Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak dobrać odpowiedni przycisk spłukujący?

przycisk do splukiwania plus i minus Roca

W poniższym tekście przyjrzymy się tak niepozornej części wyposażenia łazienki, jak przycisk spłukujący do toalety. Jaki przycisk warto wybrać? Jaki mamy dziś wybór oraz jakiego typu modele są najpopularniejsze?

Urządzając łazienkę, najwięcej uwagi poświęcamy wyborowi głównych elementów wyposażenia, do których należą z pewnością takie części armatury łazienkowej, jak umywalka, kabina prysznicowa, czy też miska WC. Nie można jednak zapominać o elementach uzupełniających, bez których funkcjonowanie armatury i urządzeń nie byłoby możliwe. Poza tym, to właśnie szczegóły decydują o ostatecznym wrażeniu estetycznym wywieranym przez aranżację danego pomieszczenia.

Funkcjonalność przycisku spłukującego

Zadanie przycisku jest proste – ma on dostarczyć do muszli wodę pod odpowiednim ciśnieniem, które umożliwi spłukanie wszelkich znajdujących się tam nieczystości. Na rynku wciąż dostępnych jest wiele spłuczek jednofunkcyjnych, które posiadają tylko jeden przycisk. Niemniej jednak pojawia się również coraz więcej modeli, które dają większe możliwości. O jakiego typu spłuczkach mowa i jaki jest sens ich stosowania?

Najczęściej wybierane rozwiązanie to podwójny przycisk spłukujący. W jakim celu spłuczkę wyposaża się w aż dwa przyciski? Rzecz w tym, aby w zależności od potrzeby, móc użyć większej lub mniejszej ilości wody. Jeden z przycisków zawsze powoduje dostarczenie do muszli większej ilości, jeśli jest taka potrzeba, natomiast gdy jej nie ma, możemy zaoszczędzić nieco wody, na czym skorzysta nasz portfel oraz ekologia.

przycisk spłukujący Roca

Warto także wspomnieć o modelach, które obok przycisku spłukującego, posiadają również przycisk zatrzymujący przepływ wody. Bez wątpienia spłuczki tego typu są najoszczędniejsze, gdyż zużywają dokładnie tyle wody, ile jest potrzebne w danej sytuacji.

Jak dobrać przycisk spłukujący do swojego wnętrza?

Przeważnie przycisk przeznaczony do spłukiwania nieczystości to dosyć duży element, który na dodatek znajduje się w eksponowanym miejscu. Dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią estetykę oraz dopasowanie do wnętrza. Jednak jak to zrobić? W tym celu trzeba zapoznać się z typami przycisków wyróżnionymi na podstawie ich estetyki oraz materiałów wykonania, gdyż występuje tutaj widoczna zależność. Materiały, jakie wykorzystuje się do konstrukcji przycisków spłukujących, to przede wszystkim:

  • tworzywo sztuczne
  • stal szlacehetna
  • szkło

Niewątpliwie tworzywo sztuczne to najprostsze i przeważnie najtańsze rozwiązanie. Przyciski tego rodzaju są często bardzo praktyczne i funkcjonalne, jednak estetycznie budzą wiele wątpliwości. Oczywiście najlepsi producenci potrafią wykonać przycisk z tworzywa, który wygląda solidnie i elegancko, jednak nie brakuje w tej kategorii również tandetnych propozycji. Tego typu przycisk najlepiej sprawdzi się w klasycznej łazience, urządzonej bez szczególnej ekstrawagancji.

Kolejnym materiałem, z którego wykonuje się przycisk, jest stal szlachetna. Metalowa konstrukcja zapewnia antybakteryjność oraz wygląda bardzo stylowo. Modele tego typu sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu, zwłaszcza w pomieszczeniach zaaranżowanych w surowy sposób. Modele stalowe coraz częściej są bezdotykowe lub wyposażone w diody LED, co dodaje im jeszcze więcej nowoczesności. Podobnie jest w przypadku egzemplarzy szklanych, które świetnie sprawdzą się w łazience osoby, która ceni sobie innowacyjność i niestandardowe rozwiązania.

Przeczytaj też