Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Jak pozbyć się pluskiew z domu
fot. unsplash

Pluskwy to wyjątkowo uciążliwe insekty, które zupełnie niepostrzeżenie mogą pojawić się w każdym domu czy hotelu. A kiedy już się zagnieżdżą, trzeba jak najszybciej podjąć kroki mające na celu ich eliminację. Domowe sposoby są bardzo nieefektywne i zazwyczaj w dalszej perspektywie przyczyniają się wręcz do znacznego rozwoju populacji, a nie do jej usunięcia. Działanie na własną rękę kończy się kolejnymi wylęgami, które odbywają się co 7-24 dni. W ten sposób problem, który można szybko rozwiązać profesjonalnymi usługami, zamiast znikać, staje się jeszcze bardziej poważny. Dlatego kiedy tylko odkryjesz u siebie w domu pluskwy, od razu zgłoś się po pomoc do specjalistycznej firmy zajmującej się ich zwalczaniem. Doświadczeni eksperci skutecznie wyeliminują je z hotelu, mieszkania czy domu. Przeczytaj więcej o tych owadach i dowiedz się jak pozbyć się pluskiew.

Czym charakteryzują się pluskwy?

Od lat popularne jest przeświadczenie, iż występowanie pluskiew powiązane jest z brudem panującym we wnętrzu, które wybrały sobie na nowe siedlisko. Nic bardziej mylnego! Prawdę powiedziawszy jest wręcz odwrotnie, pluskwy domowe za nim nie przepadają, co najwyżej nieporządek panujący w mieszkaniu może pomóc im się kamuflować. Sam bałagan nie ma tu jednak nic do rzeczy. Insekty te przeważnie nie migrują, a przenoszone są przez ludzi np. z odzieżą, meblami, zabawkami czy w bagażach. Może jednak zdarzyć się, że jeśli właściciel jakiegoś lokalu nie rozwiązuje problemu i populacja rozrośnie się do tysięcy osobników, owady będą migrować poza mieszkanie. Wykorzystają do tego elewacje, klatkę schodową, wentylację czy rury. Idealnym miejscem do bytowania pluskiew jest sypialnia. Owady te lęgną się w materacach, a także w pościeli, tam też się rozmnażają. Wszystko dlatego, że panują tam dla nich wręcz idealne warunki: spokój, ciepło i dostęp do pożywienia, którym jest ludzka krew.

fot. unsplash

Pluskwy uaktywniają się głównie wieczorem i w nocy. Za dnia bardzo ciężko je spotkać. Najczęściej kryją się w łóżkach i meblach obiciowych. Kiedy jest ich już więcej, migrują do kryjówek w najbliższym otoczeniu tych miejsc, zawsze jednak w zasięgu żywiciela. Jak rozpoznać w domu pluskwy? Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że na żerowanie wychodzą nocą, kiedy wszyscy domownicy śpią. Dlatego też mieszkańcy zapluskwionego mieszkania z reguły wcale w pierwszej kolejności nie odkrywają samych owadów, a podejrzane problemy skórne, które bardzo często mylone są z alergią. Ugryzienia pluskiew pojawiają się na nieowłosionych, odsłoniętych częściach ciała w postaci 3-4 charakterystycznych śladów w linii lub trójkącie. Jeśli odkryjesz u siebie takie właśnie problemy, najwyższy czas skontaktować się ze specjalistami od zwalczania tych insektów.

Na czym polega zwalczanie pluskiew?

Nie ma złotego środka na samodzielne odpluskwianie mieszkania. Domowe sposoby na zwalczanie pluskiew, paradoksalnie, jak już było wspomniane, spowodują wręcz znaczny rozwój populacji, a nie jej eliminację. Zamiast rozwiązania problemu nastąpi zatem jego eskalacja. Na szczęście istnieją odpowiednie metody stosowane przez wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie zwalczania insektów, za pomocą których można pozbyć się pluskiew oraz niedojrzałych osobników (tzw. nimf). Środki nanosi się metodą oprysku lub zamgławiania. Na czas dezynsekcji domownicy powinni opuścić mieszkanie. Z uwagi na to, że na jaja nie ma skutecznych preparatów, konieczny jest kolejny oprysk, który wykonuje się po okresie wylęgów, a więc mniej więcej po trzech tygodniach.

Do najbardziej popularnych metod zwalczania pluskiew można zaliczyć:

  • Metodę chemiczną

– odpluskwianie za pomocą konkretnego środka chemicznego. Ma on za zadanie usunięcie szkodnika oraz jego jaj;

  • Metodę termiczną

– to metoda powszechnie stosowana w zwalczaniu pluskwy domowej. Jest najskuteczniejsza, choć nie należy do najtańszych.

Warto wiedzieć, że sama dezynsekcja nie trwa długo, zazwyczaj 20 – 60 minut, zanim jednak ponownie przestąpisz próg mieszkania, powinieneś odczekać kilka godzin. Dopiero po tym czasie pluskwy są martwe, a chemikalia przestają być toksyczne dla ludzi. Informację o tym, kiedy możesz powrócić do domu, otrzymasz od firmy, która będzie przeprowadzać zwalczanie pluskiew.

fot. unsplash

Jak przygotować mieszkanie na zwalczanie pluskiew?

Zanim dezynsekcja mieszkania rozpocznie się, musisz je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zabezpieczyć naczynia, sztućce oraz nieopakowane produkty spożywcze takie jak np. chleb, otwarty ryż, cukier, warzywa czy owoce, aby nie miały styczności ze środkami chemicznymi. Najlepiej wynieść je zupełnie poza obszar dezynsekcji, a jeśli nie jest to możliwe, owinąć w folię. Produktom zapakowanym nic się nie stanie. Uprzednie odsuwanie mebli od ścian zazwyczaj nie jest konieczne, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie to zrobione już w trakcie procesu odpluskwiania.

Czy pluskwy zginą na zawsze? Może tak być, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że insekty te zostawiają liczne jaja, które, jak już było nadmienione, mogą przetrwać dezynsekcję i problem będzie powracał. W ciepłych temperaturach jaja szybko się rozwijają, a w zimnych przechodzą w stan hibernacji. Z tego względu firma zajmująca się dezynsekcją, powinna poinformować Cię jak pozbyć się pluskiew na stałe, czyli ile potrzeba oprysków, aby odpluskwianie było w pełni skuteczne.