.pl/

nozyczki_renomed
To autorski projekt nożyczek do zastosowań kosmetycznych. Tworzy niepowtarzalny i odróżniający efekt wizualny przez czarną oraz antracytową barwę przy zachowaniu niezbędnych funkcji użytkowych. Ręcznie wykonane nożyczki pełnią funkcję przedmiotu codziennego zastosowania oraz zapewniają precyzyjne obcinanie paznokci oraz skórek. Starannie wykonane ostrze gwarantuje pewne i precyzyjne cięcie. Innowacyjność produktu polega na nadaniu nowej estetycznej formy oraz bezodpadowym procesie produkcji.

[divider]38. Kołdra wypełniona włóknem alpaki[/divider]projekt: Beza Projekt / producent: myalpaca / http://www.myalpaca.pl/

koldra_wypelniona_wloknem_alpaki
Kołdra wypełniona włóknem alpaki o unikalnych właściwościach termoregulacyjnych i hipoalergicznych. Obszyta ekskluzywną bawełną i wykończona oryginalną lamówką. Termoregulacyjna, dostosowuje do zmian ciepłoty ciała w trakcie snu. Nie zatrzymuje wilgoci. Włókno alpaki jest przyjazne dla alergików, bo nie zawiera lanoliny ani żadnych chemicznych dodatków. Ręcznie pikowana według tradycyjnych metod cechu kołdrzarstwa, na przeszyciach nie powstają zimne punkty i ciepło rozkłada się równomiernie.

[divider]39. Pościel lniana YELEN[/divider]projekt i producent: YELEN / http://yelenshop.com/

posciel_yelen
Produkty YELEN to w 100% lniane pościele i poduszki w pięknych kolorach. Staramy się połączyć lnianą tradycję z potrzebami współczesnego rynku proponując projekty świeże i nowoczesne. Chcemy, by nasze produkty były trwałe i doskonale wykonane – dlatego wybieramy tkaninę lnianą oraz bardziej skomplikowany, ale mocniejszy sposób szycia. W naszej pierwszej kolekcji postanowiłyśmy pokazać len w nowej odsłonie, wybierając wyjątkową kolorystykę: szarość, biel i brzoskwinię.

[divider] 40. Czujnik zalania i czujnik dymu[/divider] Projekt i producent: FIBARO / http://www.fibaro.com/pl

czujnik_dymu_i_zalania
FIBARO Flood Sensor to niesamowicie funkcjonalny czujnik zalania o futurystycznym wzornictwie, kompaktowych rozmiarach oraz szerokim wachlarzu dodatkowych funkcji. To niezwykłe urządzenie potrafi stać na straży bezpieczeństwa rodziny i domu. Dzięki zaawansowanej technologii i precyzji, poinformuje o grożącym zalaniu oraz gwałtownych skokach i spadkach temperatur. Przy tym jest całkowicie bezobsługowy i nie wymaga specjalistycznego montażu.
FIBARO Smoke Sensor to najprawdopodobniej najmniejszy bezprzewodowy czujnik dymu na świecie. Zaawansowana technologia produkcji pozwoliła na kilkukrotne zminimalizowanie elementów czujnika, co sprawiło, że sensor Fibaro jest najbardziej nowoczesnym urządzeniem tego typu dostępnym na światowym rynku. Projektując ten czujnik, inżynierowie Fibaro zwracali uwagę nie tylko na bezpieczeństwo i funkcjonalność, ale także na design urządzenia, które łączy w sobie piękno i nowoczesną technologię.

[divider]41. Woolet[/divider]projekt: VORM Lab / producent: Woolet / http://www.woolet.co/

woolet
Woolet to inteligentny portfel odporny na gubienie. Jest to możliwe, dzięki ukrytemu w środku bezprzewodowemu sensorowi, mierzącemu odległość od telefonu właściciela. Gdy znajdą się od siebie wystarczająco daleko, portfel wydaje charakterystyczne szczeknięcie, a mobilna aplikacja pozwala odnaleźć go dzięki radarowi dokładnemu do 0,4m. Woolet produkowany jest w polskim zakładzie i spełnia też wszystkie funkcje tradycyjnego portfela. Wymiary pozwalają na mieszczenie każdej waluty świata.

