O designie użytkowym.

odkurzacz zdobiony kryształkami svarowskiego

Producenci przedmiotów codziennego użytku przez długi czas nie przykładali wagi do ich wyglądu. Jedynym elementem nad którym skupiali swoje siły była funkcja użytkowa, która jednak w większości przypadków z dobrym designem nijak nie chciała współgrać. W pewnym momencie wytwórcy zmienili sposób postrzegania swoich przedmiotów zdając sobie sprawę, że należy skupić się również na wyglądzie.

Początki wzornictwa.

Początki wzornictwa sięgają epoki baroku. To właśnie wtedy dorobek architektury wzbogacił się o wiele obiektów, których kunszt wykonania możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Z czasem, oprócz pięknych konstrukcji architektonicznych, także sprzęty użytku codziennego otrzymywały piękny wygląd.

[alert type=white ]Najbardziej energicznym okresem w rozwoju wzornictwa użytkowego był przełom XIX i XX wieku oraz sam wiek XX.[/alert]

Wtedy właśnie wynalazcy odkrywali nowe sprzęty codziennego użytku bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia. Z czasem ich wygląd przechodził metamorfozę, ewoluował i piękniał.

Znaczenie designu.

O tym jak ogromne znaczenie ma design, dowodzą przykłady urządzeń codziennego użytku. Pierwszy czajnik elektryczny czy ekspres do kawy wyglądały zupełnie inaczej niż te, które znamy dzisiaj. Obecnie te urządzenia są również elementami wystroju wnętrza. Kiedyś spełniały jedynie funkcje użytkowe. Były ciężkie, miały toporny i mało atrakcyjny wygląd. Jednak dzięki postępowi technologicznemu oraz reorientacji na design użytkowy dzisiejsze przedmioty użytkowe świetnie się prezentują, a ich wygląd jest ściśle połączony z funkcjonalnością.

Design w parze z postępem technologicznym.

Jak ważny jest postęp technologiczny możemy prześledzić na przykładzie odkurzaczy. Kiedyś nasi przodkowie używali odkurzaczy, których już samo wyjęcie z szafy sprawiało wiele problemów. Jeśli dodać do tego odplątanie kabla zasilającego i montaż nieporęcznej rury zdajemy sobie sprawę, że nie było to zadanie do którego chciano się garnąć. Z czasem jednak postęp technologiczny sprawił, ze osprzęt odkurzacza (silniki, rury, ssawki) stał się bardziej przyjazny w użytkowaniu. Do tego doszło jeszcze wzornictwo – interesujące, ergonomiczne i równie ważne.

Synteza designu z rozwojem techniki.

Jak wpłynęło połączenie tych dwóch elementów w jedną całość? Oto przykład: odkurzacz Electrolux Ergorapido z kryształkami Swarovskiego. Na zewnątrz piękne linie, ergonomiczne kształty i mieniące się kryształki, które zdobią front odkurzacza. W parze z dobrym designem  idą rozwiązania technologiczne, które ułatwiają codzienne użytkowanie: cicha praca, wysoka jakość filtracji czy konstrukcja dwa w jednym.

odkurzacz_ergorapido_1 odkurzacz_ergorapido_2 odkurzacz_ergorapido_3 odkurzacz_ergorapido_4

Design użytkowy ma znaczenie.

Obecnie wygląd urządzenia jest tak samo ważny jak jego funkcje użytkowe. Dzisiaj nie trzeba już upychać w szafie czy komórce pewnych przedmiotów użytkowych. Dzięki swoim walorom estetycznym stają się one częścią wystroju wnętrza. Cieszą swoim wyglądem i służą nam podczas wykonywania codziennych zwykłych czynności.