Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak sprzedać mieszkanie szybko i drogo?

Ludzie mieszkający za oceanem od dawna wiedzą, że sprzedając mieszkanie niezbędna jest pomoc dekoratora wnętrz. Wiedza ta dotarła już także do Europy zachodniej, a powoli przekonują się do niej także Polacy. Jak zmiana dekoracji wnętrz może wpłynąć na sprzedaż mieszkania?

 

Według badań, 30 sekund to wystarczający czas, aby zdecydować, czy mieszkanie przypadło nam do gustu, czy nie. Jesteśmy wzrokowcami, więc bodźce wzrokowe potrafią już w pół minuty zdeterminować nasze całe postrzeganie nieruchomości. Amerykanie doskonale przyswoili już sobie tę zasadę, dlatego sprzedając mieszkanie zawsze korzystają z usług tzw. home stagingu.

Podstawowe zasady przygotowania nieruchomości do sprzedaży zna każdy Amerykanin, który choć raz znalazł się w roli sprzedającego. Potencjalny nabywca musi być miło powitany już od samego wejścia. Podjazd przed domem musi być uprzątnięty, na ganku musi się znaleźć schludna wycieraczka i obowiązkowo wazon z kwiatami. Niby proste sztuczki, a jednak działają.

Home staging polega na przygotowaniu mieszkania lub domu do szybkiej sprzedaży z możliwie największym zyskiem. Sztukę tę (bo tak można ją nazwać) uprawiają przede wszystkim dekoratorzy i architekci wnętrz. Coraz częściej tacy specjaliści pracują także w agencjach nieruchomości, dzięki czemu pośrednicy sami są w stanie zadbać o prawidłowe przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Poza bodźcami wzrokowymi, home staging obejmuje także oświetlenie, a nawet zapach wewnątrz pomieszczeń.

Choć istnieje szereg reguł, o których trzeba pamiętać przygotowując mieszkanie do sprzedaży, to jednak każdą nieruchomość traktuje się indywidualnie. Stare mieszkania często potrzebują „oczyszczenia”, czyli pozbycia się starych mebli i wszystkich niepotrzebnych szpargałów. Już po tej prostej operacji bardzo często mieszkanie prezentuje się zupełnie inaczej. W pustych mieszkaniach z kolei trzeba pójść w przeciwnym kierunku. Aby pomieszczenia lepiej prezentowały się w oczach potencjalnych nabywców, należy wprowadzić do nich kilka prostych mebli. „Prostych”, aby nikt z oglądających mieszkanie nie mógł im nic zarzucić. Właśnie dlatego wszystkie dekoracje powinny być proste, a kolory neutralne.

Choć home staging nie obejmuje poważnych zmian w konstrukcji mieszkania ani nawet jego remontów, to jednak wszystkie wprowadzone zmiany pozwalają potencjalnym nabywcom lepiej wyobrazić sobie mieszkania zamieszkane właśnie przez nich. Home staging ma „odpersonalizować” mieszkanie i stworzyć je neutralnym w taki sposób, aby każdy mógł sobie wyobrazić, że mieszkanie należy właśnie do niego. Aby każdy mógł się w nim poczuć jak w domu.

Przeczytaj też