Amplituner i jego zastosowanie. Jak wybrać najlepszy?

Amplituner to sprzęt, który coraz częściej gości w naszych domach. Odpowiada on za poprawę dźwięku i obrazu wychodzących z domowych urządzeń. Posiada również dodatkowe funkcje. Czym konkretnie jest? Do czego służy? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Podpowiadamy.

Czym jest amplituner?

Amplituner jest to urządzenie, które łączy w sobie rolę wzmacniacza oraz dekodera dźwięku. Jego zadaniem jest obsługa przesyłu dźwięku i obrazu z takich urządzeń domowych jak telewizor, smartfon, laptop czy tablet. Może być on zarówno elementem kina domowego jak i służyć do odtwarzania muzyki. Wyraźnie poprawia on jakość dźwięku i obrazu.

Jest to sprzęt, który stosunkowo niedawno pojawił się na rynku. Jego główną funkcją jest poprawa dźwięku wychodzącego z danego urządzenia. Posiadać on może jednak dodatkowe funkcje jak np. łączność Bluetooth lub Wi-Fi. Jest on również zdolny do odbierania stacji radiowych. Można powiedzieć, że pełni on rolę domowego centrum rozrywki.

Dzięki amplitunerowi możliwe jest odtwarzanie swojej ulubionej muzyki w najwyższej jakości z dowolnego domowego urządzenia. Oprócz poprawy dźwięku sprzęt ten poprawia także jakość obrazu. Dzięki tym funkcjom możemy cieszyć się oglądaniem filmów w wyższej jakości niż ta oferowana przez telewizję. Urządzenia te są coraz bardziej popularne wśród użytkowników ze względu na dużą ilość korzyści.

Czym kierować się przy wyborze amplitunera?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu amplitunera należy zadać sobie pytanie o jego przeznaczenie. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że najbardziej podstawowym kryterium wyboru tych urządzeń jest podział na te przystosowane do słuchania muzyki (amplitunery stereo) oraz te przeznaczone do oglądania filmów (amplitunery AV kina domowego).

Amplitunery stereo przeznaczone są do słuchania muzyki. Na ogół składają się one ze wzmacniacza oraz odbiornika radiowego. Dzięki temu urządzeniu mamy możliwość odtwarzać ulubione piosenki w najwyższej jakości. Amplituner ten pozwala również na podłączenie kolumn, a także subwoofera. Jest to idealny wybór dla osób, które zakupują amplituner w celu delektowania się wysokiej jakości dźwiękiem podczas słuchania muzyki.

Amplitunery AV są przystosowane pod oglądanie filmów. Ze względu na swoją funkcję cechują się one bardziej skomplikowaną budową. Najczęściej są używane jako część składowa zestawu kina domowego. Ten rodzaj amplitunera pozwala na podłączenie większej ilości kolumn niż w przypadku urządzenia stereo. Poprawia on jakość obrazu, a także jest ukierunkowany na generowanie dźwięku przestrzennego, czyli czegoś, co jest główną potrzebą sympatyka dobrego kina.