Jak dopasować podłogę do estetyki wnętrza?

Choć wachlarz dostępnych na rynku paneli laminowanych jest ogromny, znalezienie modelu idealnie odpowiadającego potrzebom wnętrza okazuje się niełatwe. Nie chodzi bowiem tylko o wyszukanie podłogi, która będzie solidna i trwała, ale również o jej estetyczne dopasowanie do charakteru pomieszczenia oraz pozostałych elementów aranżacji. Na co zwrócić uwagę, by dokonać słusznego zakupu?

Wybór każdego elementu składającego się na wykończenie i wyposażenie domu powinien być dobrze przemyślany. Na panele podłogowe powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę – jak zaprezentują się we wnętrzu zobaczymy bowiem dopiero po ich ułożeniu i ustawieniu mebli. Jeśli nie spełnią naszych oczekiwań, ich zmiana będzie kosztowna i czasochłonna. Istotny jest więc trafny dobór podłogi pod względem kolorystyki, struktury i rodzaju wykończenia krawędzi.

Barwa, która kształtuje przestrzeń

Pod względem nasycenia kolorystycznego możemy sięgnąć po panele jasne, ciemne lub neutralne. Pierwsze rozjaśniają wnętrze, optycznie je powiększają i nadają mu pogodny wygląd. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w małych, niewystarczająco doświetlonych pomieszczeniach. Ciemne deski są z kolei bardzo eleganckie i z powodzeniem mogą wysuwać się na pierwszy plan aranżacji. Ich przeznaczeniem są przede wszystkim przestronne wnętrza z dużymi oknami i wieloma źródłami sztucznego światła. Ostatnie rozwiązanie, panele w neutralnym kolorze, stanowią doskonały kompromis i są bezpiecznym wyborem do niemal każdego pomieszczenia.

Odcień paneli powinniśmy dopasować nie tylko do wielkości wnętrza, ale również umeblowania. Pamiętajmy, by te dwa elementy posiadały tę samą temperaturę barw (chłodną lub ciepłą) oraz podobny dekor (np. orzech, dąb lub jesion). Popularnym podejściem jest wybór podłogi w dwóch tonach jaśniejszej lub ciemniejszej od kolorystyki mebli. W ten sposób uzyskamy efekt przyjemny dla oka. Osoby poszukujące odważniejszych rozwiązań mogą postawić na większy kontrast, który pozwoli wyeksponować poszczególne komponenty. Unikajmy jednak sytuacji, w której panele mają dokładnie ten sam odcień, co meble – taki wystrój stanie się monotonny i straci na atrakcyjności.

Struktura podkreślająca styl wnętrza

Kolejnym ważnym aspektem jest faktura powierzchni. Obecnie największą popularnością cieszą się modele o strukturze synchronicznej (z wyczuwalnym układem usłojenia). Ta propozycja upiększa przestrzeń, nadając jej urok i naturalność. Dobrze będzie korespondować z meblami o prostej formie i gładkiej powierzchni. Jeżeli natomiast wyposażenie ma wyrazisty charakter, możemy zdecydować się na panele o strukturze drewnianej (z delikatnie zarysowanym wzorem), które zrównoważą wystrój. Do wyboru jest także struktura kamienna, po którą powinni sięgnąć zwolennicy industrialnych i loftowych aranżacji. W każdym z tych wariantów warto postawić na model z V-fugą, czy ściętymi krawędziami – dzięki nim panele sprawią wrażenie delikatnie od siebie oddzielonych, wprowadzając ciekawy efekt.

Floori: narzędzie ułatwiające wybór podłogi

Jeśli wciąż nie mamy pewności, jakiego wyboru dokonać, skorzystajmy z wizualizatora Floori od RuckZuck. Dzięki temu narzędziu nie musimy sobie wyobrażać, jak podłoga zaprezentuje się we wnętrzu – możemy to zobaczyć. Wystarczy, że wgramy zdjęcie naszego pokoju i wybierzemy jeden z dostępnych modeli paneli, a aranżator sam podmieni oryginalną podłogę na nową. Dodatkowo rozpozna perspektywę (dzięki czemu panele zostaną nałożone pod odpowiednim kątem), a także ominie pozostałe elementy wystroju. Floori to ogólnodostępne, darmowe narzędzie, które błyskawicznie generuje nowy obraz. Warto przed zakupem wykorzystać jego możliwości, by ostatecznie móc cieszyć się idealną podłogą.

Opracowanie: firma RuckZuck

RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.