[divider]42. Aplikacja SPRAY[/divider]projekt i producent: Spray / www.getspray.com

Aplikacja dzięki której możemy wysyłać wiadomości w wybranym zaięgu do osób używających Spray.

[divider]43. Aplikacja TRAVELBYART[/divider]projekt i producent Ermellino Beata Misiewicz / http://www.ermellino.pl/

Aplikacja, która pozwala zwiedzić Paryż śladami znanych postaci. Pokazuje to miasto z zupełnie innej perspektywy.

TravelbyArt jest przewodnikiem po Paryżu umożliwiającym zwiedzanie miasta śladami znanych malarzy, pisarzy i filozofów.
[divider]44. Linia sprzętu do zabudowy Amica IN.[/divider]projekt: Michał Biernacki / producent: CODE architecture & design / http://www.amica.pl/

amica_do_zabudowy_must_have
Linia Amica IN. to stylistyka, która przyciąga wzrok. Doskonałe wzornictwo dopasowane do potrzeb najbardziej wymagających klientów, ceniących sobie poczucie smaku i wysoką estetykę wykonania. Największą dumą Amica IN. jest rozwiązanie smart home pozwalające na sterowanie piekarnikiem, płytą grzejną, okapem oraz dowolnie wybranym sprzętem za pomocą
aplikacji mobilnej. Amica IN. to także pakiet Ambient czyli efektowne podświetlenia pokręteł, uchwytów i krawędzi płyt.

[divider]45. Sensory Clime[/divider]projekt: VORM Lab / producent: Clime Inc / http://www.climesense.com/

Sensory Clime przypominają małe pastylki. W ich środku umieszczone są czujniki, które w połączeniu z aplikacją mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Mogą np. nadać informację na naszego smartfona gdy kwiaty będą miały za suchą ziemię, gdy pęknie rura z wodą….  pomysłów jest tysiące.

[divider] 46. Proxi Smart Plug[/divider]projekt obudowy: Design Partners / producent: Seed Labs dla F&F / http://www.getproxi.com/
System działa w oparciu o moduły instalowane w puszkach podtynkowych bądź w urządzeniach i gniazdach elektrycznych. Proxi to system Plug&Play, system nie wymaga dodatkowego serwera.

[divider]47. Więcej Miejsca[/divider]projekt i producent: Więcej miejsca / https://www.wiecejmiejsca.pl/

wiecej_miejsca
Więcej Miejsca to nowatorska usługa, dzięki której można oddać na przechowanie swoje rzeczy w sposób prosty i komfortowy. Jest dostępna na stronie www.wiecejmiejsca.pl. Firma dostarcza klientom solidne pojemniki, do których można spakować swoje rzeczy, odbiera je, przechowuje i zwraca, gdy są znów potrzebne. Każdy klient otrzymuje dostęp do wirtualnego schowka, w którym może podejrzeć co oddał się na przechowanie.

[divider]48. Gra komputerowa This war of mine[/divider]projekt i producent: 11 bit studios / http://www.11bitstudios.com/pl

Nowatorska gra w której  musimy przetrwać wojnę. Autorzy przedstawili konflikt zbrojny z zupełnie innej perspektywy. Wcielamy się w rolę ludności cywilnej i musimy zmagać się z problemami jakie przynoszą konflikty: braki żywności, wody, chłód, przemoc.

[divider] 49. Kolekcja BALTA [/divider]projekt: MOWO STUDIO / producent: Marmorin / http://marmorin.pl/pl/

balta_must_have
Balta to oryginalna kolekcja dedykowana łazience. W jej skład wchodzą: wanna z cokołem, szafka z umywalką, konsola, smukła szafka – słupek, lustro oraz stołek. Linię wyróżnia trapezowa, dynamiczna forma o opływowych bokach. Osadzone na drewnianej podstawie meble są bardzo praktyczne –ułatwiają utrzymanie czystości w łazience. Bukowe drewno wizualnie ociepla bryłę mebli. Dopełnieniem kolekcji jest stołek – idealny w funkcji wygodnego stolika na akcesoria kąpielowe.

