Po co stosuje się preparaty do szamba? Sprawdź, nim będzie za późno!

właz do szamba

Posiadasz przydomową oczyszczalnie ścieków? Warto zatem wiedzieć, że prawidłowa eksploatacja jest tutaj równie kluczowa jak prawidłowy projekt i montaż. Szambo może być ekologicznym i praktycznie nieuciążliwym rozwiązaniem dla posiadaczy domów jednorodzinnych. Warunkiem są bakterie do szamba, które powinniśmy regularnie dozować. Po co używa się preparaty do szamba i dlaczego nie powinno się na nich oszczędzać?

 

Uwierzyć w rzeczy niewidoczne – chemia do szamba w praktyce!

Tabletki do szamba to rzecz, z której nie powinniśmy rezygnować. Jak jednak poznać, czy kupowany przez nas preparat do szamba rzeczywiście jest taki „super efektywny” jak reklamuje go producent? Tabletki do szamb to podobnie jak tabletki dla ludzi – ciężko jednoznacznie stwierdzić czy działają, do czasu, gdy nie spotkają nas przykre dolegliwości i będzie już za późno. Dlatego też należy dobrze dobierać środek do szamba i rozumieć jego zasadnicze działanie. A reakcje, jakie wywołują tabletki do szamba nie są niestety widoczne na co dzień dla naszych oczu…

Proszek do szamba lub zwykła kapsułka to nic innego jak skoncentrowana mieszanka kultury bakterii i enzymów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania osadnika. W jego wnętrzu ścieki powinny ulegać samooczyszczaniu. Naturalnie występujące w ściekach bakterie mogą ten proces zapewnić w teorii, praktyka jest jednak zgoła inna. Używanie detergentów lub nieregularny dopływ ścieków do szamba może powodować, że naturalne bakterie zaczną wymierać, a proces samooczyszczania będzie nieefektywny.

Bakterie do szamba – po co je dozować?

Na rynku trafimy na kilka preparatów do szamba. Pierwszym są aktywatory, czyli koncentraty potrzebne do rozpoczęcia lub wznowienia procesów rozkładu materii organicznej w osadniku. Aktywatory do szamb stosuje się na nowych przydomowych oczyszczalniach lub w osadnikach, gdzie przez pewien czas nie było dopływu świeżych ścieków. Produkty te są bardzo ważne dla uregulowania biochemicznych reakcji.

Bakterie do szamba mają za zadanie rozkładać materię organiczną, niwelując osady, złogi oraz kłaczki tłuszczowe. Dzięki temu osadnik jest utrzymywany w doskonałym stanie, podobnie jak rura doprowadzająca ścieki. Preparaty do szamba wspomagają rozkład cuchnących kożuchów i redukują uciążliwe odory. Tabletki do szamba ekologicznego stabilizują florę w osadniku, dzięki czemu nie ma tam miejsca na rozwój chorobotwórczych bakterii i pasożytów.

Proponowane bakterie do szamba: https://aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb

baner neo bac

Jakie szkody, gdy pominiemy tabletki do szamb?

Głównymi następstwami braku dozowania preparatów do szamba jest przykry zapach oraz cofanie się ścieków. To całkiem proste – gdy brakuje bakterii do rozkładu materii organicznej, ta osadza się w szambie i tworzy złogi. Pojemność tego zbiornika maleje, przepływ ścieków jest mniejszy i oczyszczalnia staje się niefunkcjonalna. Tłuszcze oraz fekalia mogą zmniejszyć światło rury kanalizacyjnej, co jest wyjątkowo przykre w skutkach dla domowników.

Warto także pamiętać, że gdy przez dłuższy czas oczyszczalnia jest nieużytkowana, trzeba zapewnić jej prawidłowy rozruch poprzez aktywatory do szamb. Wspomaganie procesu samooczyszczania jest niezbędne – niestety naturalna flora bakteryjna nie da rady zapewnić odpowiedniej efektywności.