Przegląd designerskich lamp do domu.

Planując wystrój salonu, łazienki lub sypialni zwykle bierzemy pod uwagę nie tylko własne upodobania. Duże znaczenie ma również moda, a ta zmienia się wyjątkowo szybko. O trendach możemy mówić nie tylko w przypadku mebli, stołów, dywanów i dekoracji okiennych. Moda dotyczy również lamp i to zarówno wiszących, jak i tych, które są przeznaczone do czytania. Jakie są zatem najnowsze trendy?

Przegląd lamp wiszących

Jeszcze przed dokonaniem wyboru warto zadać sobie pytanie o to, jakie zadania spełniają lampy wiszące w naszym mieszkaniu. Oczywiście, kluczową rolę odgrywa właściwy dobór żarówek, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że lampy w poszczególnych pomieszczeniach są przeznaczone do nieco innych czynności. W gabinecie w cenie jest przede wszystkim mocne i jasne światło, w sypialni jednak lampa jest nie tylko rozwiązaniem praktycznym, ale i romantycznym dodatkiem, który wpływa na klimat tego pomieszczenia.

Nowoczesne lampy wiszące przeznaczone są przede wszystkim do tego, aby umieszczać je na środku sufitu, modne są jednak i te, które pojawiają się bezpośrednio nad stołem nawet, jeśli jest on usytuowany w rogu pomieszczenia. Projektanci zwracają zresztą uwagę na to, że obecnie nie ma już pomieszczeń z jednym tylko źródłem światła. Już choćby dlatego najmodniejsze z lamp mają klosze, które nie przepuszczają światła oraz są zaprojektowane tak, aby oświetlać nie samo pomieszczenie, ale jego sufit. Pojawiają się przecież w otoczeniu oświetlenia dodatkowego, nie muszą być więc przede wszystkim praktyczne.

Wspomniane usytuowanie klosza jest zresztą jednym ze znaków rozpoznawczych nowoczesnych lamp wiszących. Modne są lampy, których skierowane w dół klosze oświetlają jedynie poszczególne punkty pomieszczenia takie, jak choćby stół jadalniany albo stolik kawowy. Nie mogą wówczas pełnić funkcji jedynego źródła oświetlenia, pozwalają jednak na korzystanie z mocnego światła ułatwiającego wykonywanie codziennych prac i ocieplającego pomieszczenie.

Szczególnym rodzajem lamp wiszących są te, które możemy oglądać w sypialniach. Ich znakiem rozpoznawczym jest, przede wszystkim, bardzo zróżnicowana kolorystyka, propozycje tego typu są jednak ciekawe również dlatego, że ich klosze mają niebanalne kształty (kształt kuli, serca albo rombu) i kolory (szczególnie popularne wydają się klosze w różnych odcieniach czerwieni oraz w brązach).

lampy wiszące

Designerskie lampy do czytania

Mogłoby się wydawać, że firmy odpowiedzialne za przygotowywanie designerskich elementów oświetlenia, nie będą zainteresowane lampami do czytania. Mówimy przecież o rozwiązaniach, których funkcja jest ściśle określona. Nie kupuje się ich po to, aby zdobiły wnętrze, ale po to, aby były praktyczne i przydawały się w czasie pracy. Okazuje się jednak, że takie przeświadczenie nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Więcej na https://www.lampyiswiatlo.pl/lampa-do-czytania-vince-led-stal.html

Nowoczesne lampy do czytania różnią się między sobą przede wszystkim z uwagi na swoją moc. W sprzedaży dostępne są propozycje o dużej mocy i te pojawiają się najczęściej na biurkach w pokojach dziecięcych oraz w gabinetach. Problemem nie jest jednak również nabycie lampy, która nie świeci aż tak intensywnie, zachwyca jednak ciekawą formą, starannością wykonania i niestandardową kolorystyką. Lampy tego typu możemy spotkać w sypialniach, a choć często czyta się przy nich książki, nie bez znaczenia wydaje się także ich funkcja ozdobna.

O tym, że lampy do czytania stają się coraz bardziej designerskie może świadczyć również to, że coraz częściej w procesie ich produkcji odchodzi się od najbardziej klasycznych materiałów. Lampy z podstawami z mosiądzu lub z elementami wykorzystującymi hartowane szkło i stal nie należą już do rzadkości. Co więcej, dość popularne jest odchodzenie od klasycznej bieli, czerni i odcieni szarości, które zwykle dominowały przy biurkach i na szafkach nocnych. Funkcjonalność i estetyka mogą iść ze sobą w parze, jeśli więc jesteśmy zwolennikami pasteli albo ciepłej żółci – nie musimy obawiać się o to, że nie znajdziemy idealnej dla siebie lampy.

lampy do czytania

Moda na lampy stojące

Przegląd modnych lamp nie byłby kompletny, gdyby zabrakło w nim lamp stojących zwłaszcza, że dziś pojawiają się one w niemal każdym pomieszczeniu. Te nowoczesne różnią się od swoich poprzedniczek przede wszystkim tym, że mają coraz bardziej nietypowe kształty. Moda na klasykę nie przemija, lampy z kloszami sięgającymi samej ziemi oraz te, które zrywają z tradycyjnym kolistym kształtem abażuru nie należą jednak do rzadkości. Problemem przestaje być również zmiana funkcji lampy stojącej. Jeszcze niedawno ta grupa opraw oświetleniowych miała przede wszystkim znaczenie jako element dekoracyjny. Dziś możemy jednak uczynić z takiej lampy źródło światła z powodzeniem konkurujące z tym, jakie daje nam żyrandol.

Coraz modniejsze są też lampy stojące pojawiające się w pokojach dziecięcych. Te zwracają uwagę przede wszystkim dlatego, że są wyjątkowo stabilne, nie zagrażają więc nawet najbardziej pomysłowym maluchom. Uwagę przyciąga też nietypowość ich kształtów i bogata, żywa kolorystyka pobudzająca dziecięcą wyobraźnię.