[divider]50. Zlewozmywak Ewit[/divider]projekt: Marmorin Design Studio / producent: Marmorin / http://marmorin.pl/pl/

ewit_zlewozmywaki
Seria zlewozmywaków Ewit proponuje harmonijne proporcje odpowiednie dla dużych i małych kuchni. Dyskretne wzornictwo to gwarancja, że model doskonale wpisze się we wnętrze kuchenne, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone.

[divider]51. Kubek MODERN[/divider]projekt: Kabo&Pydo / producent: AVANT Fabryka Porcelitu / http://avant.pl/

kubki_modern
Przy jego tworzeniu autorzy inspirowali się geometrycznymi bryłami nowoczesnych budynków – ich przenikającymi się kanciastymi formami i trójkątnymi szklanymi sklepieniami. Można je zestawiać na różne sposoby. Kubek jest przystosowany do wygodnego mycia w zmywarce – na denku odwróconego kubka nie zatrzymuje się woda. Zaprojektowany dla AVANT Fabryka Porcelitu. Produkcja w całości odbywa się w Polsce. Dostępny w 25 kolorach.

[divider]52. Opakowania dżemów Fimaro [/divider]projekt i producent: Fimaro / http://fimaro.pl/

fimaro_must_have

[divider] 53. Plisowanki[/divider] projekt: Agnieszka Bar / producent: MANUFACTURED CULTURE / http://www.manufacturedculture.com/plisowanki
Zaprojektowane przez Agnieszkę Bar – asystentkę w Katedrze Szkła, wazony kryształowe 'PLISOWANKI dla marki Manufactured Culture

[divider]54. Lustra Tafla[/divider]projekt: Oscar Zięta / producent: Zieta Prozessdesign / http://zieta.pl/

lustro_tafla_zieta
Stalowe lustra TAFLA wykonane w technologii FiDU są niepowtarzalne jak załamujące się w nich odbicia. Nowa modułowa kolekcja luster nadaje kolejny wymiar przestrzeni i tworzy wyjątkową opowieść na twojej ścianie. Swobodne manipulowanie materiałem pozwoliło nam na stworzenie całej kolekcji brył, tak różnych i jednocześnie doskonale współgrających ze sobą. Jedne z nich cechuje geometryczny charakter i szacunek dla proporcji, inne natomiast wyróżnia niepowtarzalna, bioniczna forma.

[divider]55. Zegarki Polpora[/divider]projekt i producent: Polpora / http://www.polpora.com/manufaktura/

Przez ostatnie dziesięciolecia na rynku brakowało polskiego zegarka mechanicznego. Właśnie dlatego powstała idea powołania do życia manufaktury. W 2006 roku po wielu miesiącach projektowania powstał pierwszy polski zegarek z naciągiem automatycznym: POLPORA Automatic.

[divider]56. Skafander E.Motion[/divider]projekt: Tomasz Stachura / producent: Santi Diving / http://santidiving.com/pl/

Innowacyjność suchego skafandra E.Motion polega na jego lekkości a zarazem wytrzymałości w stosunku do innych skafandrów. E.Motion dla nurków to jak narty carvingowe dla narciarzy. Znacznie ułatwia nurkowanie. Skafander jest produkowany ze specjalnie zaprojektowanej dla SANTI tkaniny Ripstop o niskiej gramaturze i specjalnym splocie, który zapewnia dużą rozciągliwość i odporność. Dzięki temu jest lekki, mocny i spełnia najwyższe oczekiwania nurków rekreacyjnych i technicznych na całym świecie.

[divider]57. Solemaran[/divider]projekt i producent: Joanna Krawczyk, Daniel Bednarski / http://www.solemaran.pl/

solemaran
Solemaran Siesta powstał z potrzeby odpoczynku na wodzie, z dala od wzroku innych i od zgiełku plaży. Zbudowany z wysokiej jakości materiałów, posiada wygody w postaci bakisty izotermicznej, drewnianych półek na drobiazgi, bakist na rzeczy osobiste i wyposażenie. Solemaran jest produktem składanym, napędzanym silnikiem elektrycznym, dzięki czemu można nim pływać w strefach ciszy i rezerwatach. Produkt polski. Posiada certyfikat CE zaświadczenie Polskiego Rejestru Statków.

