Jak wybrać ostrze do kosy spalinowej?

Tarcza tnąca jest kluczowym elementem roboczym wchodzącym w skład kosy spalinowej. Dobrze dobrane ostrze pozwoli sprawnie i efektywnie realizować zadania robocze. Z kolei jego zły dobór sprawi, że kosa będzie spalała więcej paliwa, ostrze nie będzie optymalnie radzić sobie z przecinaniem trawy, drobnych krzewów czy innych roślin, a także może generować nadmierne drgania podczas pracy. Sprawdź, jak dobrze wybrać ostrze do kosy spalinowej.

Rodzaje ostrzy tnących do kosy spalinowej

Najczęściej ostrze do kosy spalinowej to trójząb, tarcza tnąca lub nóż. Przed doborem ostrza należy określić, jaki model urządzenia znajduje się w Twoim posiadaniu oraz sprecyzować, z jakim ostrzem jest on kompatybilny. Najczęściej informacje te są podawane przez producenta w instrukcji oraz czasem na obudowie kosy tnącej. W przypadku kos spalinowych i podkaszarek o mocach mniejszych niż ok. 1,2 KM możliwe jest stosowanie plastikowych ostrzy tnących. Powyżej tej mocy koniecznie jest zastosowanie solidniejszego ostrza wykonanego z metalu.

Trójzęby tnące to zdecydowanie najefektywniejsze i najbardziej agresywne ostrza do cięcia trawy, krzewów i zarośli. Zapewniają one największą efektywność i tempo pracy, dzięki czemu świetnie sprawdzają się do bardziej wymagających zadań. Najczęściej trójzęby zapewniają średnicę cięcia w zakresie 2–4 cm.

Tarcze dwuzębne, czyli inaczej noże tnące, również znajdują zastosowanie w kosach spalinowych. Tego typu ostrze tnące także świetnie sprawdza się do cięcia gęstych zarośli oraz dłuższej trawy.

Tarcze trój- i czterozębne doskonale sprawdzają się do przecinania chwastów, trawy i zarośli. Mogą być także wykorzystane do koszenia młodych drzewostanów i krzewów.

Tarcze tnące do kos spalinowych występują w formie kilkuzębnych tarcz oraz tarcz do karczowania wyposażonych w mnóstwo mniejszych zębów tnących. Tarcze kilkuzębne świetnie sprawdzają się do przecinania trawy, chwastów, wszelkich zarośli czy młodych drzewostanów. Są wyjątkowo uniwersalne i zapewniają wygodną oraz efektywną pracę.

Z kolei tarcze do karczowania przeznaczone są do najtrudniejszych prac związanych z wycinaniem i karczowaniem zarośli i drzewostanów o pniach grubych na maksymalnie ok. 20 cm. Mogą być one również wykorzystywane do cięcia trawy, niemniej nie zapewnią odpowiedniej skuteczności w tego typu pracach.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ostrze do kosy spalinowej?

Wybierając ostrze do kosy spalinowej, należy zwrócić szczególną uwagę na jego 3 istotne parametry. Są to przede wszystkim: średnica zewnętrzna, średnica otworu wewnętrznego oraz grubość ostrza tnącego.