Jak wybrać kolory farb do ścian?

Salon w białej kolorystyce z fioletowym podświetleniem led na suficie

Kolory farb do ścian stanowią element całej kompozycji i wystroju mieszkania. Powinny one współgrać ze stylem pomieszczenia, a także być dobrze dopasowane do klimatu, jaki chcemy uzyskać w danym wnętrzu. Wachlarz kolorów farb do ścian jest ogromny, dlatego najrozsądniej jest wybierać barwę na końcu, kiedy już zdążymy wybrać elementy na całość aranżacji.

 

Na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka istotnych czynników, które mają kluczowy wpływ na wybór koloru farby do ściany. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na charakter pomieszczenia. W przypadku małego wnętrza warto postawić na jasne farby, które odbijają dużą ilość światła, dzięki czemu przestrzeń wydaje się większa. W dużych pomieszczeniach natomiast można wybrać intensywniejszy kolor, ponieważ sprawi to, że wnętrze wyda się bardziej przytulne.

Drugim ważnym czynnikiem jest światło. Ilość światła dziennego ma spore znaczenie, ponieważ dana barwa będzie całkiem inaczej wyglądać w zależności od rodzaju oświetlenia. Pomieszczenia, w których okna wychodzą na zachód oraz na południe warto pomalować na chłodne odcienie. Jeśli natomiast we wnętrzu światła jest mało, a dodatkowo pada ono pod dużym kątem, to zdecydowanie lepiej wybrać odcienie ciepłe. Oprócz tego należy się kierować zasadą: im mniej światła, tym jaśniejszy kolor wybieramy.

Trzecim ważnym czynnikiem jest aranżacja. Pamiętajmy, by dobrać barwę w taki sposób, aby współgrała ona z meblami oraz dodatkami. Nie przesadzajmy z ilością odcieni w pomieszczeniu, ponieważ da to wrażenie bałaganu. Nie przesadzajmy jednak w drugą stronę i zwróćmy też uwagę na to, aby kolor mebli nie zlał się z kolorem ścian. Wówczas wnętrze będzie się prezentowało nieciekawie. Do jasnych mebli powinniśmy wybierać ciemniejsze kolory, a do ciemnych – jaśniejsze.

Oprócz tego kluczowa jest także wiedza psychologiczna. Poszczególne barwy mają bowiem wpływ na nasze samopoczucie. Mogą wpływać na nas kojąco, wyciszająco, rozweselająco, aktywizująco lub zasmucająco. Z tego powodu inne kolory powinniśmy wybierać do salonu, a inne do gabinetu, pokoju dziecięcego czy sypialni. Zielenie oraz błękity działają uspokajająco i wprowadzają harmonię. Ciepłe barwy, jak czerwień, pomarańcz czy żółć pobudzają nas do działania i zwiększają optymizm. Róże i fiolety aktywizują nas twórczo. Brązy wprowadzają komfort i równowagę. Oprócz tego wszystkiego przy wyborze koloru farby powinniśmy się kierować własną intuicją i osobistymi preferencjami. Najważniejsze jest bowiem, byśmy to my dobrze się czuli we własnym mieszkaniu.