[divider]58. Grzejniki PLC[/divider]Projekt: Jacek Ryn / producent: Terma / http://www.termagroup.pl/

grzejniki_plc
Grzejnik PLC swoją strukturą nawiązuje do znanego w tkactwie splotu wątku i osnowy. Dzięki zaawansowanej, cyfrowej technologii gięcia profili możliwe było stworzenie misternie uplecionej, stalowej konstrukcji. PLC w idealny sposób obrazuje korelację innowacyjnych i wyszukanych rozwiązań technicznych oraz prostoty i piękna ażurowej formy. Konstrukcja, pomimo dużej powierzchni, pozostaje lekką i w pewien sposób przejrzystą. Logiczna powtarzalność splotu uzyskała finalnie zaskakujący efekt.

[divider]59. Tapety[/divider]projekt i producent: Kasia Bogucka / http://nioska.com/

tapety_bogucka
Autorskie projekty tapet drukowane na zamówienie. Ilustracyjnie rozbudowane projekty odwołują się do lasów, łąk i ogrodów typowych dla polskiego krajobrazu.

[divider]60. Alfabet Ciast[/divider]projekt: ilustracje Zofia Różycka / producent: Wydawnictwo Dwie Siostry / http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

Pierwsza książka artystki znanej z subtelnych grafik i pysznych domowych wypieków. Od A do Z, czyli od tarty agrestowej do ciasta z zielonej herbaty. Oto zbiór przepisów na wypieki, których nazwy zaczynają się na kolejne litery alfabetu. Te ciasta każdemu się udadzą i każdemu będą smakowały! Są tu eklerki, nutellowe brownie, orzechowe ciastka z bekonem – i wiele
innych specjałów. Do tego przepyszna oprawa graficzna: wysmakowane fotografie, finezyjne rysunki, urocza kaligrafia. Rarytas!

[divider]61. Opakowania kosmetyków naturalnych Alba 1913[/divider]projekt: Honorata Poznańska Design, współpraca Renata Ostapiuk / producent: Alba Thyment Sp. z o.o. / www.alba1913.com
Kosmetyki marki Alba®1913 z naturalnymi olejkami eterycznymi i ekstraktami roślinnymi, produkowane przez ponad 100-letnią rodzinną firmę z Poznania ubrane w nowoczesne rozwiązania graficzne i kolorystyczne z górującym historycznym logo firmy.

[divider]62. Opakowania kosmetyków: Linia tołpa: by Mariusz Przybylski.[/divider]projekt: Zespół Projektowania i Kreacji Torf Corporation / producent: Torf Corporation – Fabryka Leków / http://tolpa.pl/

Tworząc  opakowania tołpa:® by Mariusz Przybylski, firma szukałą inspiracji mających w sobie użyteczność i prostotę. Zaczęli od mody. To tam znaleźli projekty przemyślane i dopasowane. Nietuzinkowe. Stąd projektant mody Mariusz Przybylski. Wspólnie postanowiliśmy połączyć świat mody ze światem kosmetyków.

[divider]63. Świece zapachowe Ittar[/divider]projekt i producent: Ittar / http://ittarcandles.com/

ittar_swiece
Świece ITTAR wykonane są w 100% z niemodyfikowanego wosku sojowego, są ekologiczne i nigdy żaden z ich składników nie był testowany na zwierzętach. Nie zawierają stearyny, parafiny ani sztucznych barwników.
[divider]64. Neony[/divider]projekt i producent: Neonlove / http://www.neonlove.pl/

neony

Neony – ich kolor, wielkość, kształt oraz moc świecenia, są zaprojektowane z uwzględnieniem specyfiki i przeznaczenia przestrzeni, w której zostały zainstalowane. Neony zwierzątka – to rozwiązanie wykorzystane w przedszkolu. Neon „uwaga groźny pies” stanowi dekorację na ścianie prywatnego mieszkania.